Koszalin na 2. miejscu z czystym powietrzem w Polsce!

  Koszalin na 2. miejscu z czystym powietrzem w Polsce!

  Jakub Roszkowski jakub.roszkowski@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  W Koszalinie wdychamy coraz mniej trucizn,

  W Koszalinie wdychamy coraz mniej trucizn, ©sxc.hu

  Gdyby wziąć pod uwagę tylko stężenie pyłu w powietrzu, to Koszalin jest drugi w Polsce pod względem czystości powietrza. Tak ustaliła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Cieszyć się?
  W Koszalinie wdychamy coraz mniej trucizn,

  W Koszalinie wdychamy coraz mniej trucizn, ©sxc.hu

  Emisja pyłów

  Emisja pyłów


  W 1993 roku emisja pyłów w Koszalinie wynosiła aż 1.941 ton. W 2010 roku to były już tylko 92 tony. Emisja dwutlenku siarki spadła z 1.217 ton w 1993 roku do 412 ton w 2010 roku, a tlenku węgla z 1.278 ton w 1993 roku do 35 ton w 2010 roku.  W rankingu WHO wzięto pod uwagę 1.100 miast na świecie - stolice i miejscowości mające ponad 100 tysięcy mieszkańców. Koszalin ma ich ponad 110 tysięcy, więc na listę trafił. Jest w połowie stawki, ale drugi w Polsce, zaraz za Gdańskiem.

  Co można wyczytać z rankingu? Że podstawowym kryterium badania brudu w powietrzu była średnia roczna ilość cząstek stałych o wielkości 10 mikronów lub mniejszych (tzw. pył PM), które przedostają się do płuc, a następnie do krwi, stając się przyczyną chorób serca, raka płuc, astmy i ostrych infekcji układu oddechowego. W Polsce badaniem objęto 65 miast. Okazało się, że wskaźnik stężenia PM niższy niż dopuszczalny dla zdrowia, czyli 20 mikrogramów na metr sześcienny, ma tylko Gdańsk (18 mikrogramów) oraz Koszalin i Elbląg (po 19 mikrogramów).

  Tymczasem światowa średnia to 70 mikrogramów. W kanadyjskim Whitehouse, najczystszym na świecie, w powietrzu mają tylko 3 mikrogramy cząstek stałych na metr sześcienny, a na przykład w Ahwazie w Iranie aż 372 mikrogramy.

  Oddychamy więc w Koszalinie niesamowicie czystym powietrzem? - Jeśli brać pod uwagę tylko ten jeden czynnik, to badanie rzeczywiście wykaże, że jest czysto - mówi Jerzy Kamiński, kierownik koszalińskiej delegatury Wojewódzkiej Stacji Ochrony Środowiska. - Ale nie zapominajmy też o benzoalfapirenie, równie niebezpiecznej substancji, której stężenie w powietrzu w Koszalinie wciąż przekracza dopuszczalną normę.

  Benzo(a)piren

  Benzo(a)piren


  To rakotwórcza substancja powstająca w wyniku spalania w domowych piecach kaflowych i kominkach złej jakości węgla oraz odpadów. Benzo(a)piren zawierają także spaliny samochodów, zwłaszcza napędzanych silnikami diesla.  WIOŚ ma w Koszalinie kilka urządzeń, które bez przerwy badają jakość powietrza w mieście. Takie są m.in. na ul. Spasowskiego. I te badania potwierdzają, że stężenie PM jest poniżej dopuszczalnego maksimum, natomiast stężenie benzoalfapirenu wynosi 3 nanogramy na metr sześcienny. - Tymczasem poziom docelowy, choć jest bardzo wyśrubowany, wynosi jedynie 1 nanogram - wyjaśnia Jerzy Kamiński. Dlatego właśnie dla Koszalina jest przygotowywany specjalny program ochrony powietrza.

  Największe stężenie benzoalfapirenu jest wykrywane w Śródmieściu oraz na północ i wschód od Śródmieścia. Przyczyny tego stanu to przede wszystkim indywidualne ogrzewania na paliwo stałe, np. węgiel, oraz działalność dużych firm, które również, w procesie produkcyjnym, emitują do powietrza potężne ilości trucizn.

  To się jednak zmienia, a jednym z elementów mających poprawić jakość powietrza w Koszalinie, ma być likwidacja ponad 50 kotłowni lokalnych należących do Miejskiej Energetyki Cieplnej, modernizacja układów odpylania spalin w dwóch kotłowniach rejonowych, przystosowanie kotłów do spalania biomasy, rozbudowa i modernizacja sieci przesyłu i dystrybucji ciepła oraz podłączanie do MEC nowych klientów, którzy na razie korzystają z własnych źródeł ogrzewania. Uda się? Powinno - termin jest do 2013 roku.

  Komentarz

  Oczywiście, jeśli wziąć pod uwagę tylko jeden, odpowiedni wskaźnik, to mamy powód do dumy. Powietrze w Koszalinie jest wolne od pyłów, czyste. Ale to jest tak, jakbyśmy badając dno jeziora Jamno, sprawdzali w nim jedynie poziom stężenia radioaktywnego. Zapewne go nie ma. Tylko że w jego wodach jest milion innych substancji, z którymi nie poradziły sobie nawet amerykańskie bakterie.
  Jakub Roszkowski


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (21) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie