Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje: Wstępne śmieciowe stawki

Marzena Sutryk [email protected]
Archiwum
Za mieszkańcami pierwsze spotkanie w sprawie nowych opłat za śmieci. Ci, którzy przyszli w poniedziałek, usłyszeli, ile wyniosą przyszłe opłaty. W środę kolejne spotkanie, w Przedszkolu Integracyjnym.

Dyżur z prezydentem

Dyżur z prezydentem

Chcesz zapytać prezydenta miasta Piotra Jedlińskiego o nowe stawki i zasady rozliczania odbioru śmieci? Możesz skorzystać z tego, że w najbliższy poniedziałek będzie dyżurował w naszej redakcji. W godz. 10 - 11 będzie dyżurował pod telefonem i odpowiadał na pytania Czytelników. Natomiast do niedzieli możecie też przesyłać pytania mailem na [email protected]

Jak pisaliśmy, od lipca przyszłego roku zmienią się zasady rozliczania i opłaty za odbiór śmieci z domów i mieszkań.

Po poniedziałkowym spotkaniu wiadomo, że opłaty za segregowane śmieci mają być nawet o 30% niższe.
Całe miasto, obojętnie, o jaką zabudowę chodzi, będzie podlegało tej samej taryfie (chodzi o mieszkania, bo firmy będą rozliczane na obecnych zasadach). - Mieszkaniec domu jednorodzinnego zapłaci taką samą stawkę, jak ten z bloku, bez względu na to, ile odpadów wyprodukuje - wyjaśniał sekretarz miasta Tomasz Czuczak.

Mieszkańcy mają teraz do połowy miesiąca czas na to, by wskazać w ankiecie (formularze można wypełnić na spotkaniu), która metoda wyliczenia opłaty za śmieci im pasuje. Władze miasta wezmą te opinie pod uwagę, ale w ostatecznym rozrachunku i tak wskażą jedną metodę dla wszystkich mieszkańców.

A metody są cztery - naliczanie od mieszkańca w mieszkaniu, od powierzchni mieszkania/do-mu, od zużycia wody i od gospodarstwa domowego. - Żeby rzetelnie wypełnić ankietę, to trzeba znać ceny, a tych nie podajecie - zauważył w poniedziałek jeden z mieszkańców. - Do czego się mamy odnosić? W ogóle nie jesteście przygotowani! - mówił do urzędników. Na te słowa Bożena Bajdalska-Kurlanda, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej, stwierdziła: - Dziś możemy jedynie szacować ceny. 13 - 15 zł wyniesie miesięczna stawka od osoby w mieszkaniu.

Gdy weźmiemy pod uwagę zużycie wody, to trzeba by brać pod uwagę opłatę w wysokości 4,5 - 5,5 zł za m szesc. Przy metodzie zależnej od powierzchni mieszkania - 55 - 65 gr za m kw. Natomiast, gdy stawka byłaby naliczana od gospodarstwa, to miesięcznie byłoby to 35 - 45 złotych. I to obojętnie, czy chodzi o jeden pokój, czy ogromny dom.

- I na tej podstawie możecie państwo wstępnie liczyć, która metoda w waszym przypadku będzie najlepsza. Bo u każdego to będzie inaczej - inaczej dla jednej osoby, która mieszka na 100 m kw., a inaczej dla wieloosobowej rodziny na małym metrażu - mówił Czuczak.

- To robimy od mieszkańca i już! - ktoś krzyknął z sali. - To najbardziej sprawiedliwe!
- Nie wiemy, która metoda jest najlepsza, dlatego chcemy znać zdanie mieszkańców - odpowiedział Tomasz Czuczak. Mieszkańcy skarżyli się też na słabą informację o spotkaniach. - Dowiedzieliśmy się o nich z "Głosu", żadne ulotki z ratusza do nas nie dotarły - mówili. Urzędnicy obiecali to wyjaśnić, bo - jak powiedzieli - "pewna firma wzięła przecież za to pieniądze".

Terminy spotkań w Koszalinie

- 3 października (godz. 17) - Przedszkole Integracyjne ul. Władysława IV 143
- 4 października (godz. 17) - filia SP 17 w dawnym Jamnie
- 5 października (godz. 17) - klub Zacisze, ul. Ruszczyca 14
- 8 października (godz. 17) - ratusz, sala 300.
Szczegóły i formularz ankiety także na: www.koszalin.pl/odpady

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!