Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krew potrzebna od zaraz. W wakacje liczba dawców jest niższa niż zazwyczaj

Krystian Kolanowski
Okres wakacyjny jest sezonem trudnym dla krwiodawstwa. Liczba dawców bywa mniejsza niż normalnie
Okres wakacyjny jest sezonem trudnym dla krwiodawstwa. Liczba dawców bywa mniejsza niż normalnie Radosław Brzostek
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie pilnie potrzebuje pewnych grup krwi. Dyrektor ośrodka podaje informacje o stanie krwiodawstwa w okresie wakacyjnym.

- Okres wakacyjny jest sezonem trudnym dla krwiodawstwa. Liczba dawców bywa mniejsza niż normalnie – poinformowała nas Ewa Kłosińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. – Jest duży napływ turystów do naszego województwa i zdarza się więcej wypadków, więc jest też większa liczba osób potrzebujących krwi. Wznowione zostały również zabiegi planowane, co także zwiększa zapotrzebowanie na krew.

Zobacz także: Studenci w Koszalinie oddają krew

- Są pewne grupy krwi, które zawsze są potrzebne. Są to 0 Rhd- i 0 Rhd+, ponieważ jest to krew przetaczana jako pierwsza w sytuacji zagrożenia życia. Najpopularniejszymi wśród pacjentów są grupy krwi A Rhd+ i A Rhd- i również na nie jest duże zapotrzebowanie – odpowiedziała dyrektor Kłosińska. – Każda grupa krwi jest potrzebna, a zwłaszcza 0 Rhd-, ponieważ osoby tej grupy mogą mieć krew przetaczaną przy pomocy tylko takiej samej grupy krwi. Jest to też grupa najtrudniejsza do zdobycia. Jeśli jesteśmy dobrze zaopatrzeni w pewną grupę krwi, informujemy o tym dawców i proponujemy by pojawili się odpowiednio później. Jeśli są niedobory to zachęcamy krwiodawców o danej grupie krwi, żeby się zgłaszali.

Jak sytuacja pandemiczna wpływa na liczbę krwiodawców zgłaszających się do oddania krwi? - Na początku liczba dawców była mniejsza, ale w tym roku nie ma dużej tendencji spadkowej. Powodem mniejszej liczby dawców, oprócz samej pandemii, mogła być potrzeba przejścia preselekcji, w postaci wypełnienia ankiety oraz zmierzenia temperatury, jak i to, że dawcy nie mogli przychodzić na oddanie krwi z osobą towarzyszącą. Być może teraz nadrabiane jest to, co miało miejsce wcześniej – powiedziała Ewa Kłosińska. – Ponadto od 21 stycznia zainteresowanie oddawaniem krwi się zwiększyło, ponieważ ewentualny honorowy dawca krwi i osocza otrzymuje 2 dni wolnego w pracy. Zwłaszcza czwartki cieszą się popularnością wśród krwiodawców.

Otrzymaliśmy także informację o tym, jak dużo krwi dostarczanej jest do Koszalina i Białogardu.

- Wydajemy do Koszalina średnio około 300 jednostek koncentratu krwinek czerwonych, zaś do Białogardu około 38 jednostek donacji.

Przypominamy, że w Koszalinie krew można oddać w Terenowym Oddziale Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Chałubińskiego 7. Należy pamiętać, aby przed dniem oddania krwi trzeba dobrze się wyspać, czuć się dobrze, nie przyjmować leków (za wyjątkiem suplementów i doustnych tabletek antykoncepcyjnych) i nie spożywać alkoholu. Z oddaniem krwi powinny się wstrzymać również kobiety, które miały miesiączkę do 3 dni przed dniem pobrania krwi. Trzeba być pełnoletnim i mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Wiele chorób przewlekłych dyskwalifikuje ewentualnego dawcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo