Kotwica Kołobrzeg po raz drugi górą w pierwszoligowych derbach

Kotwica Kołobrzeg po raz drugi górą w pierwszoligowych derbach Jacek Wójcik
Rozegrane w 22. kolejce Suzuki I ligi koszykarzy regionalne derby, zakończyły się wygraną Sensation Kotwicy Kołobrzeg. W kołobrzeskiej hali Milenium pokonała Żaka Koszalin 92:77.

To drugie w tym sezonie zwycięstwo kołobrzeskiej drużyny nad pierwszoligowym debiutantem z Koszalina. Przypomnijmy, że w 1. rundzie w Koszalinie było 80:64 na korzyść Kotwicy.

Do rewanżu Żak przystąpił bez Wiktora Sewioła i najlepszego strzelca Fineto Lungwany (kontuzja). Pomimo tego początek meczu należał do zespołu trenera Piotra Ignatowicza. Rozpoczął trójką Darrell Harris, a później oglądano popis Macieja Szewczyka. Do 7. min silny skrzydłowy uzbierał rekordowe w sezonie 11 punktów (w tym 2x3), a Żak prowadził 20:11. W końcówce I kwarty goście mieli nawet 11 pkt przewagi (28:17), po trójce debiutującego w I lidze Łukasza Kręca.

W I kwarcie Żak trafił 5 z 7 prób za 3 pkt. Kotwica mocno odpowiedziała w drugiej. Zawodnicy Rafała Franka w tym fragmencie meczu trafili aż 7 razy zza łuku (w całym spotkaniu 12/31 za 3, Żak 10/23). Na wejście trójkę odpalił Witalij Kowalenko (7 pkt, 10 zbiórek), a później włączyli się Wojciech Jakubiak (w całym meczu 3/3 za 3 pkt) i Mikołaj Kurpisz. Obaj zanotowali po dwa takie trafienia.

Żak bronił przewagi do połowy kwarty. Stracił ją po trafieniu Kurpisza na 40:39. Wynik do przerwy - na 50:45 - ustalił Kurpisz (14 pkt, 6/9 z gry), oczywiście z dystansu.

Od trójki najlepszego strzelca I ligi, Remona Nelsona (wczoraj 22 pkt i 6 asyst, 9/17 z gry) rozpoczęła się też druga połowa, a za chwilę Kurpisz poprawił na 55:45 (23.). Żak w odpowiedzi zdobył 6 pkt, ale riposta Kotwicy była jeszcze lepsza. Seria 12:0, zakończona dwoma trójkami Damiana Pielocha, dała gospodarzom przewagę 16 pkt (27. - 67:51). W 29. min, po wsadzie Pielocha, było najwyższe w meczu 71:52.

Do końca III kwarty Żak zmniejszył różnicę do 11 pkt. Ostatnią Kotwica rozpoczęła od zdobycia 6 pkt (32. - 77:60) i już do końca kontrolowała mecz, nie dopuszczając gości na mniej niż 13 oczek.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - Żak Koszalin 92:77 (19:28, 31:17, 21:15, 21:17)
Kotwica: Nelson 22 (2x3, 6 as., 3 zb.), Pieloch 18 (3x3), Kurpisz 14 (2x3, 6 zb., 3 as.), Śmigielski 12 (1x3, 5 as., 4 zb.), Długosz 4 (6 zb.) - Jakubiak 11 (3x3), Kowalenko 7 (1x3, 10 zb.), Kutta 2 (5 as.), Wieczorek 2, Chac 0, Itrich 0, Kolasiński 0.
Żak: Dłoniak 18 (2x3, 3 str.), Szewczyk 14 (3x3, 5 zb.), Harris 9 (1x3, 6 zb., 5 as., 4 str.), Pryć 5 (3 zb.), Zarzeczny 4 - Czyż 10 (5 zb., 2 bl.), Tomaszewski 8 (1x3, 6 zb., 5 as.), Czubak 3, Kręc 3 (1x3), Naczlenis 3 (1x3), Kwaterski 0.