Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin na szczepionki ma 450 tysięcy, tyle, że szczepionek brak

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Problemem jest brak szczepionek, które z powodu koronawirusa stały się towarem absolutnie deficytowym
Problemem jest brak szczepionek, które z powodu koronawirusa stały się towarem absolutnie deficytowym pixabay.com
Na przełomie września i października miały się rozpocząć szczepienia koszalińskich seniorów. Na liście jest 4444 koszalinian, którzy ukończyli 65 lat. Niestety problemem jest brak szczepionek, które z powodu koronawirusa stały się towarem absolutnie deficytowym.

Koszalin na szczepienia na grypę planował przeznaczyć około 450 tysięcy złotych. Jak przypomina Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza, 200 tysięcy to kontynuacja prowadzonego od lat programy bezpłatnego szczepienia seniorów, do którego w tym roku zakwalifikowało się 4444 osób, które urodziły się przed 31 grudnia 1955 roku. Darmowe szczepienia odbywać się miały w 12 koszalińskich placówkach medycznych. Problem polega na tym, że szczepionek brak. To efekt "uboczny" koronawirusa, bo wielu specjalistów radzi, by w tym sezonie koniecznie zabezpieczyć się przeciwko grypie. Zainteresowanie szczepionkami jest wielkie. Jak już pisaliśmy na naszych łamach, w aptekach brakuje szczepionek. Kolejna dostawa ma być w pażdzierniku, ale już dziś słychać głosy, że nie zaspokoi ona potrzeb.

Radni na ostatniej sesji zdecydowali również, że miasto pokryje też koszty szczepienia pracowników oświaty czy pomocy społecznej. Na ten cel miasto chce przeznaczyć 150 tysięcy złotych. Podobnie jak ze szczepionkami dla seniorów - pieniądze są, preparatów nie ma.

Rodzaje szczepionek
Szczepionka na grypę co roku jest inna, bo wirus grypy mutuje. W Polsce na liście szczepionek refundowanych są trzy preparaty: Vaxigrip Tetra — dla osób 75+, Influvac Tetra — grupy ryzyka 18-65 lat plus kobiety w ciąży oraz Fluenz Tetra — donosowa, dla dzieci w wieku 24-60 msc.

Szczepienie — nigdy na własną rękę
Pierwszym krokiem jest kwalifikacja do szczepienia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz bierze pod uwagę przebyte lub obecne choroby pacjenta oraz przyjmowane leki i na tej podstawie stwierdza przeciwwskazania lub ich brak do szczepienia.

Kolejnym krokiem jest samo szczepienie, które może wykonać tylko wykwalifikowany personel medyczny (lekarz lub pielęgniarka). Pacjent sam wykupuję preparat w aptece, choć w niektórych przychodniach można wykupić preparat na miejscu.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera