Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalińska Policyjna Izba Dziecka została zamknięta [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Policyjna Izba Dziecka działała w Koszalinie przy ul. Ogrodowej
Policyjna Izba Dziecka działała w Koszalinie przy ul. Ogrodowej Radosław Brzostek
W Koszalinie przestała działać Policyjna Izba Dziecka. Obiekt przy ul. Ogrodowej formalnie zamknięty został w październiku, ale już od 2019 roku zatrzymanych nieletnich sprawców z regionu koszalińskiego trzeba wozić do Szczecina.

Policyjna Izba Dziecka działała w Koszalinie przy ul. Ogrodowej. Od 1 października 2013 do 1 marca 2018 (a więc przez około 5 lat) izba przyjęła ponad 700 nieletnich z rejonu Koszalina, Białogardu, Kołobrzegu, Drawska Pomorskiego, Słupska, Świdwina, Darłowa, Szczecinka. W 2019 roku to się zmieniło.

- PID została wyłączona z użytkowania z początkiem marca, a formalnie zamknięta została w ubiegłym miesiącu. - Stało się tak ze względu na konieczność przeprowadzenia niezbędnego remontu obiektu oraz po przeprowadzonej analizie funkcjonowania izby, wykazującej niewielką liczbę przyjmowanych do niej nieletnich – informuje podinsp. Alicja Śledziona, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

PID podlega bezpośrednio pod Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie. Jak zatem dziś prowadzone są czynności z zatrzymanymi nieletnimi?

- Przy zatrzymywaniu osób nieletnich policjanci dążą do wykonania z ich udziałem czynności w sposób, który nie wymaga ich umieszczania w PID. Jeśli jednak nie jest to możliwe, z terenu Koszalina i powiatów ościennych przewozi się je do PID w Szczecinie. Takich osób nieletnich w roku 2019 było 27, w 2020 - 31, w 2021 – 18, a w bieżącym roku 4 – wylicza podinsp. Alicja Śledziona.

W praktyce wygląda to tak, że na przykład zatrzymanego nocą nieletniego policjanci wiozą do Szczecina, by na drugi dzień przywieźć na czynności znów do Koszalina. Czy nie jest to wystarczający powód, by w mieście działała Policyjna Izba Dziecka choćby w ograniczonej formie? O sprawie rozmawialiśmy z posłem Prawa i Sprawiedliwości Pawłem Szefernakerem, wiceministrem w resorcie spraw wewnętrznych. Zadeklarował, że zweryfikuje temat. – Przeanalizujemy, jakie były koszty funkcjonowania Izby, jakie są argumenty policji, a przede wszystkim, jakie są możliwości, by PID pozostał w Koszalinie – powiedział. Wiceminister do sprawy odniesie się szczegółowo w przyszłym tygodniu.

Do Policyjnej Izby Dziecka Trafiają między innymi nieletni przestępcy. W postępowaniu o czyny karalne nieletnim jest osoba, która dopuściła się takiego czynu po osiągnięciu lat 13, ale przed ukończeniem lat 17. Samo podejrzenie popełnienia czynu karalnego nie wystarczy do zatrzymania. Może ono nastąpić tylko wtedy, gdy występuje uzasadniona obawa ukrycia się nieletniego, obawa zatarcia śladów czynu, czy też brak możliwości niemożliwość ustalenia tożsamości nieletniego.

Zatrzymanie może dotyczyć nastolatka, który na przykład zakłóca spokój lub porządek publiczny, niszczy znaki, rzuca przedmiotami w pojazdy mechaniczne, prowadzi samochód lub inny pojazd po użyciu alkoholu lub narkotyków, jest sprawcą kradzieży i zniszczeń cudzych rzeczy, uszkadza urządzenia użyteczności publicznej.

W PID z siedzibą w Koszalinie służbę pełniło 11 funkcjonariuszy. Od czasu zawieszenia funkcjonowania obiektu policjanci pełnili służbę w Ogniwie w Koszalinie Wydziału Konwojowego KWP w Szczecinie, z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia i zaszeregowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera