Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Niemcy: kanclerz Angela Merkel nie spieszy się ze znoszeniem blokad i ostrzega przed skutkami trzeciej fali pandemii

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
INA FASSBENDER/AFP/East News
W Niemczech trwa dyskusja w sprawie postępowania wobec pandemii. Stanowisko kanclerz Angeli Merkel jest takie: nie ma co się spieszyć ze znoszeniem blokad, bo zaraza wciąż jest groźna.

Kanclerz Angela Merkel ostrzega: Niemcy są w trakcie trzeciej fali koronawirusem i działania mające sprawić, że znów otworzy się szkoły i firmy powinny być rozważane z duża ostrożnością, gdy debatujemy, jak wyjść z blokady i odciążyć naszą chorą gospodarkę.

Zniesieniu ograniczeń w kontaktach osobistych musi towarzyszyć więcej testów i szczepień, dodała Merkel podczas wideokonferencji z pracodawcami. Kanclerz ostrzegła, że brytyjska mutacja wirusa już rozprzestrzenia się w Niemczech, zagrażając powodzeniu dotychczasowych wysiłków przywracania normalności.

Helge Braun, szef urzędu kanclerskiego, powiedział prawodawcom, że zmutowany wirus może szybko doprowadzić do wzrostu liczby nowych zakażeń, a tak zwany wskaźnik zachorowalności - kluczowy miernik potwierdzonych codziennych przypadków - wzrośnie do 800.

Przedstawiciele władz federalnych i landów zaproponowali różne pomysły na wyjście z obecnego okresu blokady, co doprowadziło do nieporozumień związanych z zarządzaniem pandemią. Minister zdrowia Jens Spahn został zmuszony do porzucenia planu oferowania bezpłatnych badań, które miałyby się rozpocząć w marcu w obliczu sprzeciwu przywódców poszczególnych landów. Merkel omówi strategię testowania podczas następnego spotkania z tymi urzędnikami 3 marca.

Nie powstrzymało to urzędników na szczeblu krajów związkowych przed przedstawieniem własnych propozycji. Daniel Guenther, premier CDU najbardziej wysuniętego na północ landu Niemiec, Szlezwika-Holsztyna, wezwał do czteroetapowego programu ponownego otwarcia sklepów i restauracji w wielu regionach, podczas gdy socjaldemokrata Malu Dreyer, kierujący Nadrenią-Palatynatem, ma osobny plan oparty na liczbie nowych infekcji, testów i szczepień.

Markus Soeder, przywódca Bawarii i szef partii Unia Chrześcijańsko-Społeczna - który jest postrzegany jako potencjalny następca Merkel - ostrzegł przed niebezpieczeństwem mutacji wirusa i wezwał do kontynuowania surowej polityki kanclerza.

Lider klubu CSU Alexander Dobrindt zaproponował cyfrowy certyfikat umożliwiający zaszczepionym obywatelom swobodne poruszanie się, chociaż powiedział, że kraj musi wrócić do normalności, nawet zanim program szczepień zostanie zakończony.

Minister gospodarki Peter Altmaier pracuje nad własnym planem pomocy przedsiębiorstwom. Ostatecznie to kanclerz Merkel rozpocząć rozmowy w sprawie postępowań wobec pandemii.

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera