Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszaliński Dzień Astronomii i konferencja poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
I Koszaliński Dzień Astronomii to m.in. filmowa wycieczka po Obserwatorium Astronomicznym z przewodnikiem prof. Robertem Suszyńskim.
I Koszaliński Dzień Astronomii to m.in. filmowa wycieczka po Obserwatorium Astronomicznym z przewodnikiem prof. Robertem Suszyńskim. Radek Koleśnik / archiwum
W tym tygodniu w przestrzeni internetowej odbędą się dwa wydarzenia – jedno historyczne, drugie poświęcone astronomii.

Zobacz także: Koszalin: w obserwatorium astronomicznym mieszkańcy oczekują na zaćmienie Księżyca

„Zbrodnia Katyńska w percepcji Polonii i opinii międzynarodowej” – to tytuł konferencji naukowej, która z inicjatywy Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, odbędzie się 26-27 kwietnia. Uczestniczyć w niej można będzie poprzez platformę Zoom oraz facebookowy profil uczelni.

W programie jest pięć paneli tematycznych: „Zbrodnia Katyńska – niezabliźniona rana”, „Reakcje międzynarodowe na informację o Zbrodni Katyńskiej w 1943 r.”, „Zbrodnia Katyńska w pamięci zbiorowej i polityce historycznej”, „Zbrodnia Katyńska w refleksji artystycznej, filozoficznej i politycznej” oraz „Aspekty historyczne Zbrodni Katyńskiej”. Każdy panel zostanie zwieńczony debatą, w której można uczestniczyć zdalnie.

Poza naukowcami z Politechniki Koszalińskiej, wśród prelegentów znajdą się m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Polonia Institute w Los Angeles oraz uniwersytetów z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy i Torunia.

Link i hasło do platformy Zoom oraz szczegółowy program można znaleźć stronie uczelni. Wydarzenie wpisze się w realizowany od 2020 roku projekt „Politechnika Koszalińska – z historią”. Pokłosiem będzie książka zawierająca treści referatów.

– Ta konferencja jest wydarzeniem na skalę co najmniej ogólnokrajową – wskazuje dr hab. Krzysztof Wasilewski, prorektor Politechniki Koszalińskiej. – To jedno z niewielu wydarzeń naukowych, które uzyskało patronat honorowy prezydenta RP. Zbrodnia sprzed ponad osiemdziesięciu lat wciąż jest żywa w pamięci i oddziałuje na bieżącą politykę krajową i międzynarodową.

Organizatorami drugiego wydarzenia, które z uwagi na obowiązujące obostrzenia sanitarne również odbędzie się online (równolegle na profilach FB uczelni i Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie), są: Obserwatorium Astronomiczne, Pałac Młodzieży i Politechnika Koszalińska. I Koszaliński Dzień Astronomii przygotowany został w ramach projektu „Nauka i badania z Politechniką Koszalińską”. Zaplanowano go w dniu urodzin Carla Friedricha Gaussa, niemieckiego astronoma i matematyka, który m.in. wynalazł nowe metody obliczania orbit ciał niebieskich – 30 kwietnia w godz. 10-13. Na program Dnia Astronomii złoży się prezentacja materiałów filmowych, które powstały podczas obserwacji nieba - nie tylko w Koszalinie, filmowa wycieczka po Obserwatorium z przewodnikiem prof. Robertem Suszyńskim oraz film dokumentalny o codziennej działalności obserwatorium. Okazją do przypomnienia historii powstania obserwatorium jest również rocznica – w tym roku, dokładnie 1 września, Obserwatorium Astronomiczne obchodzi pięciolecie działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo