Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopułę zabytkowej wieży w Szczecinku wysadzą w powietrze

Rajmund Wełnic [email protected]
Wieża wodociągowa w Szczecinku: Została zbudowana w 1912 roku. Ma 36 metrów, a wysokość samego wzgórza sprawia, że jest to jeden z najwyższych obiektów w mieście. Ciśnienie w sieci wodnej – niestety z coraz gorszym skutkiem – zapewniała do końca 1989 roku, czyli do chwili oddania do użytku nowego ujęcia i stacji uzdatniania wody w Bugnie.
Wieża wodociągowa w Szczecinku: Została zbudowana w 1912 roku. Ma 36 metrów, a wysokość samego wzgórza sprawia, że jest to jeden z najwyższych obiektów w mieście. Ciśnienie w sieci wodnej – niestety z coraz gorszym skutkiem – zapewniała do końca 1989 roku, czyli do chwili oddania do użytku nowego ujęcia i stacji uzdatniania wody w Bugnie. Archiwum / Rajmund Wełnic
Los szczecineckiej wieży wodociągowej jest przesądzony. Po opinii biegłego i lustracji konserwatora zabytków na pewno rozebrana zostanie głowica wieży. Do demontażu kopuły ma być użyty materiał wybuchowy.
Właściciel wieży Janusz Paszkiewicz u stóp budowli w dyskusji z Ewą Stanecką (w białych spodniach), wojewódzką konserwator zabytków.
Właściciel wieży Janusz Paszkiewicz u stóp budowli w dyskusji z Ewą Stanecką (w białych spodniach), wojewódzką konserwator zabytków. Rajmund Wełnic

Właściciel wieży Janusz Paszkiewicz u stóp budowli w dyskusji z Ewą Stanecką (w białych spodniach), wojewódzką konserwator zabytków.
(fot. Rajmund Wełnic )

Opinię biegłego z ministerialnej listy, który oceniał stan techniczny 100-letniej wieży ciśnień w Szczecinku, osobiście dostarczyła we wtorek po południu Ewa Stanecka, zachodniopomorska konserwator zabytków. Razem z Januszem Paszkiewiczem, do którego należy wieża, dokonała także wizji lokalnej na miejscu.

- Konkluzja opinii rzeczoznawcy jest taka: trzon wieży jest w stanie dobrym, do remontu bieżącego - powiedziała nam Ewa Stanecka. - Gorzej z kopułą, która jest w złym stanie technicznym i trzeba ją zdemontować.

W praktyce oznacza to "zielone światło" dla rozbiórki górnej części. Konserwator nie będzie już oponował i właściciel zamierza rozpocząć prace najszybciej, jak to tylko możliwe po uzgodnieniach w starostwie i nadzorze budowlanym.

Głowica wieży to "bańka" na jej górze, kryjąca stalowy zbiornik na wodę otoczony drucianą siatką z zaprawą. Nad nim wznosi się dach zwieńczony kopułką. I właśnie ona spędza sen z oczu Januszowi Paszkiewiczowi.
- To ponad 3 tony, które trzymają się na czterech zardzewiałych kątownikach - mówi. - Nie puszczę tam ludzi, bo, jak spadnie na nich, to pozabija. Żaden dźwig też nie wjedzie na to wzniesienie.

Właściciel planuje więc opracować projekt rozbiórki, który zakładać będzie użycie metody wybuchowej - słowem kopułka ma być wysadzona w powietrze (o ile zgodzi się na to starostwo).

Konserwator zabytków warunkuje jeszcze rozbiórkę wykonaniem bardzo dokładniej inwentaryzacji wieży, opisowej i fotograficznej. - Aby w przyszłości był materiał do odtworzenia obiektu - mówiła Ewa Stanecka przyznając jednak, że to będzie musiało "poczekać na lepsze czasy".

Służby konserwatorskie nie rezygnują także z wpisania szczecineckiej wieży wodociągowej do rejestru zabytków. Uważają, że wieża jest zabytkiem techniki i charakterystycznym elementem w krajobrazie Szczecinka.
Batalia o to toczy się od ponad 2 lat, ale z przyczyn proceduralnych wciąż jeszcze wpisu nie ma.

- Planujemy to zrobić do końca lipca - powiedziała pani konserwator. Dodała, że wcześniej będą jeszcze wykonane badania georadarem przez specjalistów medycyny sądowej, które mają potwierdzić informacje o pochówkach cmentarnych w najbliższych okolicach wieży.

Rodzi się pytanie, co dalej z wieżą po rozbiórce głowicy? Bez zbiornika, kopuły i dachu straci nie tylko wygląd i ponad 10-metrów wysokości. Potężny zbiornik wody jest oparty na wspornikach wmurowanych w trzon wieży. Demontaż zbiornika na pewno go uszkodzi. Jak też zniesie konstrukcja ewentualne wysadzenie kopułki, która runie przecież na dół? I jak potem zabezpieczyć wnętrze budowli przed deszczem, śniegiem i mrozem? Bez tego dalsza degradacja wieży to tylko kwestia czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!