Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwi nie brakuje, ale krwiodawcy zawsze mile widziani

Joanna Boroń
Joanna Boroń
archiwum polskapress
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, choć jesteśmy w środku wakacji, zapasy krwi ma. - Czujemy się w miarę bezpiecznie — Agnieszka Kuchcicka, kierownik Działu Dawców i Pobierania. - Ale oczywiście gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzin w naszych punktach w całym regionie.

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można sprawdzić stan zapasów. Niektóre stacje alarmują, że brakuje im konkretnych grup krwi, w zachodniopomorskim oddziale stan zapasów jest zadowalający. - To efekt naszej ciężkiej pracy — mówi Agnieszka Kuchcicka. - Wakacje to zawsze czas próby, bo krwiodawcy też mają przecież wakacje. Staramy się jednak docierać do nowych grup na przykład podczas różnego rodzaju akcje.

Jedną z nich była 8. odsłona akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego". 1 sierpnia każdy z dawców, który odwiedził dowolną stację krwiodawstwa, dostawał prócz zestawu czekolad również pamiątkową koszulkę.

Dużą popularnością cieszą się akcje wyjazdowe. Nasza rozmówczyni zdradza, że brakuje wolnych terminów na organizacje nowych akcji. Sierpniowy grafik jest rzeczywiście szczelnie wypełniony. Tylko w regionie koszalińskim w najbliższym czasie zapowiedziano kilka akcji:

Świdwin, Plac Konstytucji 3 Maja
31 sierpnia, godz. 11- 15, 
Koszalin, Aleja Monte Cassino 10 (Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej nr 1)
30 sierpnia,  godz. 10:00 - 14:00
Borne Sulinowo, 78-449, Al. Niepodległości 6
25 sierpnia, godz. 10:00 - 14:00
Koszalin, ul. Strefowa 17 (Oddział Zewnętrzny w Koszalinie)
23 sierpnia, godz. 10:00 - 14:00
Karlino, ul. Kościuszki 1A (Regionalne Centrum Turystyki i Sportu Homanit Arena)
20 sierpnia, godz. 10:00 - 14:00
Połczyn-Zdrój, ul. Plac Wolności 3-4
17 sierpnia, godz. 10:00 - 14:00
Sławoborze, ul. Leśna
6 sierpnia, godz. 10:00 - 14:00. 

Tacy akcyjni dawcy często zmieniają się w stałych "bywalców" stacji krwiodawstwa. Spory procent tych stałych "bywalców" to rodziny. - Śmiejemy się, że oddawanie krwi jest dziedziczne. Bardzo często rodzice, którzy są zasłużonymi dawcami, przyprowadzają do nas swoje dzieci, mężowie namawiają żony — mówi Agnieszka Kuchcicka. Coraz częściej krew oddawać chcą też obywatele Ukrainy. Tu jednak jest pewien problem — zgodnie z przepisami dawca musi znać język polski, nie może być wątpliwości, że potencjalny dawca zrozumiał treść ankiety, którą wypełnią się przed pobraniem.

Kto może oddać krew?
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi w wieku od 18 do 65 roku życia musi spełniać wymagania zdrowotne pozwalające na ustalenie, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia biorców krwi.

Przed oddaniem krwi lub jej składników należy: zejść lekki posiłek (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu),
wypić dużo soków owocowych lub wody, unikać nadmiernego fizycznego wysiłku, zabrać dokument tożsamości — dowód osobisty lub paszport.

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi to ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego, choroby metaboliczne i choroby układu endokrynologicznego, zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, HBV, HCV, kiła), zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi, używanie środków psychoaktywnych,
choroby krwi, łuszczyca, cukrzyca, nowotwory złośliwe, brak właściwego dostępu do żył obwodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera