Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole sanepidu nad morzem. Strach jeść w budce?

Jakub Roszkowski [email protected]
W tym roku – jak zbadał sanepid – nad morzem jest aż o 1.000 lokali gastronomicznych więcej niż w poprzednie wakacje. Uchybień sanitarnych, a także poważnych naruszeń zasad higieny, też więc coraz więcej.
W tym roku – jak zbadał sanepid – nad morzem jest aż o 1.000 lokali gastronomicznych więcej niż w poprzednie wakacje. Uchybień sanitarnych, a także poważnych naruszeń zasad higieny, też więc coraz więcej. Michał Świderski
Uważaj gdzie jesz. Unikaj podejrzanych budek, kupuj rybę, pizzę, zapiekanki w lokalach, które wzbudzają twoje zaufanie. Od początku wakacji sanepid ukarał już ponad 100 właścicieli nadmorskich lokali.

Kontrole sanitarne w kurortach przeprowadzane są teraz niemal bez przerwy. I dobrze, bo jak się okazuje, właściciele sporej liczby lokali gastronomicznych wciąż są z higieną na bakier.

Podczas ostatniej operacji inspektorzy sanitarni z województwa wydali siedem decyzji wstrzymujących działalność produkcyjną. Trzy z nich zostały wydane w Kołobrzegu. Dotyczyły ośrodka wczasowego i dwóch uzdrowisk.

- Kontrole wykazały uchybienia sanitarno-techniczne, a także zwiększoną ilość drobnoustrojów na powierzchniach produkcyjnych. Po przeprowadzeniu dezynfekcji i badań personelu pracującego przy żywności, decyzje zostały jednak cofnięte i wznowiono działalność - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.

Od początku sezonu w czterech ośrodkach wczasowych w województwie - w Pustkowie, Pogorzelicy, Stepnicy i Międzyzdrojach - wykryto zatrucia pokarmowe. Łącznie zachorowało 89 osób, cztery osoby były nawet hospitalizowane.

- Przede wszystkim, by uniknąć jakichkolwiek dolegliwości żołądkowych, unikajmy barów, które budzą nasze wątpliwości - radzi Małgorzata Kapłan. - Jeżeli jednak zdarzy się nam zjeść w takiej restauracji czy barze i mamy podejrzenia, że używają tam nieświeżych produktów czy po prostu jest brudno, możemy to zgłosić do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej i wtedy inspektorzy pójdą sprawdzić czy rzeczywiście zgłoszenie jest zasadne. Ważne jest też to, żebyśmy pamiętali, iż to właściciel jest odpowiedzialny za jakość żywności wprowadzanej do obiegu - tłumaczy nasza rozmówczyni.

W tym roku sanitarni skontrolowali już blisko 1.500 punktów gastronomicznych. Wydali około tysiąca decyzji administracyjnych, które dotyczyły głównie poprawy stanu sanitarno-technicznego. Wystawili też 520 mandatów na łączną kwotę 30.000 złotych. W zeszłym roku, podczas całego sezonu, inspektorzy skontrolowali dokładnie 3.333 zakłady, przeprowadzając w nich 4.349 kontroli. Wydali 270 decyzji, które dotyczyły przede wszystkim doprowadzenia do właściwego stanu pomieszczeń produkcyjnych, magazynowych i socjalnych, zapewnienie bieżącej ciepłej wody w pomieszczeniach produkcyjnych, zapewnienia właściwego postępowania z odpadami, a także poprawy stanu technicznego sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w produkcji żywności. Na 500 osób odpowiedzialnych nałożono mandaty w łącznej kwocie 135.150 złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!