Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin gospodarzem Akademii Chóralnej [SZCZEGÓŁY]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Uczestnicy Polonijnej Akademii Chóralnej wystąpią w sobotę w świdwińskim zamku i w niedzielę w Koszalinie (kościół Św. Ducha)
Uczestnicy Polonijnej Akademii Chóralnej wystąpią w sobotę w świdwińskim zamku i w niedzielę w Koszalinie (kościół Św. Ducha) Radek Koleśnik
Polonijna Akademia Chóralna promuje nie tylko polskie tradycje, patriotyzm, ale i pieśń, która trafia pod strzechy na wszystkich kontynentach.

- Dla wielu przedstawicieli Polonii to okazja, by po raz pierwszy zobaczyć rodzinny kraj. Kraj rodziców, dziadków - zaakcentował Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina. Do niedzieli miasto będzie gospodarzem Akademii Chóralnej, która organizowana jest od 1988 roku. Główny jej cel to doskonalenie umiejętności dyrygentów pracujących z chórami polskimi w krajach swojego zamieszkania.

W tym roku w szkoleniu udział wezmą 42 osoby, w tym chór polonijny Cantus Cordis z Mińska. - Staramy się w miarę możliwości kontynuować to wielkie dzieło. Ze względów finansowych imprezę organizujemy w mniejszym wymiarze - powiedział prof. Przemysław Pałka, dyrektor artystyczny wydarzenia. - Nie trwa trzy tygodnie, a tydzień. To bardzo mało czasu, również na przygotowanie koncertów dla mieszkańców.

Imprezę organizowaną przez koło terenowe Wspólnoty Polskiej finansuje Senat. W tym roku dotacja jest o jedną czwartą mniejsza. Mniejsza, choć przeliczyć na pieniądze nie da się wartości dodanej Polonijnego Lata. - Funkcjonowanie w zespołach wokalnych poza granicami Polski jednoczy Polonię. To najtańsza forma krzewienia polskości, kultury języka polskiego, polskiej pieśni i tradycji na całym świecie - zaznaczyła Elżbieta Wtorkowska, profesor sztuki w dyscyplinie dyrygentura.

- Niezwykle istotny jest jednak proces dydaktyczny, a obok kształcenia również możliwość zdobywania materiałów nutowych. W Koszalinie dyrygenci i chórzyści otrzymują bazę, którą wywożą w świat. To dobro zakorzenia się i tworzy podwaliny do ugruntowywania się tożsamości poza granicami kraju.

Dla słuchaczy zaplanowano dwa koncerty: w sobotę o godzinie 17 w świdwińskim zamku i w niedzielę w Koszalinie w kościele pw. Ducha Świętego (poprzedzi go o godz. 10.30 msza w intencji Polaków i Polonii).

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!