Doktor Karżanowski studził emocje: - Żadnej paniki, zachowajmy spokój. Nie kupujmy leków na zapas, na pół roku, czy na rok. Bo leki w aptekach są, ale jak zaczniemy je wykupować w takich ilościach, to ich faktycznie zabraknie. Nie kupujmy na zapas, co najwyżej - w przypadku cukrzycy, czy astmy - warto mieć leki na dwa, trzy miesiące. Mieszkańcy pytali m. in. o dostępność maseczek.
- W większości aptek ich brakuje - mówił doktor.
- Ale maseczki nas nie ratują. Jedynie dają poczucie bezpieczeństwa. One są bardziej potrzebne dla chorych, którzy kaszlą, kichają. Pamiętajmy, że gdy kichamy, czy kaszlemy, to nie zasłaniamy ust dłonią, bo roznosimy zarazki na rękach; zasłaniajmy usta łokciem. - Zakłady pracy mają obowiązek monitorować stan zdrowia pracowników. Dobrze, by w firmach badano temperaturę pracownikom. Ale też apel do pracowników - gdy mają podwyższoną temperaturę, 38 - 39 stopni, nie mogą przychodzić do pracy, bo to zagrożenie dla załogi i zakładu - mówił też Sergiusz Karżanowski.
Od poniedziałku ograniczone funkcjonowanie instytucji w Koszalinie
- Ten wirus jest groźniejszy od grypy - tłumaczył doktor.
- Śmiertelność chorych na grypę wynosi 1%, z koronawirusem - ok. 4%, czyli 40 osób na tysiąc umiera. Jeżeli podejrzewamy, że mamy koronawirusa, mamy silne bóle głowy, wysoką temperaturę, bóle mięśni , koronawirus atakuje też drogi odechowe - w takiej sytuacji musimy kontaktować się z sanepidem. Jednak to, czy mamy grypę, czy koronawirusa, uda się ustalić wyłącznie na podstawie testu. Tu warto przypomnieć telefony: sanepid - 94 342 40 85; 504 446 110; 694 493 771. Infolinia NFZ - 800 190 590.
Jak nie zarazić się koronawirusem? Sprawdź, kiedy możesz nie...
Sergiusz Karżanowski podkreśla, że w tych dniach powinniśmy ograniczyć kontakty z innymi osobami. O tym mówiły także obie panie dyrektor.
- Ograniczajmy kontakty starszych osób z dziećmi , ograniczajmy wyjścia na place zabaw, by nie narażać siebie i dzieci na kontakty z innymi - mówiła Bogumiła Szczepanik.
Dodajmy, że wczoraj w Koszalinie został wprowadzony zakaz wstępu na place zabaw oraz na teren miejskich orlików. Z apelem o wprowadzenie podobnych ograniczeń miasto zwróciło się także do zarządców i spółdzielni.
Koronawirus w Koszalinie i woj. zachodniopomorskim. Raport o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w regionie
- Musimy dbać o siebie, o higienę, o mycie rąk. Musimy pamiętać i pilnować zmiany nawyków - starajmy się nie dotykać rękami twarzy, nie pocierać oczu, nosa, nie dotykać ust - mówiła Dorota Pawłowska.
- Idealnie by było, gdybyśmy po powrocie do domu od razu w przedpokoju zdejmowali z siebie ubrania i wrzucali je do prania, choć to mało realne w praktyce - mówił doktor Karżanowski.
Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów
- Pamiętajmy jednak, że gdy wracamy z zewnątrz, ze sklepu, czy z apteki, używajmy wówczas płynu do dezynfekcji rąk. Natomiast, gdy przebywamy w domu, wówczas wystarczy mycie rąk z użyciem mydła.
I jeszcze przydatne telefony dla osób starszych, samotnych, które potrzebują pomocy (zakupy w sklepie, bądź w aptece), to: MOPR - 500 670 478 i DPS w Koszalinie - 570 770 098. Telefony są odbierane w godzinach 7 - 15 od poniedziałku do piątku. Co z wyprowadzaniem psów? MOPR, czy DPS tym się nie zajmuje, ale zgłoszone sygnały zostaną przekazane koszalińskim harcerzom, którzy włączyli się w akcję pomocy.
- Pomogą też w kwestii opieki nad zwierzętami. Bardzo im dziękujemy za zaangażowanie - podkreśliła dyrektor MOPR.
Kolejki w aptekach. Spokojnie, leków nie powinno zabraknąć [ROZMOWA]
Zobacz także Sergiusz Karżanowski, lekarz z Koszalina o koronawirusie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?