MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Jak zrobić maseczkę w domu? [PORADNIK KROK PO KROKU] Maseczka na koronawirusa 29.05.2020

Michał Borkowski
Michał Borkowski
Maseczki na koronawirusa. Jak ich używać?
Maseczki na koronawirusa. Jak ich używać? archiwum
Jak zrobić maseczkę ochronną w domu? Poradnik krok po kroku. Sprawdź jak zrobić maseczkę w domu. Maseczka w domu. Sprawdźcie jak ją zrobić samodzielnie? Maseczka na koronawirusa, jak wykonać ją samodzielnie.

Maseczek ochronnych brakuje nawet personelowi medycznemu, a co dopiero zwykłym ludziom. Ale można je zrobić samemu – tylko trzeba to zrobić umiejętnie i rozumieć ich znaczenie, inaczej przyniosą więcej nieszczęść niż pożytku.

Obrotne firmy przestawiają swoje linie produkcyjne na maseczki, ale zanim dostarczą ich dostatecznie wiele, miną tygodnie. Także osoby prywatne szyją maseczki dla służby zdrowia w odruchu solidarności. A co ze zwyczajnymi ludźmi?

Maseczki można sobie zrobić – jednak z zachowaniem zasad ich działania, rozumiejąc ich rolę, a potem umiejętnie stosując.

Koronawirus: sens maseczki

Maseczkę powinien nosić kaszlący lub kichający, bo jeśli jest chory, dzięki niej rozsieje mniej wirusa. Inna sprawa, że w razie tych i innych objawów (gorączka) powinien się zgłosić i poddać leczeniu.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Zdrowej osobie bardziej od maski przyda się pobyt w domu, ostatecznie 1,5 m odległości od innych.

Czy więc maska jest dla zdrowych bez sensu? Niezupełnie.

Co prawda nie ochroni całkowicie, bo zasłoni tylko nos i usta: gdy jest dobra, raczej nie wchłoniemy tą drogą wirusa. Ale wirus może wniknąć także przez oczy, a te mamy odsłonięte (oczy są połączone z nosem kanałami łzowymi). Czy zatem maseczkę wspomogą okulary? Lekarze nie przeczą, że zwłaszcza duże stanowią pewną osłonę, ale pewności nie dają.

Koronawirus: jak zrobić dobrą maseczkę

Źle zrobiona, z niewłaściwego materiału, nieumiejętnie stosowana maseczka może wbić jej posiadacza w złudne poczucie bezpieczeństwa, a to jest groźne.

Sieć pełna jest instruktaży robienia maseczek, łącznie z zakładającymi wykorzystanie papieru i druta lub pończoch.

Karierę robi pokaz robienia bardzo prostej maseczki na YouTube w wykonaniu włoskiego farmaceuty. W ciągu minuty do gazika mocuje on po bokach zszywaczem gumki, które służą potem do założenia za uszy.

Można też kupić w sieci medyczną rolkę flizelinową (flizelina to syntetyczna włóknina do użytku jednorazowego). Szyjąc maseczkę z flizeliny medycznej najlepiej posłuż się profesjonalnym wzorem, choćby widzianym w internecie – zauważysz, że złożona maseczka ma charakterystyczne harmonijkowe fałdy, dzięki którym po rozłożeniu maski uzyskuje się jej wypukłość, co z kolei sprawia, że maseczka nie odstaje, lecz dokładnie „obejmuje” dolną część twarzy, schodząc pod brodę.

Koronawirus: zasady korzystania z maseczki

  • Przed założeniem dobrze umyj ręce.
  • Dokładnie zakryj nią usta i nos, bez szpar.
  • Nosząc, nie dotykaj jej.
  • Zdejmując, dotykaj od wewnątrz.
  • Umyj potem ręce, a maseczkę odrzuć.

Maseczka jest skuteczna tylko łącznie z unikaniem ludzi i myciem rąk. Inaczej może stać się nawet źródłem zakażenia.

Zobacz także: Koszalin: Sergiusz Karżanowski, lekarz z Koszalina o koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo