Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koszalin: nowe stawki za ogródki gastronomiczne

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
pixabay.com
Zgodnie z zapowiedzią, prezydent Koszalina przygotował na czwartkową sesję projekt uchwały w sprawie preferencyjnych stawek dla prowadzących ogródki gastronomiczne i kawiarniane. Głosowanie - jutro na sesji.

Opłaty, ze względu na trudną sytuację w branży gastronomicznej, mają być formą wsparcia dla przedsiębiorców ze względu na kryzys spowodowany epidemią.

Prezydent Piotr Jedliński proponuje dwie różne stawki za wykorzystanie terenu miejskiego albo pasa drogowego pod ogródki restauracyjne, barowe, czy kawiarniane. Zgodnie z obowiązującym prawem w pasie drogowym muszą obowiązywać stawki dzienne i jest to 5 groszy za m kw., w przypadku innych terenów miejskich naliczana ma być stawka miesięczna w wysokości 1,04 zł za m kw.; to stawki netto, należy do nich doliczyć 23% VAT. Stawki mają obowiązywać od 1 czerwca do 31 września.

- Taka obniżka jest autorskim pomysłem prezydenta Piotra Jedlińskiego, który w obu przypadkach zastosował 90% bonifikaty - wyjaśnia Grzegorz Śliżewski, główny specjalista w Wydziale Komunikacji Społecznej, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Koszalinie (dotychczasowe stawki wynosiły odpowiednio 50 groszy dziennie i 10 złotych 43 grosze miesięcznie).

- Z założenia bonifikata ta ma być pomocna dla branży gastronomicznej w okresie letnim, by pomóc lokalnym firmom w walce ze skutkami koronawirusa - dodaje Grzegorz Śliżewski i jeszcze wyjaśnia, dlaczego stawki są podzielone na dwa rodzaje: - Zrównanie ich jest niemożliwe pod względem prawnym - stawki zajęcia pasa drogowego trzeba liczyć za dzień, a pozostałe - miesięcznie - informuje Grzegorz Śliżewski.

Co ważne, preferencyjne obniżenie stawki z tytułu umieszczenia w pasie drogowym ogródka gastronomicznego będzie wymagało uzyskania zezwolenia zarządcy drogi, udzielanego w drodze decyzji administracyjnej na zajęcie drogi publicznej.

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo