Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronospan kontra Terra. Ekolodzy piszą do NFOŚ [wideo]

Rajmund Wełnic
Dyrektor Krzysztof Aleksandrowicz i rzeczniczka Kronospanu Beata Rafało pokazują pismo Terry do NFOŚ
Dyrektor Krzysztof Aleksandrowicz i rzeczniczka Kronospanu Beata Rafało pokazują pismo Terry do NFOŚ Rajmund Wełnic
Czy mieszkańcy Szczecinka będą dłużej wdychać pył i odory z Kronospanu? Po piśmie Terry ważą się losy dofinansowania budowy instalacji mającej poprawić jakość powietrza.

O problemach z uzyskaniem wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przedstawiciele Kronospanu poinformowali na konferencji prasowej: - Może nawet w lecie, na jesień przyszłego roku chcieliśmy oddać do użytku UTWS, który ograniczy emisję pyłów i lotnych związków organicznych – dyrektor fabryki płyt drewnopochodnych Krzysztof Aleksandrowicz mówił, że to najnowocześniejsze dostępne rozwiązania. Mają się pojawić na suszarni płyt wiórowych, głównego źródła uciążliwości zakładu.
Sęk w tym, że termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji stanął pod znakiem zapytania. Firma chce bowiem otrzymać na nią preferencyjną pożyczkę z NFOŚ (można ją umorzyć do 15 procent), a instalacja kosztować ma aż 20 mln euro. Decyzje się jednak przeciągają, bo do NFOŚ trafiło pismo Stowarzyszenia Terra ze Szczecinka, która prosi o wstrzymanie się z nimi „do czasu przedstawienia przez Kronospan konkretnych dokumentów dotyczących planowanej inwestycji”. I Fundusz rzeczywiście z takim decyzjami się wstrzymuje.

- Nie powinno być żadnych wątpliwości, że UTWS będzie działać, dziś kontestowanie tego jest absurdalne – oburzał się szef Kronospanu. I dodawał, że fabryka mogła się zdecydować na tani tzw. mokry elektrofiltr i też być w zgodzie z przepisami. – Ale wybraliśmy najlepsze możliwe rozwiązanie, kosztowne i skuteczniejsze od mokrego elekrofilotra – Krzysztof Aleksandrowicz mówił, że to jak porównanie auta średniej klasy z maybachem. Zapewniał, że nawet brak wsparcia NFOŚ tej inwestycji nie powstrzyma, choć mogą być opóźnienia. Teoretycznie nawet do listopada 2019, gdy upływa obowiązkowy termin montażu urządzeń ekologicznych. Kronospan może też wtedy później zrealizować inne plany – budowę przedszkola i ośrodka szkoleniowego nad jeziorem.

Rzeczniczka firmy Beata Rafało dodawała, że Terra działa nie tylko na szkodę Kronospanu, ale przede wszystkim mieszkańców Szczecinka. – Swego czasu opóźnili oddanie do użytku nowej hali przy ulicy Waryńskiego, w której dziś jest fabryka mebli i pytanie, ile rodzin z tego powodu musiał wyjechać za chlebem np. do Wielkiej Brytanii? – pytała.

Jakie są zastrzeżenia działaczy Terry? W liście do NFOŚ skarżą się, że Kronospan zamiast dokumentacji technicznej inwestycji dostarczył im „trzy kartki papieru, z których nic konkretnego nie można wywnioskować, gdyż jest to lakoniczny opis”. Chcą więc, aby Fundusz wstrzymał się uruchomieniem dofinansowania do czasu aż fabryka przedstawi im konkretne dokumenty. I powołują się na budowę generatora gorącego powietrza, który zdaniem Terry działa bez decyzji środowiskowych, które zaskarżyli do sądu. – Zostały one unieważnione przez sąd, firma się odwołała i sprawa jest w toku – zauważa Joanna Pawłowicz, szefowa Terry. W rozmowie z nami zapowiedziała zwołanie swojej konferencji prasowej.

Dyrektor Krzysztof Aleksandrowicz mówi, że kilka razy spotykano się z członkami Terry i przekazano im stosowne informacje, ale szczegółowej dokumentacji dotyczącej UTWS i zakładu nie można dać, bo są do informacje poufne. Kronospan zapewnia też NFOŚ, iż „procedura uzyskania pozwoleń środowiskowych, budowlanych i odbiorowych na generator została przeprowadzona i zakończona”.

Nagroda dla zespołu Weekend

Polo Hit Festival 2016 w Szczecinku (zdjęcia)

Popularne na gk24:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!