Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronospan rozpoczął budowę hal meblowych w Szczecinku

(r)
Roboty ziemne na terenie dawnej bazy paliw wojsk radzieckich przy ulicy Waryńskiego w Szczecinku. Tu staną dwie hale.
Roboty ziemne na terenie dawnej bazy paliw wojsk radzieckich przy ulicy Waryńskiego w Szczecinku. Tu staną dwie hale. Rajmund Wełnic
Rozpoczęły się prace przygotowawcze przed budową hali tworzącego się w Szczecinku klastra meblowego. Przy ulicy Waryńskiego Kronospan zbuduje dwie hale produkcyjno-magazynowe. Niewykluczone, że zostaną sprowadzone w częściach z Wielkiej Brytanii.

Teren między ulicami Waryńskiego i Pilską, który jeszcze niecały rok temu przypominał wielkie składowisko drewna, dziś zamienił się w plac budowy. Działka została zniwelowana, wycięto także większość drzew. Ciężki sprzęt teraz usuwa betonowe pozostałości dawnych dróg, gotowe są już także niektóre wykopy.

- Myślę, że na dniach rozpoczną się właściwe prace budowlane - mówi Krzysztof Aleksandrowicz, dyrektor w Kronospanie Szczecinek. Inwestorem jest Kronotex, jedna ze spółek koncernu Krono, potentata w produkcji wyrobów drewnopochodnych.

- Stawiamy dwie hale magazynowo-produkcyjne o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych każda - mówi Krzysztof Aleksandrowicz. - Szacujemy, że koszt metra kwadratowego hali sięgnie półtora tysiąca złotych, więc łatwo policzyć, że to wydatek rzędu kilkunastu milionów złotych.

Obiekty mają być przygotowane na przyjęcie producenta lub producentów z szeroko pojętej branży meblarskiej.

- Myślę, że pod koniec roku będą gotowe, wtedy też należy się spodziewać uruchomienia tam produkcji - mówi dyrektor Krzysztof Aleksandrowicz.

Przypomnijmy, że ma to być początek działalności na szerszą skalę szczecineckiego klastra meblowego, czyli zrzeszenia firm z branży. Pierwszą nową firma w ramach klastra został Stol-tap. Kilka tygodniu temu w wyremontowanej hali po dawnej Centrali Nasiennej rozpoczęła ona produkcję formatek, czyli cięcia płyt meblowych na żądane kształty. Zatrudniła na razie 25 osób. Nowe hale mają przyciągnąć producenta mebli i stworzyć nawet kilkaset miejsc pracy. Wiadomo, że właściciel koncernu Krono Peter Kaindl, mocno zaangażował się w ściągnięcie inwestora do Szczecinka.

Budowa hal miała się rozpocząć już jesienią zeszłego roku. Ekologowie ze Stowarzyszenia Terra oprotestowali jednak inwestycję twierdząc, że w kotłowni ogrzewającej obiekty spalane będą m.in. odpady drzewne z cięcia płyt, które nie są biomasą. I pogorszy to jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy Szczecinka. Domagali się więc wykonania przez firmę raportu środowiskowego mimo że nie domagał się tego ani sanepid, ani Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Zastrzeżeń tych nie podzieliło też Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego poskarżyli się ekologowie. Inwestycja mogła ruszyć, ale wszystko się przeciągnęło przez długą zimę i konieczność nowych uzgodnień z bankami.

Kronospan zlecił także badanie pyłu ze szlifowania laboratorium nadającym certyfikaty zgodności z biopaliwem stałym. - Poddanie pyłu procesowi certyfikacji, a więc przeprowadzenie szeregu dodatkowych badań przez niezależne, akredytowane laboratorium, zleciliśmy w celu rozwiania wszelkich wątpliwości, jakie mogą mieć mieszkańcy Szczecinka - tłumaczy Krzysztof Aleksandrowicz.

Przebudowa drogi
Równolegle trwa gruntowna przebudowa odcinka ulicy Waryńskiego koło lokomotywowni, który ma ułatwić dojazd do hal. Inwestycję za 941 tys. zł realizuje szczecinecki ratusz przy wsparciu finansowym Kronospanu i rządowego programu budowy dróg lokalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!