Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalińska biblioteka udostępnia książki w Internecie

Joanna Krężelewska [email protected]
Wczoraj pracownicy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej zostali przeszkoleni w korzystaniu z serwisu Ibuk. Dostępne na nim będą wydawnictwa m.in. PWN, Oficyny Wydawniczej Impuls, Scholar, ale też uniwersyteckie: krakowskie, poznańskie, warszawskie i łódzkie
Wczoraj pracownicy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej zostali przeszkoleni w korzystaniu z serwisu Ibuk. Dostępne na nim będą wydawnictwa m.in. PWN, Oficyny Wydawniczej Impuls, Scholar, ale też uniwersyteckie: krakowskie, poznańskie, warszawskie i łódzkie Radosław Koleśnik
Od dziś czytelnicy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej mają dostęp do kilkuset książek cyfrowych. Czytać je mogą na domowym komputerze, ale i swoim smartfonie - np. w autobusie.

- Postanowiliśmy iść z duchem czasu i udostępniać książki przez internet - mówi Andrzej Ziemiński, dyrektor KBP. Taki cel przyświecał nie tylko jemu, ale też szefom dwóch największych bibliotek w regionie - Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie i Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wraz z koszalińską zawiązały w styczniu Zachodniopomorskie Konsorcjum Bibliotek, dzięki czemu mogły podzielić się kosztami dostępu do elektronicznych książek. - To pierwsze takie konsorcjum na naszym terenie. Koszt dostępu do serwisu Ibuk, platformy Wydawnictwa Naukowego PWN, wynosi 17,7 tys. zł, a koszalińska biblioteka zapłaci 3,1 tys. zł - mówi Andrzej Ziemiński.

Do dyspozycji czytelników od dziś jest 395 tytułów. Książki można czytać na ekranie komputera w budynku głównym KBP, filiach bibliotecznych, ale też z własnego komputera, tableta, czy smartfona - wystarczy tylko kod dostępu, który czytelnicy mogą odebrać w siedzibie KBP (pl. Polonii 1 w Koszalinie) lub otrzymać go mailowo po wypełnieniu formularza, jaki można znaleźć na stronie internetowej biblioteki.

- To oznacza powszechny i łatwy dostęp do literatury nie tylko naukowej, ale też popularno - naukowej i beletrystyki różnych wydawnictw, bo takie książki można znaleźć na Ibuku - podkreślił Zbigniew Meller z wydawnictwa PWN. Dostęp do serwisu jest możliwy już od dziś pod adresem libra.ibuk.pl Jeśli chcesz korzystać z książek z domowego komputera, poproś najpierw w bibliotece o kod dostępu. Później pod wskazanym adresem wystarczy założyć konto (nie muszą robić tego użytkownicy facebooka i poczty na google) i już można czytać. - Co ważne, nie trzeba instalować żadnych programów. Wystarczy aktualna wersja przeglądarki internetowej - podkreśla Zbigniew Meller.

Książki posortowane są według tematyki. Wśród kategorii jest też literatura piękna, kryminalistyka, są albumy i atlasy. Po naciśnięciu ikony książki (,,czytaj'') treść pokaże się w nowym oknie, które oferuje różne możliwości pracy z tekstem.

Dostęp do platformy Ibuk KBP będzie miała przez rok. - W tym czasie ocenimy, czy taka wersja obcowania z książką cieszy się zainteresowaniem naszych czytelników - tłumaczy dyrektor Ziemiński. Jeśli tak - w zasobach Ibuka jest 5,5 tys. tytułów, a więc będzie co czytać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!