Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin: 73-latek spędził kilka godzin w karetce pod szpitalem. Nie został przyjęty

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Trudna sytuacja w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie
Trudna sytuacja w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie archiwum gk24
Karetka ze Szczecinka czekała z pacjentem kilka godzin przed Szpitalem Wojewódzkim w Koszalinie. Koszaliński szpital pacjenta nie przyjął. Chory wrócił do Szczecinka.

73-latek w sobotę stracił przytomność. Mężczyzna miał wysoką gorączkę i podejrzenie zakażenia koronawirusem. Ratownicy odwieźli go do szpitala w Szczecinku, ten odesłał go do Koszalina, bo na oddziale właśnie przeprowadzana była dezynfekcja. Koszalińska lecznica nie przyjęła chorego. Ostatecznie mężczyzna po kilku godzinach w karetce trafił do szczecineckiego szpitala. O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy koszalińską lecznicę. - W tym konkretnym przypadku ratownicy oraz osoby kierujące pacjenta ze Szczecinka, gdzie jest szpital, do szpitala w Koszalinie, zachowały się nieodpowiedzialnie. Ta decyzja mogła zdestabilizować funkcjonowanie SOR w Koszalinie i największego szpitala w regionie, jakim jest Szpital Wojewódzki komentuje Marzena Sutryk, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

- Pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem powinien być w pierwszej kolejności przyjęty w szczecineckim szpitalu, który ma do tego warunki; tam należało pobrać od pacjenta wymaz, by wykonać badania na covid. Do czasu uzyskania wyniku pacjent powinien pozostać w szpitalu w Szczecinku, gdzie należało ustabilizować jego stan. Konieczna była też ocena, czy pacjent nadaje się do transportu ze Szczecinka do Koszalina. Ponadto należało skontaktować się z nami, by zapytać, czy są wolne miejsca, a tych miejsc akurat wtedy nie było. Można było uniknąć tego zamieszania i wożenia pacjenta z miasta do miasta. - Szpital Wojewódzki w Koszalinie nie odmawia przyjmowania pacjentów. Jednak u nas, podobnie, jak w innych placówkach medycznych, sytuacja jest bardzo trudna. Wszelkie działania muszą być skoordynowane i oparte o współpracę między szpitalami i pogotowiem — wyjaśnia Marzena Sutryk.

Ta sprawa nie ma jeszcze swojego finału — szczecinecki szpital sprawę zgłosił do zachodniopomorskiego NFZ. A pacjent ostatecznie trafił do szpitala w Wałczu.

Paulina Targaszewska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, komentuje: - Na szczęście sytuacja nie jest jeszcze tak dramatyczna, jak w innych regionach kraju takich jak Warszawa, gdzie słyszymy, że karetki z pacjentami czekają nawet po osiem godzin. U nas jeszcze takie sytuacje, jak ta z pacjentem ze Szczecinka to są naprawdę sporadyczne przypadki. Obawiam się, że takie sytuacje będą miały miejsce coraz częściej ze względu na to, że tych chorych szybko przybywa. Teraz średni czas przekazania pacjenta przez nasze załogi na oddziały ratunkowe to około 40 minut, wcześniej zwykle mieściliśmy się w około 20 minutach. Ale teraz chorych jest więcej, jest problem ze szpitalami, które nam sygnalizują, że poszczególne oddziały nie mają wolnych łóżek, albo, że ich oddziały ratunkowe są czasowo zamknięte, co utrudnia nam przekazanie pacjenta. Powtórzę: nie jest tak dramatycznie, jak w innych województwach, ale z każdym dniem jest gorzej.

Choroby, które mogą stanowić czynnik ryzyka przy koronawirus...

Czy na pewno wiesz, jak chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2? Mycie i dezynfekcja dłoni, niedotykanie twarzy, unikanie osób z objawami infekcji, dużych skupisk ludzi i podróży w określone rejony świata mogą nie wystarczyć!Sprawdź, jakie źródła zakażenia można łatwo przeoczyć – w tych 10 sytuacjach proponujemy zmianę zachowania na takie, które zwiększa bezpieczeństwo.

Jak nie zarazić się koronawirusem? Sprawdź, kiedy możesz nie...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera