Koronawirus w Polsce. W Koszalinie pilnują zasad bezpieczeństwa

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
- Raz dziennie, na koniec dnia, gdy dany autobus kończy kursowanie, jest przeprowadzana jego dezynfekcja - mówi prezes MZK w Koszalinie
- Raz dziennie, na koniec dnia, gdy dany autobus kończy kursowanie, jest przeprowadzana jego dezynfekcja - mówi prezes MZK w Koszalinie Radek Koleśnik
Koronawirus nie schodzi z pierwszych stron gazet. W sklepach, ale i w hurtowniach brakuje środków do dezynfekcji. Na realizację zamówienia trzeba czekać po kilka dni.

Nasi Czytelnicy pytają, jak w tej sytuacji zabezpiecza się transport publiczny, a także inne instytucje.

- Czy Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie dezynfekuje autobusy? - pyta nasza Czytelniczka przywołując przykład z Kielc, gdzie taka dezynfekcja jest regularnie przeprowadzana.

Prezes MZK w Koszalinie Andrzej Bacławski zapewnia, że w koszalińskiej spółce również tego pilnują.

- Robimy to od ponad tygodnia, oprócz standardowego sprzątania, raz dziennie, na koniec kursu, jest przeprowadzana dezynfekcja w każdym autobusie - mówi prezes.

Koronawirus stał się przedmiotem obrad polskiego Sejmu. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 2 marca zostało zwołane posiedzenie parlamentarzystów, podczas którego przyjęto ustawę dotyczącą COVID-19. Jeżeli przepisy wejdą w życie, diametralnie zmieni się sytuacja pracowników, w tym rodziców. Zobacz, jakie zmiany szykuje parlament.

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

Nie planuje natomiast - choć takie sugestie padły w instrukcji ze strony Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego - wstrzymywać przeprowadzania kontroli biletów, ani wprowadzać wsiadania tylnymi drzwiami, co miałoby służyć ochronie kontrolerów, jak i kierowców.

Instrukcje dotyczące tego, jak myć ręce, znajdziemy w każdej toalecie w koszalińskim ratuszu.

- Dostępne jest mydło w dozownikach, ale trwa też montaż specjalnych dozowników ze środkiem odkażającym - mówi Grzegorz Śliżewski, główny specjalista w Wydziale Komunikacji Społecznej.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Przybywa kolejnych zakażonych koronawirusem. Rośnie niepokój. Koszalińskie instytucje pracują normalnie, ale też starają się pilnować zasad bezpieczeństwa.

W koszalińskim ratuszu w toaletach znajdziemy specyfiki do mycia i dezynfekcji rąk, ale też instrukcję, jak należy ręce umyć.

- Przy tym jest informacja, by kran zakręcać przy pomocy ręcznika papierowego , dla własnego bezpieczeństwa - dodaje Grzegorz Śliżewski.

Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie jak na razie nie odwołuje żadnych imprez, czy rozgrywek sportowych, ale też dba o dezynfekcję, zwłaszcza na basenie i w Parku Wodnym.

- Co dwie godziny odkażamy wszystkie klamki, guziki w windach, krany - wylicza prezes ZOS Monika Tkaczyk.

Jak uchronić się przed koronawirusem? Oto infografiki przygotowane przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Sprawdźcie przydatne wskazówki.Zobacz także: Rozmowa Tygodnia: Andrzej Melka, koordynator dziecięcego OIOMu w szpitalu w Koszalinie

Jak uchronić się przed koronawirusem? Sprawdź porady WHO

Zobacz także W Senacie o koronawirusie. "Ustawa faktycznie daje rządowi daleko idące rozwiązania"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Koszlik

Dlaczego nikt w Koszalinie nie zmusi prywatnych przewoźników aby zainteresowali się bezpieczeństwem kierowców i pasażerów. Takimi liniami jak Słupsk, Sławno, Darłowo, Sianów, Białogard, Zegrze, Polanów Kołobrzeg jeździ dużo ludzi a zabezpieczeń typu np. przezroczysta pleksa nie znajdziemy.

G
Gość

W Atrium jedzenie wystawione na kontakt z każdym w kuchnią Marche nie osłonięte nawet szyba... Taka sterylność :(

G
Gość

No, wreszcie doczekał się Koszalin chorego.

G
Gość

A odchody po pupilach własciciele dalej nie sprzątają!!!. Obok Dzierzecinki.Na ul.Orlej.Straż miejska powinna dawac mandaty.W domu niech się załatwiają.

J
Ja

A w sklepach odkaża się wózki i koszyki?Tam jest najwięcej brudu ?

G
Gość

W innych miastach np Gdyni przystanki wyposażone są w środki dezynfekujące. Każdy może wtedy przed wejściem i po wyjściu z autobusu zdezynfekować ręce. I najdziwniejsze dla naszych radnych będzie to że ludzie to robią. Może warto ściągnąć dobre pomysły. Wystarczy podpatrywać, nie trzeba nic wymyślać.

G
Gość

A kiedy miasto bankomaty odkazić. No i przy dworcu poręcze. No i kiedy miasto zostanie posprzątane bo wszędzie piasek po akcji zima której nie było czyli piach ze poprzednich lat. A Dworcowa zamierzacie sprzątać?

G
Gość

Haha

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie