Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszaliński Rower Miejski. Powstaną nowe stacje, a rowery będą dostępne od maja

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Powstaną nowe stacje, a rowery będą dostępne od maja
Powstaną nowe stacje, a rowery będą dostępne od maja archiwum gk24
Od 20 maja w Koszalinie do dyspozycji rowerzystów będzie 170 rowerów miejskich. 15 wyposażonych będzie w foteliki dla dzieci. Będzie je można wypożyczyć i oddać na jednej z 20 stacji rowerowych.

Koszaliński Rower Miejski przez trzy lata funkcjonowania cieszył się dużą popularnością. Rowery wypożyczane były ponad 150 tysięcy razy. W ubiegłym roku skończyła się umowa z dotychczasowym operatorem, a koszaliński samorząd rozpisał przetarg na kolejne trzy sezony działalności projektu – do 2023 roku.

Przypomnijmy, o zarządzanie Koszalińskim Rowerem Miejskim ubiegało się trzech operatorów. - Po sprawdzeniu ofert wybrana została firma Nextbike Polska S.A., z którą podpisano umowę. Warto podkreślić, że procedura przetargowa była tworzona w konsultacji z koszalińskim środowiskiem rowerowym, przy czym członkiem Zespołu Zadaniowego ds. powstania KRM było Koszalińskie Stowarzyszenie Rowerowe Roweria – informuje Grzegorz Śliżewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Przez najbliższe trzy lata w Koszalinie ma funkcjonować 20 stacji (w tym cztery wirtualne, w których będzie można zostawić rower, ale nie będą wyposażone w pełną infrastrukturę), na których znaleźć się ma 170 rowerów. 15 jednośladów wyposażonych będzie w dziecięce foteliki. W tym roku sezon na dwa kółka rozpocznie się 20 maja, a w kolejnych latach – 1 marca. Rowery można będzie wypożyczać do 30 listopada.

Stacje rowerowe zaplanowano w następujących miejscach: Rynek Staromiejski, Zagórzyno, Politechnika, Budowlanka, ul. Gnieźnieńska, Targowisko, Dworzec, ul. Zielona, ul. Bukowa, Chełmoniewo, ul. Szczecińska, Strefa ekonomiczna, os. Unii Europejskiej, ul. Żytnia, os. Morskie, ul. Andersa. Stacje wirtualne: Przemysłowa, Wąwozowa, Wodna Dolina, Zagroda Jamneńska.

Stacje Dworzec PKP, Ratusz, Targowisko, Andersa i Bukowe będą stacjami z terminalami. Co ciekawe, jest możliwość rozbudowy systemu przez podmioty zewnętrzne. Jeśli miasto wyrazi zgodę, Nextbike może zawrzeć umowę z podmiotem zewnętrznym (również poza granicami miasta) na postawienie dodatkowych stacji.

Jak działa system? Każdy rower wyposażony w komputer pokładowy, za pomocą którego wypożyczamy rower, oraz w GPS. Rower można wypożyczyć za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej lub kart przypiętych do konta zarejestrowanego użytkownika (np. karta płatnicza). Na pięciu stacjach będzie możliwość wypożyczenia przez terminal (jak dotychczas), dodatkowo będzie można wypożyczyć rower poprzez infolinię BOK czy stronę internetową. Rower oddajemy na wyznaczonych stacjach, które będą wyposażone w geofencing (wirtualne ogrodzenie wyznaczające strefę zwrotu roweru). Jeśli zrobimy to poza strefą, trzeba uiścić dodatkową opłatę. Osoby, które wypożyczą rower znajdujący się poza strefą i zwrócą go w strefie, będą dodatkowo gratyfikowane.

- Cieszę się, że Koszaliński Rower Miejski wciąż będzie działał w przestrzeni naszego miasta, bo jest to projekt bliski memu sercu – mówi prezydent Piotr Jedliński. – Sam jestem cyklistą i wiem, jak ważny dla naszego zdrowia jest ruch. Dodatkowo przesiadając się na rowery, dbamy o środowisko, bo ograniczamy ruch drogowy związany z emisją spalin. Korzyść jest zatem podwójna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera