Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krematorium w powiecie kołobrzeskim. W proch się obrócisz [wideo]

Iwona Marciniak
Tak wygląda  najważniejsze urządzenie nowego Krematorium Weles, piec kremacyjny.
Tak wygląda najważniejsze urządzenie nowego Krematorium Weles, piec kremacyjny. Michał Świderski
Na południowym skraju gminy Gościno powstało krematorium. Przy krajowej "szóstce", pod lasem, z dala od zabudowań. Nosi nazwę Weles. Działa od grudnia. W proch obróciło się tu dotąd 25 osob.

Prowadzą je wspólnicy z Kołobrzegu, przedsiębiorcy, Zbigniew Kasperek i Andrzej Kornas przy współpracy Pawła Ambroziaka. Dotąd nie mieli nic wspólnego z branżą pogrzebową. Nie kryją jednak, że wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu funeralnego biznesu, miały ich własne, mało ciekawe doświadczenia, gdy przyszło im spełniać wolę najbliższych, którzy przed śmiercią wybrali właśnie kremację. - Naszym celem jest zapewnienie maksymalnego poszanowania godności osoby zmarłej i komfortu oczekującej na kremację rodzinie - mówią.

Ramlewo dzielą 22 kilometry od Kołobrzegu i tyle samo od Białogardu. Dotąd najbliższe dla tego regionu miejsca spopielania zwłok znajdowały się w Szczecinie, Poznaniu i Słupsku. Jak się łatwo domyślić, koszt kremacji, wahający się od 650 do 750 złotych (bez trumny kremacyjnej), znacznie podnosiły wydatki na transport zwłok przez zakłady pogrzebowe. Krematorium Weles miało wyjść naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu tego rodzaju pochówkiem. - Po pierwsze jesteśmy bliżej, co powinno oznaczać, że ta usługa powinna być dla osoby chowającej zmarłą odpowiednio tańsza - mówi Andrzej Kasperek. - Po drugie, u nas raczej nie spodziewamy się kolejek, zważywszy na wydajność naszego pieca.

Gdyby jednak zmarły musiał nawet poczekać, wspólnicy zaznaczają: - Mamy obszerne pomieszczenie chłodni, która jest nieodpłatna.

Piec szwedzkiej produkcji, może spopielić w ciągu doby 12 ciał. Kremacja odbywa się w temperaturze od 800 do 1200 stopni Celsjusza. Nad procesem spalania czuwa komputer. W tak wysokiej temperaturze, ciało ludzkie spopiela się, ale nie od razu zamienia w charakterystyczny proch. Pomocne okazuje się urządzenie rozdrabniające, zwane kremaulatorem, działające jak młynek.

W Ramlewie cena kremacji w specjalnej, prostej, drewnianej trumnie kremacyjnej to dla zakładów pogrzebowych 900 zł (można też skorzystać ze specjalnej, tekturowej, wtedy koszt zmniejsza się do 800 zł). Do tego oczywiście należy doliczyć koszt urny. W Weles oferta rozpoczyna się już od 100 złotych.

W krematorium znajduje się również kaplica (już wykorzystywana na ceremonie pożegnań) oraz specjalny pokój, z którego można oglądać pomieszczenie z piecem i specjalną platformę, którą wprowadza się do niego trumnę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!