Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z wzywaniem do urzędów? Buda: Kończymy z praktyką wzywania Polaków do składania osobistych wyjaśnień w urzędach

OPRAC.: MB
Jak czytamy na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, resort dąży do "eliminacji zbędnej biurokracji w relacjach państwo-obywatel".
Jak czytamy na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, resort dąży do "eliminacji zbędnej biurokracji w relacjach państwo-obywatel". 123RF
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało zmiany, które mają "ostatecznie zakończyć biurokratyczną praktykę". – Techniki zdalnej komunikacji są rozwijane w wystarczający sposób, aby obywatel lub przedsiębiorca mógł składać wyjaśnienia bez konieczności wychodzenia z domu – zapowiedział minister Waldemar Buda.

Co ma się zmienić?

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, resort dąży do "eliminacji zbędnej biurokracji w relacjach państwo-obywatel". Jak zapowiedziano, w przepisach Kodeksu Postępowania Administracyjnego i ordynacji podatkowej będzie wprost wskazane, że pierwszeństwo ma postać pisemna (i elektroniczna). – W przypadku ewentualnego wezwania organ będzie szczegółowo wyjaśniał, dlaczego niezbędne jest osobiste stawiennictwo – dodano.

Proponowane zmiany będą elementem ustawy deregulacyjnej, która jesienią zostanie skierowana do rządowego Wykazu Prac. Będzie obejmować komponenty odnoszące się do każdego etapu działalności gospodarczej: rozpoczynania, rozwoju oraz przekazania firmy w ręce następców, będą skierowane zarówno do młodych przedsiębiorców, jak i również do osób zaawansowanych wiekowo.

– Kończymy z praktyką wzywania Polaków do składania osobistych wyjaśnień w urzędach. W ciągu roku mogą tracić na nie nawet 5 milionów godzin. Techniki zdalnej komunikacji są rozwijane w wystarczający sposób, aby obywatel lub przedsiębiorca mógł składać wyjaśnienia bez konieczności wychodzenia z domu – mówił w trakcie wtorkowej konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nawet 2,5 mln wezwań do osobistego stawiennictwa rocznie

Jak poinformowano, obecnie urzędy w postępowaniu administracyjnym mogą wezwać do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień. Oprócz uciążliwości, jakimi są "sztywne godziny pracy urzędów", wskazano na utratę "co najmniej kilku godzin na dojazdy i wyjaśnienia, a nierzadko z koniecznością wykorzystania dnia wolnego".

Jednocześnie przypomniano, że w przypadku niestawiennictwa, wzywanemu grozi kara w wysokości od 50 do 200 zł. – Według szacunków MRiT skala wezwań do osobistego stawiennictwa może dotyczyć co najmniej 2,5 mln przypadków rocznie. W niektórych urzędach, w ubiegłym roku, w ten sposób rozpatrywanych było średnio nawet 25 proc. postępowań – poinformowano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera