Kronospan na Kongresie 590

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z dr inż. Michałem Bak, Dyrektorem ds. Badań i Rozwoju Kronospan.

Kronospan został zaproszony do uczestnictwa w Kongresie 590 pod patronatem Prezydenta RP, który odbył się pod Rzeszowem. Spotkanie poświęcone było polskiej gospodarce, a Pan uczestniczył w dyskusji o roli badań i rozwoju w polskich firmach. Jak Pan ją ocenia?

Brałem udział m.in. w panelu dyskusyjnym nt. innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Ta debata była bardzo potrzebna, jeżeli chodzi o rozwój naszego kraju. Jesteśmy w przededniu tzw. rewolucji przemysłowej 4.0, w której przemysł przechodzi kolejną fazę przeobrażeń. Innowacje odegrają w tych przemianach kluczową rolę. Kongres 590 dał możliwość porozmawiania o tym wyzwaniu z innymi przedsiębiorcami, ale także z przedstawicielami rządu. O tym, jak dużą rolę przywiązują oni do unowocześniania naszej gospodarki świadczy obecność na kongresie nie tylko Prezydenta Andrzeja Dudy, ale także Premier Beaty Szydło i Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, odpowiedzialnego za finanse i gospodarkę, oraz licznych ministrów i parlamentarzystów. Miałem okazję zamienić kilka słów z Wicepremierem Morawieckim m.in. o tym, jak duże podmioty wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jak się układa Wasza współpraca z tym sektorem naszej gospodarki?
Bardzo dobrze. Jako duża firma potrzebujemy usług i dostaw, które zapewniają mali przedsiębiorcy. Wspieramy ich i pociągamy za sobą w ramach rozwoju naszych zakładów. Kronospan rozwija się w bardzo szybkim tempie. Budując nowe fabryki, zwiększając produkcję oraz wprowadzając innowacje korzystamy z usług mniejszych firm, zapewniając im stabilny rynek zbytu.

Wróćmy do nazwy: Kongres 590. Nie od razu skojarzyłem symbol 590, ale po chwili przypomniałem sobie, że to początek kodu kreskowego, oznaczającego towary polskiej produkcji. Aż zajrzałem do lodówki, aby przekonać się, ile ich mam. Okazało się, że we własnej lodówce mam „globalny rynek”.

Pierwsze trzy cyfry to prefiks kraju, w którym produkt został wytworzony. Polski prefiks to właśnie 590. Posiadają go także wyroby konsumenckie Kronospanu, np. panele podłogowe. Produkujemy w Polsce i zarówno nasze produkty, jak i kapitał ludzki, są w stu procentach polskie.

Jak duże znaczenie do badań i rozwoju przywiązuje Kronospan?

Jesteśmy bardzo innowacyjną firmą. Nieustannie inwestujemy w badania i rozwój. Budujemy Centrum Badawczo-Rozwojowe - placówkę, która będzie się zajmować opracowywaniem nowych oraz rozwojem już istniejących produktów, kreowaniem najnowszych trendów, tworzeniem innowacji. Z sukcesem rozwijamy także Szczecinecki Klaster Meblowy, którego celem jest utworzenie prężnie działającego, największego w Europie centrum drzewno-meblarskiego. Produkcję prowadzą tu już polskie podmioty – Stol-Tap i Firma Grześkowiak, przetwarzające płyty meblowe, duński producent mebli Tvilum oraz niemiecka firma rodzinna BHK Holz- und Kunststoff. To jeden z większych producentów szuflad w Europie. Kronospan, koordynator klastra, wybudował trzy hale produkcyjno-magazynowe o powierzchni ponad 45 tys. mkw. Teren pod budowę czwartej, o pow. 40 tys. mkw., jest przygotowywany tuż obok. Klastry napędzają polską gospodarkę, łączą przedsiębiorstwa, uczelnie i samorządy. Rozwijają regiony, generują zyski i tworzą miejsca pracy.

Ulepszenia, o których Pan wspomniał, wprowadzacie własnymi siłami, czy też we współpracy np. z ośrodkami naukowymi?
Nasz dział badań i rozwoju jest bardzo silny, ale wykorzystujemy także pomoc partnerów. Współpracujemy m.in. z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, Instytutem Technologii Drewna w Poznaniu, Politechniką Koszalińską. Z tą uczelnią nawiązaliśmy ścisłą współpracę, rozpoczynając dwa lata temu, przy wsparciu władz miasta i powiatu kształcenie studentów na Wydziale Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku. Dziś kształci się tu prawie 90 przyszłych inżynierów branży drzewnej. Kronospan jest także patronem klas o profilu drzewnym i mechanicznym w szczecineckim Zespole Szkół Technicznych, w których kształci się 103 uczniów.

Obecny rząd dużą wagę przykłada do tego, aby polska gospodarka była konkurencyjna i innowacyjna, ale dostrzegała też potrzeby małych firm. Wspominaliśmy już o współpracy Kronospanu z tym sektorem. Zgadzacie się taką polityką rządu?
Zgadzamy się z takim podejściem. Na co dzień działamy w otoczeniu mniejszych firm z obopólną korzyścią. Ważne też, że pomagamy im się rozwijać, gdyż wdrażając innowacje w naszych fabrykach, nierzadko zlecamy wykonanie części prac małym i średnim podmiotom. Maszyny i urządzenia do nowych technologii, jakie opracowujemy w zakładach Kronospan, są dostarczane zarówno przez wielkich potentatów rynkowych, jak i przez mniejsze podmioty.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!