Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Białogardzie. 19-latek, u którego stwierdzono koronawirus, wrócił z Hiszpanii z grupą z koszalińskiego Ekonoma

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Google Maps
Uczeń, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem, przebywa obecnie w szpitalu w Szczecinie. Pozostała grupa - jak nas zapewniono - jest poddana kwarantannie, uczniowie przebywają w domach.

Z praktyk w hiszpańskiej Maladze wróciła w niedzielę 15 marca grupa 16 uczniów (to głównie mieszkańcy Koszalina, ale też powiatu koszalińskiego i białogardzkiego), wraz z nimi dwóch opiekunów oraz kierowca.

- Uczniowie wyjeżdżali na praktyki pod koniec ferii, gdy jeszcze nie było mowy o zagrożeniu. Jak tylko sytuacja zaczęła się zmieniać, od razu podjąłem decyzję o skróceniu praktyk, bo normalnie grupa miała przebywać w Hiszpanii do najbliższej niedzieli - mówi Szymon Konefał, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie.

- Na kilka dni przed powrotem mieliśmy zebranie z rodzicami uczniów, którzy dowiedzieli się, jak postępować oraz, że zaraz po powrocie dzieci wskazana jest kwarantanna. Uczniowie wrócili pierwszym samolotem, który był dla nich dostępny. Wylądowali w Berlinie i stamtąd dojechali do Koszalina wynajętym autokarem. Tak więc nie wracali autobusem rejsowym. Co ważne - na miejscu, w Hiszpanii, nie mieli kontaktu z nikim zarażonym. Przekazaliśmy ich adresy do sanepidu i wiem, że dalszy nadzór sprawuje nad nimi nasz sanepid, do tego uczniowie są w stałym kontakcie z opiekunami. Sprawdza ich policja. Wiem, że czują się dobrze. To odpowiedzialni ludzie, siedzą w domach.

Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19

- To prawda, grupa ta, podobnie jak w sumie ok. 150 innych osób, jest pod naszym nadzorem. Każdego dnia policjanci są w miejscu ich zamieszkania, sprawdzają, jak się czują, czy są na miejscu - mówi kom. Monika Kosiec, rzeczniczka komendy policji w Koszalinie.

Z naszych informacji wynika, że kolejnych dwóch uczniów poddano testom. Nikt oficjalnie jednak tego nie potwierdza. Co z pozostałymi uczniami? Czy także zostaną poddani testom? Dlaczego jeszcze tego nie zrobiono? Czy rzeczywiście dobrze się czują? Jak wygląda ich kwarantanna, jak jest przestrzegana? Co z członkami rodzin uczniów? Pytania można mnożyć. Od lek. med. Elżbiety Galińskiej-Gruchały, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koszalinie, usłyszeliśmy: - Nie mam prawa udzielać państwu żadnych informacji.

Epidemia koronawirusa - zakażenia i śmiertelne ofiary - 2020 rok [mapa online]

Kliknij i zobacz MAPĘ ONLINE - dane dotyczące koronawirusa na świecie >>>

Rzecznik wojewódzkiego sanepidu Małgorzata Kapłan zapewniła z kolei, że procedury zostały zachowane (młodzież przekraczając granicę wypełniła karty lokalizacyjne, podając swoje dane, otrzymała też zalecenia, by poddać się 2-tygodniowej kwarantannie w domach).

- Uczniowie są pod nadzorem powiatowej stacji, którą wspiera też policja. Jeżeli chodzi o stan uczniów - istotne informacje będziemy podawać w kolejnych komunikatach.

Największe epidemie w historii ludzkości. Te choroby zakaźne...

Susza, globalne ocieplenie: stan alarmowy dla świata. Naukow...

Zobacz także Sergiusz Karżanowski, lekarz z Koszalina o koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo