Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin będzie współpracować z Norwegami. Znaleźli sposób na odpady biologiczne

(mas)
Fot. Radek Koleśnik
W Urzędzie Miejskim podpisano dziś list intencyjny o współpracy między polską i norweską stroną w sprawie budowy dla Koszalina biokomory do utylizacji odpadów biologicznych (pościekowych, spożywczych).

Po stronie polskiej zasiedli przedstawiciele koszalińskiego ratusza i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, po norweskiej - przedstawiciele tamtejszej spółki komunalnej Lindum z 60-tysięcznego miasta Drammen.

Goście tłumaczyli, że oni korzystają z technologii pozwalającej pozyskać energię z odpadów organicznych, od dziesięciu lat. Koszalińscy samorządowcy postanowili skorzystać z tego doświadczenia.

Biokomora (najprościej ujmując to dół w ziemi, ale z zastosowaniem niezbędnych urządzeń, które służą do przeróbki odpadów; o wielkości 2 - 5 tys. m sześc.) miałaby powstać na terenie wysypiska w Sianowie. Rozpoczęcie budowy jest przewidziane w przyszłym roku. Koszt? Będzie zależał od wielkości i maksymalnie wyniesie 1,5 mln złotych.

- To sposób na pozyskanie nowego źródła energii. A chcemy wykorzystywać powstały gaz i energię jako paliwo dla kotłowni MEC - mówił wiceprezydent Andrzej Jakubowski.

- Będziemy też mieli do wykorzystania produkt w postaci nawozu rolniczego - mówił Tomasz Uciński, szef PGK.

Jak nas zapewnił wiceprezydent Jakubowski , inwestycja w żaden sposób nie wyklucza się z planowaną przez Koszalin budową dużego zakładu termicznej obróbki odpadów, potocznie zwanym spalarnią odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!