MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus Jakie są objawy? Jak rozpoznać koronawirusa? COVID-19 Typowe i nietypowe objawy

Michał Borkowski
Objawy koronawirusa. Jakie?
Objawy koronawirusa. Jakie? archiwum
Koronawirus. Jakie są obajwy czyli jak rozpoznać czy masz koronawirusa. Sprawdźcie jakie obajwy powinny spowodować zwiększenie naszej czujności oraz nakłonić nas do konsultacji z lekarzem. Specjaliści wyłonili kilka typowych objawów zarażenia koronawirusem na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Koronawirus: objawy typowe i dziwne. Autodiagnoza: sprawdź sam siebie, zgłoś wątpliwości.

W dobie pandemii nie należy lekceważyć żadnych oznak słabszego samopoczucia, ale są takie, które powinny budzić szczególną czujność, bo mogą wskazywać na SARS-CoV-2. Zobacz objawy częste i nietypowe.

Przebieg zakażenia koronawirusem może być bardzo różnie nasilony.

  • Postać bezobjawowa: możemy nawet się nie dowiedzieć o naszym zakażeniu.
  • Łagodna choroba układu oddechowego (80 proc. zakażonych).
  • Zapalenie płuc, nieraz ciężkie.
  • Wstrząs septyczny i niewydolność wielonarządowa.

Najczęstsze konkretne objawy zakażenia koronawirusem:

  • ból gardła,
  • kaszel,
  • gorączka powyżej 38 stopni,
  • spłycenie oddechu,
  • duszności.
Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Warto obserwować swój organizm, jednak nie należy poprzestawać na uspokajającej autodiagnozie, trzeba zgłosić wątpliwości.

Koronawirus: mniej typowe objawy

Niektórzy chorujący na COVID-19 mają dreszcze i bóle mięśni, co można łączyć także z innymi chorobami, np. z grypą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dreszcze miało 11 proc. zakażonych SARS-CoV-2, a bóle mięśni 14 proc.

Okazuje się, że wciąż pojawiają się nowe symptomy, które można łączyć z koronawirusem. Część chorych skarży się na bóle i zawroty głowy, nudności i biegunkę (mogą poprzedzać gorączkę i kłopoty oddechowe), a także na utratę węchu i smaku.

Badania amerykańskie wykazały, że niektórzy chorzy na COVID-19 w ogóle nie mieli typowych objawów, natomiast skarżyli się na ogólnie złe samopoczucie, dyskomfort, niepokój, zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, szybko zadzwoń na całodobowy dyżurny telefon sanepidu i do czasu pomocy odizoluj się od innych.

Czym się różni koronawirus od wirusa grypy

Wywoływane przez nie infekcje przeważnie przebiegają podobnie. Groźne w obu przypadkach jest zajęcie dolnych dróg oddechowych, tj. zapalenie płuc. Jednak koronawirus daje ciężki przebieg 7 razy częściej. Oczywiście nie poprzestań na dywagacji, co „złapałeś” – zadzwoń po pomoc.

SARS-CoV-2 jest groźniejszy niż grypa sezonowa także pod względem zgonów: według WHO śmiertelność z powodu COVID-19 wynosi 3,7 proc. (średnia światowa), w przypadku grypy sezonowej umiera mniej niż 1 proc. chorych.

Jednak wirus grypy jest bardziej powszechny. Np. w sezonie 2018/19 (od września do kwietnia) choroba ta zaatakowała w Polsce 3,7 mln osób, a zabiła 143.

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński