Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin: Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary. Daj szansę życiu!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W sobotę i niedzielę, 14 i 15 października, przed centrum handlowym Atrium w Koszalinie możesz dołączyć do armii potencjalnych dawców szpiku kostnego.
W sobotę i niedzielę, 14 i 15 października, przed centrum handlowym Atrium w Koszalinie możesz dołączyć do armii potencjalnych dawców szpiku kostnego. Archiwum
W sobotę i niedzielę, 14 i 15 października, przed centrum handlowym Atrium w Koszalinie możesz dołączyć do armii potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary są zainspirowane Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie w godz. 13-17, a będą ją wspierać wolontariusze z Klubów Rotary.

- Mamy nadzieję, że uda się zebrać spore grono osób gotowych pomóc innym w potrzebie i ofiarować im nowe życie – podkreśla Marcin Chęciński, prezydent Rotary Club Koszalin.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę. Rejestracja składa się z wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Statystyki Światowej Organizacji Dawców Szpiku są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych choroba ta jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli właśnie nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza Dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 mln 151 tys. potencjalnych dawców szpiku (wrzesień 2017), a już ponad 4.459 (wrzesień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Dzień Dawcy Szpiku w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!