Koronawirus: objawy typowe i dziwne. Autodiagnoza: sprawdź sam siebie, zgłoś wątpliwości.
W dobie pandemii nie należy lekceważyć żadnych oznak słabszego samopoczucia, ale są takie, które powinny budzić szczególną czujność, bo mogą wskazywać na SARS-CoV-2. Zobacz objawy częste i nietypowe.
Przebieg zakażenia koronawirusem może być bardzo różnie nasilony.
- Postać bezobjawowa: możemy nawet się nie dowiedzieć o naszym zakażeniu.
- Łagodna choroba układu oddechowego (80 proc. zakażonych).
- Zapalenie płuc, nieraz ciężkie.
- Wstrząs septyczny i niewydolność wielonarządowa.
Najczęstsze konkretne objawy zakażenia koronawirusem:
- ból gardła,
- kaszel,
- gorączka powyżej 38 stopni,
- spłycenie oddechu,
- duszności.
Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów
Warto obserwować swój organizm, jednak nie należy poprzestawać na uspokajającej autodiagnozie, trzeba zgłosić wątpliwości.
Koronawirus: mniej typowe objawy
Niektórzy chorujący na COVID-19 mają dreszcze i bóle mięśni, co można łączyć także z innymi chorobami, np. z grypą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dreszcze miało 11 proc. zakażonych SARS-CoV-2, a bóle mięśni 14 proc.
Okazuje się, że wciąż pojawiają się nowe symptomy, które można łączyć z koronawirusem. Część chorych skarży się na bóle i zawroty głowy, nudności i biegunkę (mogą poprzedzać gorączkę i kłopoty oddechowe), a także na utratę węchu i smaku.
Badania amerykańskie wykazały, że niektórzy chorzy na COVID-19 w ogóle nie mieli typowych objawów, natomiast skarżyli się na ogólnie złe samopoczucie, dyskomfort, niepokój, zmęczenie czy problemy z koncentracją.
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, szybko zadzwoń na całodobowy dyżurny telefon sanepidu i do czasu pomocy odizoluj się od innych.
Czym się różni koronawirus od wirusa grypy
Wywoływane przez nie infekcje przeważnie przebiegają podobnie. Groźne w obu przypadkach jest zajęcie dolnych dróg oddechowych, tj. zapalenie płuc. Jednak koronawirus daje ciężki przebieg 7 razy częściej. Oczywiście nie poprzestań na dywagacji, co „złapałeś” – zadzwoń po pomoc.
SARS-CoV-2 jest groźniejszy niż grypa sezonowa także pod względem zgonów: według WHO śmiertelność z powodu COVID-19 wynosi 3,7 proc. (średnia światowa), w przypadku grypy sezonowej umiera mniej niż 1 proc. chorych.
Jednak wirus grypy jest bardziej powszechny. Np. w sezonie 2018/19 (od września do kwietnia) choroba ta zaatakowała w Polsce 3,7 mln osób, a zabiła 143.
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?