Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z pyleniem i odorami w Kronospanie. Za 100 mln złotych

Rajmund Wełnic
Schemat instalacji UTWS w Kronospanie - skrót z niemieckiego oznacza recyrkulacja, dopalanie, odzysk ciepła i odpylanie.
Schemat instalacji UTWS w Kronospanie - skrót z niemieckiego oznacza recyrkulacja, dopalanie, odzysk ciepła i odpylanie. Rajmund Wełnic
100 milionów złotych kosztować będzie instalacja UTWS, która ma położyć kres uciążliwościom Kronospanu, czyli pyleniu i odorom. Szczegóły ujawniono na środowej konferencji prasowej.

- Chcemy uruchomić instalację UTWS do końca 2017 roku - mówi prezes Kronospanu Tomasz Jańczak. Koszt samych urządzeń to 16 mln euro, z montażem i przebudową części fabryki to już 25 mln euro. Prace projektowe są już zaawansowane, a zadanie - m.in. z uwagi na ścisłą zabudowę fabryki i gabaryty UTWS - wcale nie jest łatwe. - To całkowita zmiana filozofii procesu produkcyjnego - dyrektor firmy Krzysztof Aleksandrowicz wyjaśniał, że do tej pory drewno do wytwarzania płyt wiórowych było suszone bezpośrednio gazami z palnika, które stąd emitowano do atmosfery. Teraz gazy nie będą miały kontaktu z drewnem - gorące gazy podgrzewają drewno w zamkniętym obiegu. Gorące powietrze przez wymiennik ciepła trafia do palnika i w temperaturze 1000 stopni dopalane są zanieczyszczenia z suszarni. Na koniec - po odzysku ciepła - przez elektrofiltr i rekuperator są odprowadzane do atmosfery. Szacuje się, że zmniejsza to o 90 - 98 procent pylenie i uciążliwe wyziewy, w tym lotne związki zapachowe i formaldehyd.

A drobiny drewna i słodkawy odór spowijający Szczecinek przy wschodnich wiatrach to największy problem zakładu. - Temat uciążliwości jest newralgiczny i w Szczecinku stał się politycznym - burmistrz Jerzy Hardie-Douglas nie ukrywał, że to on przekonał właściciela Kronospanu Petera Kaidla, aby zastosował UTWS, a nie poprzestał na elektrofiltrze na najbardziej kłopotliwej linii płyt wiórowych. Teoretycznie mogło tak być, bo takie są minimalne wymogi tzw. BAT-ów, czyli najlepszych dostępnych technik. Dodajmy, że Unia Europejska w sprawie emisji przemysłowych narzuca - ale dopiero od roku 2019 - branży płyt drewnopochodnych stosowanie BAT-ów.

- Dowiedziałem się, że lepsze rozwiązania jak UTWS są np. w czeskiej fabryce Kronospanu w Jihlavie - mówił burmistrz Szczecinka. - Peter Kaindl zgodził się wydać więcej i zrobić nam mercedesa, a może nawet maybacha.
- Nie próbujemy w Szczecinku stosować rozwiązań niesprawdzonych, UTWS jest stosowany w Europie - dodawał Tomasz Jańczak. Inwestycja będzie kosztowna i skomplikowana, w kluczowym momencie fabryka stanie na kilka tygodni. UTWS ma być gotowe na koniec 2017 roku.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!