MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kosmetyczka z Koszalina nie zapłaci 10 tys. zł kary

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Kosmetyczka z Koszalina nie zapłaci 10 tys. zł kary
Kosmetyczka z Koszalina nie zapłaci 10 tys. zł kary archiwum Polska Press
Po skutecznej interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie uchylił decyzję nakładającą na mikroprzedsiębiorcę karę w wysokości 10 tysięcy złotych - chodzi o kosmetyczkę z Koszalina, która w czasie pandemii koronawirusa została słono ukarana przez koszaliński sanepid po tym, jak policjant podejrzał przez okno salonu, że ta maluje innej kobiecie paznokcie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie nałożył na włascicielkę salonu kosmetycznego karę pieniężną w wysokości 10.000 zł za rzekome naruszenie ograniczenia prowadzenia działalności, które zostały wprowadzone w związku z panującą epidemią koronawirusa.

Rzecznik MŚP zauważa, że sanepid oparł się w swym rozstrzygnięciu wyłącznie na podstawie notatki policyjnej, z której w dodatku wynikało, że przedsiębiorca kwestionował fakt wykonywania działalności podlegającej ograniczeniom. Pomimo tego, organ całkowicie pominął udział przedsiębiorcy w tym postępowaniu, uniemożliwiając wyjaśnienie wątpliwości i nadając karze rygor natychmiastowej wykonalności.

Czytaj także: 10 tysięcy złotych kary dla kosmetyczki z Koszalina

Rzecznik MŚP wniósł odwołanie od tej decyzji. W ocenie Rzecznika MŚP, nawet w sytuacji zagrożenia epidemicznego czy stanu epidemii organy władzy publicznej winny przestrzegać podstawowych zasad Konstytucji Biznesu, a przy podejmowaniu decyzji, w szczególności o charakterze represyjnym, gwarantować przedsiębiorcom przestrzeganie ich praw, w tym prawa do czynnego udziału w postępowaniu.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie podzielił argumenty Rzecznika MŚP i uchylił w całości decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koszalinie.

Wojewódzki sanepid zwraca uwagę, że przepisy wymagają od organów ustalenia nie tylko samego faktu wykonywania danego rodzaju działalności objętej ograniczeniami (np. jak w tym przypadku malowania paznokci), ale przede wszystkim tego, czy działalność ta spełniała przesłanki wykonywania działalności gospodarczej w tym zakresie, z czym wiąże się m.in. odpłatność za usługę.

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.\

Zobacz także: Konkurs "Pokochaj Koszalin" - rozdanie nagród zwycięzcom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo