Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w regionie. Jak wygląda sytuacja w szpitalu w Koszalinie?

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Jak wygląda sytuacja w koszalińskim szpitalu?
Jak wygląda sytuacja w koszalińskim szpitalu? archiwum gk24
Poniedziałkowe informacje MinisterstwaZdrowia nie brzmią źle - 4896 nowych przypadków - ale zdarzyliśmy się już nauczyć, że dane z weekendu fałszują obraz wirusowej sytuacji. Wirus nie odpuszcza - kolejne kraje decydują się na wprowadzanie kolejnych ograniczeń - Niemcy od jutra wprowadzają lockdawn.

Dane o zakażeniach pokazują tylko wycinek tej koronawirusowej układanki. Ważne, o ile nie ważniejsze, są informacje o sytuacji w szpitalach. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, czyli największej lecznicy w naszym regionie, wczoraj rano zajęte było 52 łóżka covidowe, z czego - jak informuje Marzena Sutryk, rzecznik szpitala - dziewięciu pacjentów wymagało podłączenia do respiratora.

W niedzielę w całym województwie covidowych pacjentów było 958 (na 1417 łóżek, bo ostatnio wojewoda zdecydował o zmniejszeniu ich liczby w niektórych szpitalach), respiratora wymagało 84 chorych.

Wielu chorych z COVID-19 walczy w domowych warunkach. Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego NFZ przypomina o programie DOM. Program Domowej Opieki Medycznej adresowany jest do wszystkich pacjentów, u których stwierdzono obecność koronawirusa. Każdy z nich może bezpłatnie otrzymać pulsoksymetr, który służy do mierzenia saturacji - poziomu tlenu we krwi.
Osoby które ukończyły 55 lat, są włączane do programu automatycznie. Osoby, które mają mniej niż 55 lat, mogą otrzymać pulsoksymetr wypełniając formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia lub są kwalifikowane do programu przez lekarza rodzinnego, zarejestrowanego w systemie DOM. Do tej pory takiej rejestracji dokonali lekarze ze 104 przychodni POZ, na 287 działających w województwie zachodniopomorskim.

- Pulsoksymetry dostarczane są przez Pocztę Polską na adres domowy pacjentów - informuje Małgorzata Koszur.

Dzięki pulsoksymetrowi i aplikacji na telefon, stan pacjenta z Covid-19 jest monitorowany w tzw. centrum kontaktu, które pracuje przez całą dobę. W razie potrzeby pacjent jest kierowany na konsultację w formie teleporady; jeśli dojdzie do gwałtownego pogorszenia sanu zdrowia, Centrum Kontaktu wezwie do niego pogotowie ratunkowe. Najważniejsze, to odpowiednio wcześnie wychwycić pacjentów, którzy ze względu na złe rokowania lub pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić do szpitala.Wgląd do programu Domowej Opieki Medycznej otrzymali teraz także lekarze rodzinni. Dzięki temu wiedzą, jaki był poziom saturacji u ich pacjentów, czy udzielono im teleporady, lub czy było wzywane pogotowie. W aplikacji jest również informacja o zakończonym monitoringu pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera