Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronospan jednak ustępuje w sprawie elektrowni na biomasę

Rajmund Wełnic [email protected]
Inżynier Władysław Reichelt (stoi), przestrzegał mieszkańców Szczecinka przed przestarzałymi jego zdaniem technologiami spalania.
Inżynier Władysław Reichelt (stoi), przestrzegał mieszkańców Szczecinka przed przestarzałymi jego zdaniem technologiami spalania. Fot. Rajmund Wełnic
Szczecinecki gigant ustępuje w sprawie budowy elektrociepłowni na biomasę. Opracuje nowy raport oddziaływania na środowisko i zapewne zaproponuje nowocześniejszą technologię.

To wynik protestów mieszkańców i Stowarzyszenia Terra walczącego o czyste powietrze w Szczecinku. Działacze Terry zorganizowali spotkanie, na które zaprosili m.in. inżyniera Władysława Reichelta, byłego naukowca z Politechniki Poznańskiej i kandydata na prezydenta Poznania. Nie zostawił on suchej nitki na pomyśle budowy przez Kronospan w Szczecinku elektrociepłowni na biomasę.

- Spalanie rusztowe, jakie się proponuje, to technologia rodem z XIX wieku - ekspert wyjaśniał, że aby unieszkodliwić szkodliwe substancje w spalinach, w palenisku musi panować temperatura powyżej 1.600 stopni Celsjusza, a na ruszcie można uzyskać tylko 500 stopni. Do powietrza trafią wtedy węglowodory aromatyczne, dioksyny. Jego zdaniem nie pomogą wtedy nawet elektrofiltry. - Nie mam nic przeciwko spalaniu odpadów, ale tylko przy użyciu nowych technologii, a nowe jest drogie - mówił, dodając, że np. benzopiren uwalnia się też w domowych paleniskach i kominkach, gdzie spalanie odbywa się w stosunkowo niskiej temperaturze, co nie znaczy, że można dokładać go z nowej instalacji.

Przypomnijmy, to po ujawnieniu wyników pomiarów zawartości benzopirenu w Szczecinku i planów budowy elektrociepłowni, mieszkańcy Szczecinka powołali Stowarzyszenie Terra, które protestuje przeciwko inwestycji.

Na spotkaniu była też Monika Kaczmarek z Kronospanu. Przyznała, że firma wystąpiła o zawieszenie postępowanie o wydanie tzw. raportu środowiskowego. To pierwszy etap starań o pozwolenie na budowę elektrociepłowni (miasto na razie nie chce wydać decyzji, bo ma uwagi do raportu oddziaływania na środowisko, jaki przedstawił Kronospan).

- Przedstawimy nowy raport, bo chcemy uwzględnić uwagi mieszkańców dotyczące m.in. hałdy - mówiła Monika Kaczmarek. To góry trocin, kory i odpadów poprodukcyjnych, jakie jeszcze w latach 90. wyrosły przy ulicy Leśnej. Ratusz i Terra nie chcą nawet słyszeć aby biomasa z hałdy służyła jako paliwo w elektrociepłowni. - Zrobimy taki raport, aby społeczeństwo Szczecinka było zadowolone i zgodziło się na inwestycję.

Przedstawicielka Kronospanu wyjaśniała, że technologie i urządzenia, jakie będą zastosowane, określi pozwolenie na budowę. W odpowiedzi na to ktoś na sali przytomnie zauważył, że aby zrobić raport środowiskowy trzeba znać technologię, jaka w elektrociepłowni będzie stosowana. Nie obeszło się więc bez emocji. Także wtedy, gdy radny Bogumił Kłyk powiedział, że do Terry dołączają się osoby chcące zbić na tym kapitał polityczny. Radny został wygwizdany i wybuczany. - Stara nam się wmówić politykę, gdy ważą się losy mieszkańców i inwestycji - mówiła wzburzona Joanna Pawłowicz z Terry.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera