Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszaliński Budżet Obywatelski. Głosowanie rozpoczęte! Zobacz listę projektów

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Radek Koleśnik
W tej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego nie musisz wychodzić z domu, aby oddać głos na wybrane projekty! Głosowanie odbywa się tylko i wyłącznie poprzez stronę internetową www.budzetobywatelski.koszalin.pl .

Głosowanie trwa do 13 listopada. W ratuszu złożono 93 projekty, z czego 54 to były projekty osiedlowe. Z pozostałych 39, które były ogólnomiejskie, ostatecznie na listę do głosowania trafiły 22 projekty.

budzetobywatelski.koszalin.pl

Projekty ogólnomiejskie
1. Pumptrack - zabawa dla małych i większych rowerzystów, rolkarzy i deskorolkarzy - 350 tys. zł

2. Fontanna na Skwerze PCK w 100-lecie istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża - 470 tys. zł

3. Zwiększenie zieleni na terenie szkół podstawowych i przedszkoli miejskich na terenie Koszalina- 650 tys. zł

4. Kulturalne miejsce spotkań „Pod Bookiem”, czyli taras przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej - 262 tys. zł

5. Widoczne autobusy - 100 tys. zł

6. Naprawa i rozbudowa miejskiego wybiegu dla psów - 125 tys. zł

7. Ptaki Hasiora - płomienna historia Koszalina - 41 tys. zł

8. Utwardzenie ciągu pieszego od muru obronnego do „zebry” - przejścia pieszego przez ul. Podgrodzie przy muzeum - 30 tys. zł

9. Robin Hood wszystko widzi - 42 tys. zł

10. Bezpieczeństwo koszalińskich seniorek - 45 tys. zł

11. Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 6 w Koszalinie - 650 tys. zł

12. Koszalin Music Youth Festival - 400 tys. zł

13. Twierdza Robin Hooda - 198 tys. zł

14. Interaktywny ekran prezentacyjny w Obserwatorium Astronomicznym - 80 tys. zł

15. Budowa miejsc postojowych przy ul. Doroszewskiego - 390 tys. zł

16. Bezpieczne przejście dla pieszych - zero wypadków na pasach/przejściach - 420 tys. zł

17. Na ratunek zabytkom techniki - remont taboru wąskotorowego - 600 tys. zł

18. Rolkodrom - Boisko do jazdy i gry w hokeja na rolkach, miejsce do bezpiecznej nauki jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach dla wszystkich - 410 tys. zł

19. Mobilne Muzeum - zobacz na żywo na ekranie smartfona stare zdjęcia i ciekawe opisy miejsc, w których się akurat znajdujesz - 70 tys. zł

20. Koszaliński Inkubator Młodzieżowych Idei - 213 tys. zł

21. Nowe Miejskie Boisko Sportowe - 621 tys. zł

22. NIE nowotworom u dzieci z Koszalina - 47 tys. złotych.

I to właśnie te projekty podlegają głosowaniu ogólnomiejskiemu; każdy z głosujących może wskazać trzy projekty.

Na osiedlach
Na sześciu osiedlach nie było spotkań z mieszkańcami ze względu na to, że wartość zgłoszonych tam projektów mieści się w dostępnej dla osiedla puli - 114 tys. złotych.

To: os. Jedliny - tu będzie ralizowany Osiedlowy plac zabaw „JEDLINY” Sport, nauka, rekreacja i integracja pokoleń; os. Kotarbińskiego - Wymiana chodnika przy ul. Wyki 1-7; os. Na Skarpie - Wyposażenie placu zabaw dla dzieci i młodzieży przy ul. Gierczak w urządzenia i elementy małej architektury; os. Nowobramskie - Doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu nr 10 im. Misia Uszatka w Koszalinie; os. Raduszka - Budowa toru typu pumptrack; os. Śniadeckich - Rozbudowa zatoki parkingowej przy ul. Staszica 1-5c i opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy chodnika wzdłuż ulicy Staszica.

Na 11 pozostałych osiedlach we wrześniu zostały zorganizowane „wyborcze” spotkania osiedlowe. Na sześciu z nich udało się uzyskać porozumienie i mieszkańcy jednomyślnie wybrali projekty do realizacji.

To: 1. Os. Jamno - Łabusz - Naprawa schodów przy Orliku; Dożynki Jamneńskie; Wymiana huśtawki przy placu zabaw przy orliku; Cyfrowy wyświetlacz prędkości na ul. Koszalińskiej; Wspólne grillowanie - Grill i miejsce na ognisko przy przystani Koszałka; Wspólne grillowanie - budowa betonowego grilla i miejsca na ognisko na terenie rekreacyjnym obok Orlika; Elementy małej architektury z nawiązaniem do kultury jamneńskiej; Nowy przystanek autobusowy na ul. Sołeckiej. 2. Os. Morskie - Park na bunkrach - II etap. 3. Os. Wańkowicza - Wykonanie miejsc parkingowych dla samochodów osobowych przy ul. Wańkowicza 9-9B. 4. Os. Śródmieście - Park kieszonkowy przy murach. 5. Os. Unii Europejskiej - Oświetlamy ekologicznie Osiedle Unii Europejskiej (20 punktów). 6. Os. Wspólny Dom - Rewitalizacja podwórka przy ul. Moniuszki 11, 11A, 13, 13A.

Na pięciu pozostałych osiedlach mieszkańcy nie zdołali się porozumieć i tamtejsze projekty zostaną wybrane podczas głosowania ogólnomiejskiego:

1. Os. Lechitów - zgłoszono Remont ulicy Poprzecznej 6 a-g w Koszalinie; Doposażenie placu zabaw „Dziecięca Stodoła”; Śniadanie za 30 minut; Od niemowlaka do seniora - aktywność i integracja.

2. Lubiatowo: Instalacja solarnych lamp zewnętrznych przy ulicach: Ptasiej, Strusiej i Kaczej; Przystanek rowerowy wraz z miejscem do wypoczynku i rekreacji; Instalacja solarnych lamp przy ul. Macieja, Bartłomieja, Mścisława, Serwacego, Bonifacego; Budowa urządzeń rekreacyjnych dla dzieci w Parku Naturalnym przy ul. Pigwowej; Instalacja Lamp Solarno-Hybrydowych przy ul. Bartłomieja, Bonifacego, Pankracego & Serwacego; Oświetlenie ul. Światowida.

3. Os. Tysiąclecia: Plac Zabaw Rekreacyjno-zabawowy; Osiedle przyjazne mieszkańcom; Rewitalizacja podwórka przy ul. Bałtycka 35-51.

4. Os. Bukowe - Utwardzenie miejsc parkingowych przy ul. Jana Baczewskiego 2-4a; Rozbudowa istniejącego Skweru Osiedlowego przy ul. Bukowej w Koszalinie.

5. Os. Rokosowo - „Książka zbliża ludzi” - spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz; „Misiowa Dolina” - doposażenie placu zabaw w urządzenia dla dzieci i młodzieży; Podwórko Rekreacyjne przy Przedszkolu nr 34.

Jak głosować?
Ważne, by głosujący mieszkaniec (nie ma ograniczeń wiekowych) miał dostęp do internetu - głosowanie odbywa się wyłącznie elektronicznie; do tego komputer, laptop albo telefon z dostępem do internetu, no i telefon komórkowy, gdyż na niego przyjdzie SMS z wiadomością - kodem potwierdzającym głosowanie. Jeżeli ktoś ma problem ze spełnieniem któregoś z tych warunków - może zgłosić się do Urzędu Miejskiego (pokój 214) albo do Pracowni Pozarządowej przy ul. Dworcowej 2 (tel. 94 340 35 23).

Ponadto głos można też oddać w innych miejscach z dostępem do internetu, to KBP i jej filie, siedziby rad osiedli - Śródmieście ul. Andersa 24 (w każdy poniedziałek w godzinach 16-18 i wtorek w godzinach 10-12 oraz w pierwszą środę listopada w godzinach 15-17 i w pierwszy czwartek listopada w godzinach 13-17; Jedliny ul. Piłsudskiego 11/15 (31 października w godzinach 17-18 oraz 7 listopada w godzinach 17-18; Tysiąclecia ul. Projektantów 1 (4 listopada godz. 15 - 17.30); Rokosowo ul. Ruszczyca 14 (12 listopada w godzinach 18-20).

To także Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie”, a tu administracja i kluby osiedlowe.

Podajemy również wykaz lokalizacji kiosków PIAP (Public Internet Access Point): Centrum Handlowe „Forum”; Urząd Miejski; Sąd Okręgowy ul. Waryńskiego 7; I Urząd Skarbowy ul. Przemysłowa 3; Powiatowy Urząd Pracy ul. Racławicka 13; Centrum Kultury 105; Delegatura Urzędu Wojewódzkiego ul. Andersa 34; Szpital Wojewódzki ul. Chałubińskiego 7; Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc ul. Niepodległości 44-48; Politechnika Koszalińska ul. Śniadeckich 2.

Osoba biorąca udział w głosowaniu może głosować tylko raz i może oddać głos na maksymalnie trzy projekty ogólnomiejskie oraz na maksymalnie jeden projekt osiedlowy z osiedla, które zamieszkuje (jeżeli na tym osiedlu jest prowadzone głosowanie na projekty osiedlowe, a tak się będzie działo na pięciu wymienionych wcześniej osiedlach - Lechitów, Lubiatowo, Tysiąclecia, Bukowe, Rokosowo).

Aby prawidłowo oddać głos należy podać: adres zamieszkania, numer PESEL, który przetwarzany jest wyłącznie w celu jednoznacznej identyfikacji osoby głosującej, potwierdzić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby działań związanych z budżetem obywatelskim.

W celu weryfikacji oddania głosu elektronicznego należy wprowadzić w określone pole numer swojego telefonu komórkowego. Na wskazany numer telefonu głosujący otrzyma SMS-em kod weryfikacyjny, który należy wpisać w kolejne pole.

Z jednego numeru telefonu można zagłosować maksymalnie trzy razy, to oznacza, że mogą z niego skorzystać trzy różne osoby.

Aby rozpocząć głosowanie, należy kliknąć przycisk „Rozpocznij głosowanie”.

Spotkania z mieszkańcami
Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o projektach, mogą zajrzeć na stronę budzetobywatelski.koszalin.pl albo przyjść na spotkanie.

30 października odbędzie się spotkanie dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku przy PK ul. Śniadeckich, od godz. 16. Spotkanie jest połączone z możliwością zagłosowania przez osoby, które nie posiadają swojego telefonu (wymagany numer PESEL).

7 listopada jest planowana prezentacja projektów ogólnomiejskich PechaKucha: Koszalińska Biblioteka Publiczna, godz. 16. Tu także od godz. 15 będzie można oddać głos, jeżeli ktoś nie ma własnego telefonu.

8 listopada - spotkania dla studentów Politechniki Koszalińskiej: PK ul. Śniadeckich, godz. 12 i 14.

Zobacz także: Tomasz Czuczak o kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo