Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus SARS-CoV-2 w trzeciej grupie zagrożeń biologicznych. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?

OPRAC.: AB
Koronawirus SARS-CoV-2 jest zaliczany do trzeciej grupy zagrożeń biologicznych. Jest o tym mowa w oficjalnym rozporządzeniu ministra zdrowia. Jakie konsekwencje dla pracowników i pracodawców niesie ze sobą decyzja resortu? Wyjaśniamy.

Wirus SARS-CoV-2 został zaliczony do trzeciej grupy zagrożeń biologicznych w czterostopniowej skali zagrożeń. O przynależności do danej grupy decydują takie czynniki, jak stopień chorobotwórczości, możliwości zapobiegania i leczenia chorób wywoływanych przez konkretne zagrożenie czy stopień rozprzestrzeniania się go w danej populacji. Zagrożenia z trzeciej grupy zagrożeń biologicznych mogą wywoływać ciężkie choroby, które z dużym prawdopodobieństwem będą się rozprzestrzeniać w populacji.

Wirus SARS-CoV-2 należy do trzeciej grupy zagrożeń biologicznych na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 11 grudnia 2020 r. Tymczasem Komisja Europejska uznała SARS-CoV-2 za zagrożenie na trzecim poziomie już w czerwcu 2020 roku.

Szkodliwe czynniki biologiczne pozwalają ocenić skalę ryzyka zawodowego. Pocieszające jest to, że można znaleźć skuteczne sposoby profilaktyki i leczenia wywoływanych przez nie chorób.

Warto wiedzieć również:

W zależności od grupy zagrożeń biologicznych, pracodawca ma obowiązek stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Powinny być to wszelkie znane i rekomendowane dla danej grupy działania, które prowadzą do wyeliminowania, a przynajmniej ograniczenia zagrożenia. O tym, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, mówił Andrzej Bączkowski, główny specjalista ds. BHP W&W Consulting.

– Pracodawca powinien przede wszystkim sporządzić lub zaktualizować wykaz prac narażających pracowników na działanie czynnika biologicznego – czyli w obecnej sytuacji konkretnie na SARS-CoV-2. Kolejnym punktem jest aktualizacja oceny ryzyka zawodowego – identyfikacja potencjału zagrożenia na podstawie wizji lokalnej oraz wywiadu uwzględniającego m.in. charakterystykę środowiska pracy, rodzaj wykonywanych czynności, liczbę osób narażonych na poszczególnych stanowiskach, jak również czas narażenia. Należy pamiętać, że aktualizacja oceny ryzyka w przypadku czynnika, jakim jest SARS-CoV-2, powinna być dokonana w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zmiany w rozporządzeniu, a więc do dnia 28.01.2021 - wyjaśnia Andrzej Bączkowski.

Po aktualizacji ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk pracy firma powinna dobrać odpowiednie środki zapobiegawcze. Jak wymienia ekspert, są to:

  • zmiana sposobu pracy lub przeprojektowanie stanowisk pracy,
  • zapewnienie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej,
  • odpowiednie oznakowanie stanowisk pracy,
  • opracowanie planów działania na wypadek sytuacji, gdy ktoś zarazi się SARS-CoV-2,
  • zapewnienie pracownikom badań środowiska pracy,
  • zapewnienie pracownikom badań lekarskich,
  • organizacja i udostępnienie odpowiednich szkoleń.

Warto wiedzieć również:

Na koniec Andrzej Bączkowski zaleca zrobić rejestr pracowników narażonych na działanie niebezpiecznego czynnika biologicznego. Ekspert przypomina też, że umieszczenie SARS-CoV-2 w trzeciej grupie zagrożeń biologicznych w niektórych środowiskach spotkało się z krytyką. Po pierwsze, uznanie, że wirus niesie ze sobą średnie zagrożenie, przełoży się na gospodarkę. Po drugie, wpływa to na sytuację pracowników, którzy mają styczność z dużą liczbą osób, np. pielęgniarek, sprzedawców artykułów spożywczych czy kierowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera