Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konserwacja wieży głównej bazyliki.

Redakcja
Remont wieży głównej.
Remont wieży głównej.
Od maja 2008 roku realizowany jest projekt pn. "Podniesienie turystycznej atrakcyjności Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Wsparcie dla tej inwestycji zostało udzielone przez Islandię, Lichtenstein, oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ponadto projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Gdańsk.
Beneficjentem projektu jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku reprezentowana przez Ks. Infułata Stanisława Bogdanowicza - proboszcza parafii.
Do końca 2008 roku w ramach projektu wykonano demontaż siatek ochronnych elewacji wieży głównej, wykonano inwentaryzację cyfrową elewacji metodą skaningu laserowego 3D oraz wzniesiono rusztowania do prac konserwatorskich. Ponadto wykonano dezynfekcję i czyszczenie ścierne murów w ilości 2166,6 m2.
Nadrzędnym celem działań konserwatorskich objętych projektem jest zachowanie i odbudowa europejskiego dziedzictwa kulturowego wraz z jego otoczeniem oraz wykreowanie narodowych produktów turystyki kulturowej poprzez usunięcie lub znaczne ograniczenie przyczyn destrukcji substancji zabytku jakim jest bazylika Mariacka w Gdańsku.
Celem projektu jest maksymalne ograniczenie szkodliwego działania wody na wieżę główną Bazyliki poprzez zminimalizowanie jej przenikania w głąb struktury zabytku. W następnej kolejności celem przyszłych działań będzie przywrócenie estetyki elewacji i wyrazu artystycznego obiektu.
Bazylika Mariacka wyróżnia się spośród gdańskich zabytków swoją symboliką i funkcją jaką pełni i pełniła w życiu społecznym mieszkańców miasta i regionu. Świątynia integrowała przez wieki mieszające się w Gdańsku europejskie wpływy kulturowe różnych narodowości, języków i religii. Pozostałością po tamtych czasach jest ponad 700 zabytkowych dzieł sztuki znajdujących się w bazylice. Interesującym elementem wpływów skandynawskich jest znajdująca się w wieży głównej kaplica św. Olafa - króla Norwegii i męczennika za wiarę. Historia wznoszenia wieży głównej jest odzwierciedleniem bogatej historii Gdańska i wielorakości występujących tam kultur - w kolejnych etapach budowana była przez mieszczan gdańskich pod władzą Zakonu Krzyżackiego, który okazywał niechęć wobec inwestycji zatrzymując budowę wieży w połowie obecnej wysokości gdyż dominowała by nad gdańskim zamkiem krzyżackim. Kontynuacja i ukończenie budowy wieży możliwe było w 2 poł. XV w. dzięki powrotowi Gdańska do Polski pod władzą Kazimierza IV Jagiellończyka, który nadał świątyni rangę królewską obejmując kościół osobistym patronatem. Patronat królewski bazyliki Mariackiej w Gdańsku utrzymał się do końca I Rzeczpospolitej. Dziś świątynia jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Gdańska a jej międzynarodową rangę podkreśla fakt, iż jest to arcydzieło architektury gotyckiej oraz największy na świecie kościół wzniesiony z cegieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!