Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w natarciu. Liczba zachorowań w Koszalinie i regionie wzrasta. Chory jest m.in. burmistrz Sianowa [RAPORT]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Służby zapowiadają program zero tolerancji dla osób, które nie przestrzegają obostrzeń.
Służby zapowiadają program zero tolerancji dla osób, które nie przestrzegają obostrzeń. archiwum polskapress
146 przypadków zakażeń koronawirusem w województwie zachodniopomorskim, w tym 65 w Koszalinie i powiecie. To bilans ostatniej doby. Przy takim wzroście zachorowań możemy się spodziewać, że w weekend Koszalin znajdzie się w żółtej, jeśli nie czerwonej strefie. Służby zapowiadają program zero tolerancji dla osób, które nie przestrzegają obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 3003 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 w całym kraju. Zmarło 75 zakażonych osób, w tym 67 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami, a 8 z powodu samego zakażenia. Jedna osoba zmarła w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie – to 82-letni mężczyzna z woj. wielkopolskiego.

W Koszalinie i powiecie odnotowano najwięcej zakażeń w całym województwie.

– Wciąż ogniskiem jest duży zakład pracy. Część przypadków to osoby skierowane na badania przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – powiedziała nam Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologiczna w Szczecinie.

Największym ogniskiem jest firma ESPERSEN, gdzie u 92 osób stwierdzono COVID-19, a kolejne 122 poddane są kwarantannie. W Miejskiej Energetyce Cieplnej zarażone są trzy osoby, dwie znajdują się w koszalińskim szpitalu, a kolejnych 5 podlega kwarantannie.

Poza tym pojedyncze przypadki koronawirusa stwierdzono w kilku szkołach (II LO, V LO, SP 21) i przedszkolach (nr 12 i 16). Tutaj na kwarantannie znajduje się łącznie 240 osób.

Koronawirus w województwie zachodniopomorskim. 65 nowych przypadków zakażenia w Koszalinie

O zakażeniu poinformował przez media społecznościowe Maciej Berlicki, burmistrz miasta i gminy Sianów.

- Leczenie na tym etapie nie wymaga pobytu w szpitalu. Sanepid wdraża odpowiednie procedury, by zadbać o bezpieczeństwo osób, z którymi miałem kontakt. Po wystąpieniu pierwszych objawów w miarę możliwości odizolowałem się, więc krąg osób narażonych na zakażenie bez wątpienia ograniczyłem – podkreślił.

W ratuszu zaostrzone zostały sanitarne obostrzenia. Urząd pracuje, ale urzędnicy zachęcają do załatwiania spraw drogą elektroniczną.

Od kilku tygodni Polska zmaga się z dużym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakich sytuacjach ryzyko zakażenia jest największe. Dlatego przypominamy ranking ryzykownych zachowań według epidemiologów przygotowany przez "Gazetę Wyborczą". Zobaczcie, w jaki sposób najłatwiej można się zakazić i starajcie się unikać tych sytuacji.Aby przejść do rankingu, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Tutaj najłatwiej można zakazić się koronawirusem. Powstała s...

Służby mundurowe, zgodnie z zaleceniem komendanta głównego policji, zapowiadają bardzo rygorystyczne podchodzenie do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Za nieprzestrzeganie obostrzeń funkcjonariusze mają możliwość karania mandatem w wysokości do 500 złotych, mogą też skierować wniosek o ukaranie do sądu. Z kolei inspektor sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od pięciu do 30 tysięcy złotych za niezakrywanie nosa i ust w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe.

- Przestrzegaliśmy obostrzeń, gdy dzienna liczba zakażeń wynosiła sto, czy dwieście przypadków. Minęło kilka miesięcy i lekceważymy obostrzenia, a właśnie teraz zagrożenie jest zdecydowanie większe – mówi Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

– Dotąd za niestosowanie się do przepisów głównie pouczaliśmy, teraz już nie będzie pobłażliwości.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

W czwartkowy poranek strażnicy miejscy zaczną wzmożone kontrole w autobusach MZK i sklepach. Apelują też, byśmy sami zwracali uwagę osobom, które nie zasłaniają nosa i ust.

– Pytanie, po co właściwie komuś maseczka, jeśli nosi ją pod brodą czy nosem, z reguły wystarczy. A jeśli nie, prosimy o wezwanie patrolu – dodaje komendant Simiński.

W czwartek strażnicy i policjanci rozpoczną też wspólne patrolowanie centrum Koszalina pod kątem przestrzegania obostrzeń i zasad współżycia społecznego w związku z pandemią COVID-19.

Bary i restauracje będą zamykane w całej Polsce? Resort zdrowia tego nie wyklucza

- Dotychczasowa tendencja, w której od mandatów zdecydowanie przeważały pouczenia, może się odwrócić – przestrzega st. asp. Rafał Skoczylas, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Od początku pandemii, w związku ze zwalczaniem koronawirusa, policjanci w całym powiecie koszalińskim interweniowali ponad 850 razy. Ile interwencji zakończyło się mandatem?

– 185 z nich. Funkcjonariusze wystawili mandaty na kwotę 25 tysięcy złotych. 621 interwencji zakończyło się pouczeniem, a w dziewięciu przypadkach skierowano do sądu wnioski o ukaranie. Cztery sprawy już się zakończyły – wszystkie wyrokami skazującymi – wylicza st. asp. Rafał Skoczylas.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada politykę „zero tolerancji”. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem

Strażnicy miejscy podjęli w samym Koszalinie 441 interwencji, z czego 205 zakończyło się mandatami. W jednym przypadku sprawę rozstrzygać będzie sąd – chodzi o sprzedawcę z targowiska, który odmówił założenia maseczki ochronnej.

- Apeluję do mieszkańców Koszalina o odpowiedzialne zachowanie. Koronawirus jest z dnia na dzień coraz bardziej aktywny, zbiera coraz bardziej tragiczne żniwo – mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

W Polsce kończy się lek na koronawirusa. Pomagał najciężej chorym

– Jeśli nie będziemy przestrzegać norm epidemiologicznych, może dojść do sytuacji, że Koszalin znajdzie się w żółtej, a być może nawet czerwonej strefie. To będzie oznaczało szereg wyrzeczeń, a także negatywny wpływ na funkcjonowanie miasta i na działające w Koszalinie firmy. A to nie będzie wróżyło niczego dobrego dla naszej lokalnej społeczności. Dlatego jeszcze raz apeluję: zachowujmy bezpieczną odległość, odkażajmy dłonie i zakładajmy maseczki lub przyłbice. Tylko w ten sposób możemy wygrać z koronawirusem i jak najkrócej odczuwać skutki pandemii.

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu w najbliższą sobotę dodatkowych rygorów. Maseczki będą obowiązkowe również na powietrzu w strefie nie tylko czerwonej, ale i w żółtej.

Mapa zakażeń koronawirusa w Polsce | COVID-19 | Raport zakaż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera