Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Jak wypadł Koszalin?

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Koszalin był jednym z 44 miast, które przystąpiły do ogólnopolskiej, organizowanej przez Bydgoszcz, rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
Koszalin był jednym z 44 miast, które przystąpiły do ogólnopolskiej, organizowanej przez Bydgoszcz, rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. archiwum polskapress
To wynik imponujący, jednak nie wystarczył, by znaleźć się nawet blisko podium w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Koszalin był jednym z 44 miast, które przystąpiły do ogólnopolskiej, organizowanej przez Bydgoszcz, rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Inspiracją dla organizatora akcji była Europejska Rywalizacja Rowerowa, organizowana przez włoską Bolonię do 2017 roku.

Zobacz także Projekt budżetu na 2021 gotowy. Dotacje na kulturę i sport ostro ucięte

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach. Zasady były proste - rowerzyści pobrali darmową aplikację, która rejestrowała trasy i ich długości. Aplikacja działała na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajdował, mógł kręcić kilometry dla swojej drużyny. W zmaganiach liczył się każdy kilometr przejechany od 1 do 30 września.

W rowerowych bojach wzięło udział ponad 25 tysięcy uczestników (w I edycji 10 tys.). Najlepsza okazała się Nowa Sól, która wygrała drugi raz z rzędu, otrzymując przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Koszalin w II edycji Konkursu zajął 28 miejsce, uzyskując 350 punktów, wyprzedzając jedynie takie miasta jak Słupsk, Kielce, Rzeszów, Płock, Olsztyn czy Włocławek.

Dzięki udziałowi w akcji każde miasto otrzymało tzw. „mapę ciepła”, która pokaże, jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy. To powinno w przyszłości ułatwić odpowiednie planowanie nowych ścieżek czy małej infrastruktury rowerowej.

W Koszalinie w rywalizacji wzięło udział 262 rowerzystów (w I edycji 52 osoby), co stanowi 1,02 proc. uczestników (w I edycji – 0,51 proc.). Przejechali oni 32 tys. 833 kilometry (w I edycji było to 5 653 km). Zwycięzcą koszalińskiej edycji konkursu została pani Ewa, która przejechała dokładnie 2 550 km. II miejsce – Artur z Koszalina (2 211 km), III miejsce – Roman z Koszalina (1 855 km). Nagrodami w koszalińskiej edycji były bony zakupowe do sklepu sportowego, ufundowane przez Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina.

Tour de Koszalin

Tour de Koszalin 2020. Wyścig szosowy na Górze Chełmskiej [Z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo