Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Osocze pobrane od ozdrowieńców pomoże osobom zakażonym koronawirusem

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Przemysław Świderski / Polska Press
W centrach krwiodawstwa w Polsce ruszyła akcja pobierania osocza od osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem. – Jeden dawca może pomóc trzem innym osobom – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press krajowy konsultant ds. transfuzjologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon.

Metoda polegająca na pobieraniu osocza od ozdrowieńców jest całkowicie nowatorska, czy też stosuje się ją także przy innych chorobach?
To nie jest nowy pomysł. Podobne metody były już stosowane w leczeniu innych epidemii w przeszłości. Ponownie mamy za to do czynienia z sytuacją, w której pojawił się groźny patogen, a my nie mamy dobrego leku ani szczepionki. Dlatego poszukujemy skutecznych sposobów, a osocze, które pobiera się od osób, które wyzdrowiały może być bardzo cenne i pomocne w leczeniu chorych.

Jak wygląda procedura pobrania osocza i przygotowania go do przetoczenia osobom zakażonym?
Osoba, która zostaje zakwalifikowana do oddania osocza, musi wcześniej zostać zdiagnozowana jako taka, u której wykryto zakażenie, następnie uznana za zdrową, a potem musi mieć dwa ujemne wyniki testu na obecność materiału genetycznego wirusa. Od drugiego testu muszą minąć dwa ty-godnie. Oczywiście musimy również zmierzyć poziom przeciwciał znajdujących się w osoczu, ponieważ nie każda osoba wytwarza ich dostateczną ilość.

Czy to oznacza, że nie wszyscy, którzy wyzdrowieją, są trwale odporni na koronawirusa?
Tak, znamy przypadki, gdy osoba po przechorowaniu ma tak mało przeciwciał, że znowu może zachorować. Dwa tygodnie od ostatniego testu, to właśnie czas potrzebny na wytworzenie przeciw-ciał. Osoba, która przechorowała wirusa nie od razu produkuje przeciwciała. W zależności od reakcji pacjenta przeciwciał może być dużo lub mało. Podejrzewa się, że są osoby, które tych przeciwciał nie wytworzyły prawie wcale.

Ile przeciwciał musi mieć potencjalny dawca osocza?
Pomiędzy 1:300 i 1:600. Jeżeli potwierdzimy, że u danej osoby liczba przeciwciał jest dostateczna, to takie osocze pobieramy metodą plazmaferezy. Od jednej osoby możemy pobrać ok. 600 ml osocza. Dzielimy to następnie na trzy części po 200 ml, poddajemy procedurze redukcji patogenów i zamrażamy. W przypadku potrzeby przetoczenia, każdą porcję rozmrażamy i podajemy pacjentowi. Jedna osoba, która odda osocze może pomóc trzem innym.

Czy prace prowadzone nad osoczem mogą jednocześnie pomóc w opracowaniu skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi?
Przetoczenie osocza to tzw. bierne uodpornienie, czyli przekazanie już gotowych przeciwciał. Natomiast szczepionka, to stymulowanie organizmu do tego, by sam wytworzył przeciwciała. Obie drogi są zupełnie różne, ale prowadzą do osiągnięcia tego samego celu.

W jaki sposób wygląda poszukiwanie dawców osocza?
Jest kilka sposobów na skontaktowanie się z tymi osobami. Najprostsza droga to oczywiście telefon od osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem. Niektórzy już zgłosili się do naszych placówek, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku mamy dwie takie osoby, w innych miejscach też powoli tak się dzieje. Mamy także dostęp do rejestru chorych na Covid-19 i tam możemy ich aktywnie wyszukiwać. Dodatkowy sposób, to ścisły kontakt ze szpitalami zakaźnymi i lekarzami, od których możemy uzyskać informację o osobach wypisywanych z oddziałów i mogących zostać dawcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Osocze pobrane od ozdrowieńców pomoże osobom zakażonym koronawirusem - Portal i.pl