- Jesteśmy przygotowani do uruchomienia żłobków i przedszkoli - mówił na telekonferencji prezydent Koszalina Piotr Jedliński. - W przedszkolach około 10% rodziców wyraziło wolę oddania dzieci pod opiekę do placówki, w żłobkach trochę więcej - około 25%. W drodze do Koszalina są ozonatory, które są niezbędne do dezynfekcji pomieszczeń. Proszę rodziców, by sumiennie wypełniali ankiety - nie chcemy dopuścić, by koronawirus wszedł do żłobka, czy przedszkola - mówił też prezydent. - Czekamy na odpowiedź od konsultanta wojewódzkiego, ale w ten poniedziałek 18 maja otwieramy wszystkie nasze żłobki i przedszkola.
Czy zasiłek opiekuńczy nadal będzie przyznawany rodzicom, także po 24 maja? - Taka informacja wynikała z wypowiedzi premiera, która padła podczas konferencji, gdy ogłaszał zniesienie kolejnych ograniczeń - mówił prezydent. - Poprzednio też tak było, mieliśmy do czynienia z nowelizacją rozporządzenia, w efekcie którego zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja.
Prezydent mówił także o otwarciu w najbliższą niedzielę giełdy na terenach podożynkowych, którymi administruje ZOS. Przypomniał również, że aż do końca czerwca nie będą pobierane opłaty za parkowanie na parkingach miejskich. - Ale proszę też, by kierowcy nie traktowali tych miejsc, jako miejsc stałego parkowania swoich aut, by również inni mogli z nich korzystać.
Kiedy zostanie otwarta Sportowa Dolina? - Czekamy na decyzję rządu w sprawie udostępnienia takich miejsc, jak place zabaw. Na razie Sportowa Dolina pozostaje zamknięta - odpowiedział prezydent.
Według wyliczeń prezydenta Koszalina, z tytułu mniejszych wpływów do budżetu miasta, samorząd już ma dochody mniejsze o 7 milionów zł (licząc od marca). - Samorząd ponosi konsekwencje tarczy antykryzysowej - mówił Piotr Jedliński. - Jeżeli chodzi o decyzje - będziemy obserwować sytuację. Zamrożone zostały wszelkiego rodzaju imprezy. Tegoroczne obchody Dni Koszalina zostały zorganizowane przez koszalińskie instytucje w internecie (o szczegółach przeczytacie w piątek w tygodniku Głos Koszalina - dop. red.). Najwięcej wydatków w budżecie stanowi oświata - już wiemy, że subwencja oświatowa będzie niższa o ponad 2,6 miliona. Z budżetu na oświatę dokładamy 28 milionów.
- Nadal aktualne są decyzje dotyczące zamrożenia przetargów - kontynuował prezydent Jedliński. - Duże inwestycje, jak modernizacja amfiteatru, czy przebudowa ul. Władysława IV, jak również uzbrojenie strefy ekonomicznej są realizowane. Wstrzymaliśmy przetarg związany z targowiskiem miejskim, także ze względu na czekającą nas w czerwcu decyzję dotyczącą wiaduktu na Monte Cassino. Musimy udrożnić ten przejazd.
Prezydent mówił także o sytuacji przedsiębiorców: - Do ratusza wpłynęło 170 wniosków w sprawie odroczenia opłat, 150 wniosków dotyczy odroczenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego. W ZBM jest 70 wniosków dotyczących opłat czynszowych za lokale. Wiem też, że prywatni właściciele lokali idą na rękę najemcom, którzy nie mieli w czasie pandemii dochodów i odraczają opłaty. Na najbliższej sesji będzie też głosowana uchwała w sprawie opłaty prolongacyjnej z tytułu odroczenia płatności wobec przedsiębiorców na koniec roku, normalnie to 4%, ale ta opłata nie będzie pobierana - tego dotyczy uchwała i myślę, że wszyscy radni ją poprą - mówił prezydent Jedliński. I dodał jeszcze, że wystąpił do UOKiK, by ten sprawdził i wyjaśnił, dlaczego ceny paliw w Koszalinie są tak wysokie. - Czy to przyniesie skutek - nie wiem - przyznał.
Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...
Galerie handlowe w Koszalinie znów czynne [ZDJĘCIA]
Parki i lasy otwarte. Spacerowiczów w Koszalinie nie brakuje [ZDJĘCIA]
Wspieramy Lokalny Biznes!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?