Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronospan odpowiada SIS Terra. Jeszcze o odpadach

Rajmund Wełnic
Do produkcji płyt Kronospan zużywa m.in. trociny
Do produkcji płyt Kronospan zużywa m.in. trociny Rajmund Wełnic
Działacze Stowarzyszenia Terra biją na alarm, że szczecinecki Kronospan sprowadzi do swojej fabryki płyt meblowych odpady drewniane z Zachodu. Dziś zamieszczamy odpowiedź zarządu firmy.

- Przedwyborcza gra słów „IS TERRA o odpadach, które przyjadą do Szczecinka” wykorzystuje nowy straszak jakim jest szeroko używane w nomenklaturze urzędniczej słowo „odpady” – piszą członkowie zarządu Krono. - Jednak w przypadku wielu firm, w tym Kronospan, „odpady” te są cennym surowcem, na bazie którego stworzono potężny przemysł. A mowa tu o trocinach (odpad o kodzie 030105) oraz o drewnie poużytkowym (odpad o kodzie 150103). Odzysk odpadów jest zgodny z celami unijnej polityki takimi, jak: ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie efektywności energetycznej, zrównoważona reindustrializacja gospodarki UE oraz zagwarantowane dostępności surowców przy jednoczesnym ograniczeniu oddziaływania na środowisko i emisji gazów cieplarnianych. (…)

Czym jest drewno poużytkowe? To odpady drzewne, których źródłem są najczęściej zużyte: opakowania, palety i podobne materiały. Kronospan stosuje tylko bezpieczne odpady drzewne, a poprzez recykling drewna poużytkowego Kronospan chroni tradycyjne źródła drewna - lasy. Zgodnie z zaleceniami Komisji UE należy rozwijać rynki surowców wtórnych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na stworzenie przedsiębiorcom możliwości wejścia na potencjalne nowe rynki, także międzynarodowe, związane z gospodarką recyklingową. (…) Trudności z pozyskaniem drewna na rynku krajowym powodowane są wieloma czynnikami, ale w ocenie wielu ekspertów jednym z głównych jest wykorzystanie w coraz większym zakresie drewna do celów energetycznych.

Dlatego więc wykorzystanie w przemyśle produkcji płyt drewnopochodnych poużytkowych odpadów drzewnych, których szacowana ilość w kraju to ok. 5 mln metrów sześć. rocznie, może w znaczącym stopniu wpłynąć na presję wywołaną przez przemysł drzewny na Lasy Państwowe. Dodatkowo ma też uchronić przed głęboką recesją gospodarczą wysoko rozwinięty przemysł meblarski w Polsce w przypadku braku surowca do produkcji płyt drewnopochodnych. Recykling drewna poużytkowego, prowadzony przez Kronospan w ramach programu UE, to nie tylko realizacja strategii czy programów rządowych i unijnych, ale również ochrona tradycyjnych źródeł drewna, czyli lasów.

W przyszłym roku stali odbiorcy będą mogli liczyć na dostęp najwyżej do 62 proc. potrzebnego im drewna. To także tworzenie rynku i nowych miejsc pracy, związanych z odzyskiwaniem drewna poużytkowego, ponieważ już teraz niedobór tradycyjnego surowca drzewnego odczuwają wszystkie branże wykorzystujące ten surowiec (przemysł papierniczy, meblarski etc).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera