Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły, kina i muzea. Odwołane wydarzenia w Koszalinie 11.03.2020

Joanna Boroń
Joanna Boroń
archiwum polskapress
Koronawirus w Polsce. Koronawirus, choć potwierdzonych przypadków jest w Polsce jeszcze - na tle innych krajów oczywiście - stosunkowo niewiele, zmienia wszystko. Nie ma ważniejszego tematu. Szczególnie, że rząd właśnie zdecydował o zamknięciu szkół, przedszkoli oraz instytucji kultury.

We wtorek rząd podjął decyzję o odwołaniu imprez masowych, w środę o zamknięciu - na razie na dwa tygodnie - placówek oświatowych i szkół wyższych, żłóbków.

Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania teatru, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych.

Jeszcze zanim rząd podjął taką decyzję wiele imprez w naszym mieście zostało odwołanych.

Koronawirus w Koszalinie i woj. zachodniopomorskim. Raport o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w regionie

Kinga Olchowik ze szkoły King Dance poinformowała, że przekłada „Koszalińskie Yo!” zaplanowane na ten weekend. W imprezie zaplanowanej na ten weekend udział miało wziąć udział kilkaset dzieciaków z całej Polski. Kiedy się impreza odbędzie? Na razie nie wiadomo. Ale organizatorzy zapewniają, że nie zmarnują tej pozytywnej energii, która się wytworzyła przy okazji tej imprezy.

W zaplanowanym terminie nie odbędzie się też II Marsz Równości w Koszalinie. Organizatorzy podjęli decyzję o jego przeniesieniu na inny termin.

Czy na pewno wiesz, jak chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2? Mycie i dezynfekcja dłoni, niedotykanie twarzy, unikanie osób z objawami infekcji, dużych skupisk ludzi i podróży w określone rejony świata mogą nie wystarczyć!Sprawdź, jakie źródła zakażenia można łatwo przeoczyć – w tych 10 sytuacjach proponujemy zmianę zachowania na takie, które zwiększa bezpieczeństwo.

Jak nie zarazić się koronawirusem? Sprawdź, kiedy możesz nie...

Centrum Kultury 105 w Koszalinie dbając o bezpieczeństwo uczestników Festiwalu Filmoniadę (przypominamy, że to najmłodsi mieszkańcy Koszalina), przeniosło wydarzenie na 25-26 maja 2020 roku.

Politechnika Koszalińska z tych samych powodów postanowiła odwołać na razie zajęcia na Koszalińskim Uniwersytecie Dzieci i Młodzieży oraz zajęcia dla seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Grzegorz Śliżewski z biura prasowego koszalińskiego ratusza informował w poniedziałek, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań koronawirusem w Polsce, prezydent Piotr Jedliński podjął decyzję o odwołaniu IX Koszalińskiej Gali Laurów Sportu 2020. - Gala odbędzie się w innym terminie.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Aktualizacja 11.25

Bp Edward Dajczak podjął decyzję o przełożeniu tegorocznych rekolekcji szkolnych na inny możliwy termin. Odwołał też zaplanowaną na 3 kwietnia pielgrzymkę maturzystów do Częstochowy.

Treść komunikatu biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego:

W związku z realnym zagrożeniem, związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2, a także niepokojem wielu rodziców i księży, którzy kontaktują się ze mną, po konsultacji ze służbami, podjąłem decyzję o przeniesieniu tegorocznych szkolnych rekolekcji wielkopostnych na termin, w którym będą mogły zostać one zorganizowane w taki sposób, żeby nie zagrażały zdrowiu uczestników (rekolekcje mogą być organizowane nie tylko w Wielkim Poście, por. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Tekst jednolity po zmianach z 7 czerwca 2017 r., par. 10 pkt. 1-5).
Zobowiązuję Księży Proboszczów, aby skontaktowali się z dyrektorami szkół na terenie swojej parafii, w celu odłożenia decyzji o rekolekcjach na czas po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej. Ponadto informuję, że podjęta została decyzja o odwołaniu tegorocznej Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na Jasną Górę. Decyzja ta podyktowana jest troską o bezpieczeństwo i zdrowie młodych ludzi, którzy w najbliższym czasie przystąpią do egzaminu dojrzałości i jest odpowiedzią na apele i stosowne przepisy służb państwowych.
Jednocześnie serdecznie zachęcam księży i katechetów pracujących z maturzystami, aby dnia 3 kwietnia 2020 r. (planowany termin pielgrzymki) lub w każdym innym bezpiecznym terminie, zorganizowali w kościołach parafialnych Msze Święte lub nabożeństwa drogi krzyżowej w intencji tegorocznych egzaminów dojrzałości, ale także w intencji wszystkich dotkniętych epidemią koronawirusa.
Drodzy Bracia Kapłani, Szanowni Katecheci, zachęcam, abyśmy nie ustawali w modlitwie błagalnej. Proszę, aby nadal w kolejne niedziele i dni powszednie zanosić do Boga ufną modlitwę o zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii.

Aktualizacja 13.02

W związku z zagrożeniem koronawirusem, Urząd Miejski w Koszalinie zwraca się z prośbą do swoich klientów, aby w miarę możliwości ograniczyli osobiste wizyty ratuszu i sprawy załatwiali korzystając z Internetu.

Szczegóły dotyczące spraw, które można załatwić elektronicznie znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Taka sama prośba skierowana jest do pomysłodawców tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, by w miarę możliwości swoje projekty zgłaszali drogą elektroniczną.

Wszelkie wpłaty do kas urzędu także można wykonać za pomocą przelewów z kont bankowych.

Aktualizacja 13.05

Komunikat Muzeum w Koszalinie:

W związku z podjęciem decyzji o czasowym zamknięciu instytucji kultury przez sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego informujemy, iż Muzeum w Koszalinie oraz Zagroda Jamneńska będą nieczynne dla zwiedzających do odwołania.
Jednocześnie informujemy o odwołaniu wszystkich wydarzeń muzealnych (lekcji muzealnych, warsztatów, wykładów, wernisaży) do końca kwietnia.
O zmianach będziemy Państwa na bieżąco informować.

Aktualizacja 13.17

Komunikat wojewody zachodniopomorskiego:

Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca 2020 r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2:
zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki;
polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.
Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie.
Podstawy prawne:
- art. 11 ust. 1, 2 i 7 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;
- art. 37 ust. 2 w związku z art. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;
- art. 54 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Aktualizacja 13.34

Komunikat Koszalińskiej Biblioteki Publicznej:

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od czwartku zostaje zawieszona działalność instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych.
W związku z tą informacją, jesteśmy zobowiązani odwołać wszelkie zajęcia dla dzieci i dorosłych: szkolenia, warsztaty, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie i inne imprezy kulturalne.
Prosimy obserwować naszą stronę www oraz informacje w mediach społecznościowych (fanpage) gdzie będą się ukazywały wszystkie bieżące informacje.
Jednocześnie pragnę poinformować, że Nordycka Noc w Bibliotece została przełożona z dn. 24 kwietnia 2020 r na 16 października 2020 r.

Aktualizacja 13.36

Komunikat Filharmonii Koszalińskiej:

Filharmonia Koszalińska informuje, że od dnia 11 marca (środa) do dnia 3 kwietnia (piątek) b.r. zostają odwołane wszystkie koncerty i imprezy, odbywające się w jej siedzibie przy ul. Piastowskiej 2. Powodem powyższej decyzji jest zagrożenie epidemiologiczne, wywołane koronawirusem.
W związku z powyższym od dnia 18 marca (środa) bez ograniczeń czasowych będzie możliwość zwrotu pieniędzy w kasie Filharmonii Koszalińskiej za wcześniej wykupione bilety. Jednak, mając na uwadze bezpieczeństwo osób, chcących zwrócić bilety oraz obsługi kasy, zostaną wprowadzone ograniczenia co do liczby osób przebywających w tym samym czasie w pomieszczeniu kasy. Osoby, które kupiły bilety przez Internet, proszone są o kontaktowanie się z Kupbilecik.pl. W przypadku wydarzeń przełożonych na inny termin bilety nie podlegają zwrotowi, zachowując swoją ważność.

Aktualizacja 13.38

Komunikat Bałtyckiego Teatru Dramatycznego:

W związku z decyzją premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego informujemy, że:
Od dnia 11 marca do dnia 31 marca 2020 roku zostają odwołane wszystkie spektakle repertuarowe Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz wszystkie spektakle gościnne i agencyjne grane w tym terminie w BTD.
Bilety na powyższe spektakle nie tracą ważności. W najbliższym czasie - na naszej stronie internetowej
i w mediach społecznościowych - poinformujemy o szczegółach związanych z możliwością wykorzystania biletów w innym terminie.
Premiera bajki dla dzieci „Kazuko” (planowana na 28.03.2020) oraz towarzyszące jej warsztaty zostają przeniesione. O nowym terminie premiery poinformujemy w najbliższym czasie.
O wszelkich ewentualnych zmianach będziemy Państwa informowali na bieżąco (na naszej stronie internetowej
i w mediach społecznościowych), w miarę rozwoju sytuacji.

Aktualizacja 14.16

Komunikat prezydenta Koszalina ws. funkcjonowania żłobków, przedszkoli i szkół w mieście:

Informacja o funkcjonowaniu żłobków, przedszkoli, szkół i placówek w Koszalinie od dnia 12.03.2020 roku.
1. Żłobki - od 12 do 13 marca tylko i wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach żłobki zapewnią opiekę dzieciom. Od dnia 16 marca 2020 roku do 25 marca 2020 roku żłobki zamknięte.
2. Przedszkola i Szkoły Podstawowe - od dnia 12 do 13 marca tylko i wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach przedszkola i szkoły podstawowe zapewnią opiekę uczniom. Od dnia 16 marca 2020 roku do 25 marca 2020 roku przedszkola i szkoły podstawowe zamknięte.
3. Szkoły Ponadpodstawowe od 12 marca 2020 roku do 25 marca 2020 roku - zamknięte.
4. Normalnie funkcjonuje : Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koszalinie.

Etatowiec podczas kwarantanny domowej otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Konieczność pozostania w domu budzi jednak wiele wątpliwości.  Poznaj prawa pracownika podczas kwarantanny domowej.

Kwarantanna domowa a sytuacja pracowników i osób samozatrudn...

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński prosi o rozwagę i zachowanie ostrożności w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Watchmark

Watchmark Smartone Czarny

369,99 zł

kup najtaniej

TicWatch

TICWATCH E3 Czarny

637,52 zł

kup najtaniej

Amazfit

Amazfit GTS 2 Czarny

380,00 zł

kup najtaniej

Garmin

Garmin Enduro Tytanowo-szary (0100240801)

2 999,00 zł

kup najtaniej

Cubot

CUBOT C3 Czarny

147,78 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

do SOSW w Koszalinie codziennie uczęszczają dzieci z terenu miasta i okolic. Gdzie tu sens i logika? Osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny jak i nauczyciele pracujący w ośrodku są zabezpieczeni przed wirusem??

G
Gość

skoro teraz wolne w tym roku powinno nie być żadnych wakacji w lipcu do szkoły i basta

A
Adam

A co z siłownią? Dlaczego są otwarte i funkcjonują normalnie? Przecież tam tylko wszędzie pot i pot. Powinni odgórnie nakazać zamknięcie takich miejsc. Kino Kryterium zamknięte, a Multikino otwarte, nie rozumiem tego?

G
Gość

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;

młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;

Cytat z zarządzenia MEN, czyli dzieci "specjalnej troski" nie są narażone na wirusa ??!!

G
Gość
11 marca, 11:32, Gość:

Przepracowani nauczyciele tylko na to czekali, kolejne dwa tygodnie laby w ich "zapracowanym" roku.

11 marca, 12:33, Gość:

taaa...

leniwi nauczyciele

lekarze, którzy nie chcą pracować dla idei,

roszczeniowi opiekunowie osób niepełnosprawnych

nadzwyczajna kasta stawiająca się ponad prawem...

...

dajcie mi szybko 1,95 mld bo mi się pomysły kończą...

jak ja popieram "dobrą" zmianę...

czyżby cię dopadł koronaświrus

G
Gość

A kiedy zamkną wszystkie przychodnie tam ryzyko zakażenia chyba wyższe niż w szkołach

G
Gość
11 marca, 12:33, Rp:

A co z giełda Koszalin?

Pewnie będzie.

R
Rp

A co z giełda Koszalin?

G
Gość
11 marca, 11:32, Gość:

Przepracowani nauczyciele tylko na to czekali, kolejne dwa tygodnie laby w ich "zapracowanym" roku.

taaa...

leniwi nauczyciele

lekarze, którzy nie chcą pracować dla idei,

roszczeniowi opiekunowie osób niepełnosprawnych

nadzwyczajna kasta stawiająca się ponad prawem...

...

dajcie mi szybko 1,95 mld bo mi się pomysły kończą...

jak ja popieram "dobrą" zmianę...

G
Gość
11 marca, 11:32, Gość:

Przepracowani nauczyciele tylko na to czekali, kolejne dwa tygodnie laby w ich "zapracowanym" roku.

11 marca, 12:00, Gość:

Żygam widząc takie postawy. Tak przepracowani nauczyciele, którzy tak jak i cała społeczność szkolna, są w wysokiej grupie ryzyka epidemiologicznego... O czym Ty człowieku bredzisz? Wolne widzisz, skutków ewentualnej epidemii w szkołach już nie. Na jakim świecie żyjesz? NAGMINNIE do przedszkoli, żłobków i szkół rodzice posyłają chore dzieciaki. NAGMINNIE, i jeszcze oburzenie, kiedy placówki proszą o odbiór chorego dziecka. Puknij się w czółko, może pomoże.

11 marca, 12:18, darek:

Pukanie w głowę w jego przypadku nie pomoże. To zwykły jałop i zapewne prawdziwy polak , jak i głęboko wierzący katolik. To takie smutne że w naszym kraju tacy ludzie maj,a coś do powiedzenia.

Panikarze pocałujcie mnie w d.pe???.

C
Cmoknijmniewpompe

Paaanika. A bricomarche pełne ludzi i suweren się nie boi. Galerie handlowe też tętnią życiem, więc gdzie tu jest sens zamykania kin i szkół. Jak to mówił Kononowicz-niech nie będzie niczego.

G
Gość
11 marca, 11:32, Gość:

Przepracowani nauczyciele tylko na to czekali, kolejne dwa tygodnie laby w ich "zapracowanym" roku.

P...dolnij się w głowę matole

d
darek
11 marca, 11:32, Gość:

Przepracowani nauczyciele tylko na to czekali, kolejne dwa tygodnie laby w ich "zapracowanym" roku.

11 marca, 12:00, Gość:

Żygam widząc takie postawy. Tak przepracowani nauczyciele, którzy tak jak i cała społeczność szkolna, są w wysokiej grupie ryzyka epidemiologicznego... O czym Ty człowieku bredzisz? Wolne widzisz, skutków ewentualnej epidemii w szkołach już nie. Na jakim świecie żyjesz? NAGMINNIE do przedszkoli, żłobków i szkół rodzice posyłają chore dzieciaki. NAGMINNIE, i jeszcze oburzenie, kiedy placówki proszą o odbiór chorego dziecka. Puknij się w czółko, może pomoże.

Pukanie w głowę w jego przypadku nie pomoże. To zwykły jałop i zapewne prawdziwy polak , jak i głęboko wierzący katolik. To takie smutne że w naszym kraju tacy ludzie maj,a coś do powiedzenia.

G
Gość
11 marca, 11:32, Gość:

Przepracowani nauczyciele tylko na to czekali, kolejne dwa tygodnie laby w ich "zapracowanym" roku.

Żygam widząc takie postawy. Tak przepracowani nauczyciele, którzy tak jak i cała społeczność szkolna, są w wysokiej grupie ryzyka epidemiologicznego... O czym Ty człowieku bredzisz? Wolne widzisz, skutków ewentualnej epidemii w szkołach już nie. Na jakim świecie żyjesz? NAGMINNIE do przedszkoli, żłobków i szkół rodzice posyłają chore dzieciaki. NAGMINNIE, i jeszcze oburzenie, kiedy placówki proszą o odbiór chorego dziecka. Puknij się w czółko, może pomoże.

G
Gość

Dla ciebie nie ,przecież musisz się gdzieś umyć

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie