Łukasz Konstanty
Konrad Badacz wygrał biathlonowy bieg ze startu wspólnego.
Konrad Badacz wygrał biathlonowy bieg ze startu wspólnego. Fot. Media społecznościowe Polskiego Związku Biathlonu
Konrad Badacz odniósł drugie zwycięstwo w tegorocznym Pucharze IBU juniorów. Polak w niedzielę okazał się najlepszy w biegu ze startu wspólnego na 12 kilometrów w Val Martell, w którym rywalizowało sześćdziesięciu zawodników.

Drugie zwycięstwo Konrada Badacza w Pucharze IBU juniorów

Dziewiętnastoletni zawodnik podczas czterech wizyt na strzelnicy pomylił się tylko raz, co ułatwiło walkę o triumf w wyścigu. Polski biathlonista na mecie wyprzedził Niemca Hansa Koellnera i Włocha Elię Zeniego.

Wysokie lokaty uzyskali także trzej inni polscy zawodnicy, którzy zakończyli zmagania w czołowej dwudziestce. Na 14. miejscu uplasował się Kacper Brzóska, 15. lokatę zajął Hubert Matusik, a dwie pozycje niżej sklasyfikowany został Fabian Suchodolski. Z kolei Grzegorz Galica i Jakub Potoniec zakończyli rywalizację pod koniec czwartej dziesiątki.

- Wygrana w biegu masowym niesie za sobą zdecydowanie inne emocje niż ta w sprincie. Jestem bardzo zadowolony ze swojej dzisiejszej dyspozycji. Myślę, że ten start był bliski mojego ideału - powiedział triumfator niedzielnych zawodów (źródło: profil Fb Polskiego Związku Biathlonowego)

Konrad Badacz liderem klasyfikacji generalnej Pucharu IBU juniorów

Dla Badacza to już drugie zwycięstwo w sezonie 2022-23 w juniorskim Pucharze IBU. W czwartek okazał się najlepszy także w sprincie. Z kolei w sobotę w konkurencji supersprint zajął szóstą pozycję. Młody biathlonista może więc uznać tydzień za najbardziej udany w karierze - nigdy wcześniej nie udało mu się bowiem stanąć na najwyższym stopniu podium w żadnej ważnej międzynarodowej imprezie.

Dobre występy naszego zawodnika w inauguracyjnych zawodach juniorskiego Pucharu IBU pozwoliły mu zgromadzić 220 punktów. Polak przewodzi klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Włochów Zeniego i Nicolo Betempsa.

W niedzielę we Włoszech startowały również juniorki (bieg na 9 km). Najlepiej z Biało-Czerwonych spisała się Daria Gembicka, która zajęła 13. miejsce. Pozostałe Polki zakończyły zmagania poza czołową dwudziestką.

Kolejne zawody zostaną rozegrane w dniach 14-17 grudnia w Obertilliach (Austria). Młodzi biathloniści rywalizować będą w konkurencjach bieg długi i sprint. Odbędą się także rywalizacje sztafet mieszanych i pojedynczych sztafet mieszanych.