Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty samochodowe w regresie

Wojciech Frelichowski
Spadek sprzedaży kredytów samochodowych zanotowały wszystkie banki.
Spadek sprzedaży kredytów samochodowych zanotowały wszystkie banki. Fot. sxc.hu
Z raportu Open Finance i IBRM Samar wynika, że w trzecim kwartale banki sprzedały kredyty samochodowe na 1,14 mld zł, podczas gdy rok temu w analogicznym okresie było to 1,49 mld zł.

Sprzedaż kredytów samochodowych w trzecim kwartale zdeterminowało ogólne zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. Widać to także po ofertach banków: trudniej jest obecnie o kredyt z ratą balonową (np. 50/50), promocyjne oprocentowania są teraz rzadkością i wzrosły wymagania, co do wkładu własnego klienta. Z kolei z informacji IBRM Samar wynika, że liczba rejestrowanych aut w ciągu trzech kwartałów w stosunku do ubiegłego roku zmniejszyła się o 24 proc.

Zatem na rynku motokredytów panuje kryzys. Banki obawiają się nagłego pogorszenia portfeli kredytowych i w kwestii pożyczania pieniędzy działają ostrożnie, a klienci (zarówno indywidualni jak i firmy) boją się zmienić samochód, bo nie są pewni swojej sytuacji.

Spadki zanotowały wszystkie banki, acz warto zauważyć, że najmniej dotknęły one dwóch banków typowo samochodowych: Mercedes-Benz Bank Polska oraz Toyota Bank. W pierwszym przypadku sprzedaż spadła o ponad 9 proc., a w drugim o niecałe 4,5 proc. Spadek mniejszy niż 20 proc. zanotowały jeszcze RCI Bank i Lukas Bank. Najwięcej straciły Raiffeisen Bank Polska (-51,55 proc.) i BNP Paribas Fortis (-47,1 proc.). Zmiana wielkości sprzedaży w pozostałych bankach zawiera się w przedziale od -20 do -34 proc. Spadła także liczba kredytów: z 41 do 31 tysięcy.
Rynek kredytów samochodowych ma dwóch zdecydowanych liderów: Getin Bank (34,4 proc. udziału w trzecim kwartale) i Santander Consumer Bank (21,7 proc.). Oprócz tej dwójki udział żadnego z graczy nie przekracza 10 proc.

W zestawieniu obejmującym kredyty na nowe auta w trzecim kwartale roku liderem jest Santander z ponad 25-proc. udziałem w rynku. Getin Bank i Fiat Bank Polska miały po 14 proc., a Volkswagen Bank Polska nieco ponad 12 proc.

Jeszcze ciekawej wygląda ranking banków finansujących sprzedaż aut używanych. Prowadzący Getin Bank ma aż 59,6-proc. udział, Santander zajmuje drugie miejsce z 18,3-proc. udziałem, a trzeci BNP Paribas Fortis wykroił 10,6 proc. rynkowego tortu. Poza Lukas Bankiem (5,3 proc.) żadna inna instytucja nie przekroczyła 5-proc. progu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!