Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Urbanowicz odsłania karty historii Koszalina

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Książka powstała dzięki stypendium prezydenta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.
Książka powstała dzięki stypendium prezydenta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. mat. prasowe
W czwartek, 25 listopada, o godz. 17 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy placu Polonii 1 rozpocznie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Urbanowiczem, połączone z promocją książki „Koszalin – opowieści o przeszłości”.

Krzysztof Urbanowicz to postać doskonale znana wielu koszalinianom. Jest artystą malarzem, portrecistą i karykaturzystą, członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, ale też wielkim pasjonatem historii Koszalina. Jest autorem artykułów popularno-naukowych, publikowanych m.in. w tygodniku „Koszalin Nasze Miasto”, miesięczniku „MM Trendy” i Roczniku Koszalińskim.

Urbanowicz jest współautorem albumów "200 twarzy Koszalina" i "Nieznane twarze Koszalina", wydanych przez koszalińskie Archiwum Państwowe. W 2016 roku ukazała się jego książka pt. „Koszalin - historie mało znane”. Autor odkrywa w niej przed czytelnikami zapomniane fragmenty historii miasta, które miały wpływ na życie mieszkańców.

Na czwartkowym spotkaniu Krzysztof Urbanowicz będzie promował swoją najnowszą książkę pt. „Koszalin – opowieści o przeszłości”. Jest ona poświęcona historii Koszalina, zarówno tej dawnej, niemieckiej, jak i powojennej polskiej. Autor opisuje m.in. losy pewnego zapomnianego dziś XIX-wiecznego nauczyciela rysunków w koszalińskim gimnazjum i który był tak wziętym malarzem, że pisały o nim gazety w całej Europie („Na tropie zapomnianego artysty”). W rozdziale „Zapomniana zima stulecia” czytelnik znajdzie bogato ilustrowaną historię klęski żywiołowej, która na przełomie 1913 i 1914 roku nawiedziła całą Europę, a szczególnie dramatyczny przebieg miała na wybrzeżu koszalińskim. Wraz z autorem można też wyruszyć „W poszukiwaniu olimpijskiego dębu”, przywiezionego do Koszalina z berlińskiej olimpiady w 1936 roku.

Najdłuższym i najważniejszym tekstem w tej książce jest rozdział poświęcony Wystawie Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, którą zorganizowano w Koszalinie w 1912 roku. Autor dokonał wnikliwych poszukiwań docierając do nieznanych wcześniej źródeł w Berlinie i Greifswaldzie, co zaowocowało bogatym w treść i fotografie opisem tego wydarzenia, zaprezentowanego na tle obrazu miasta oraz podobnych przedsięwzięć w Europie i na świecie.

Wstęp na spotkanie będzie bezpłatny. Pamiętajcie o maseczkach ochronnych!

Jak wyglądał Koszalin w latach 80 i 90-tych ubiegłego wieku? Sprawdź kolejne zdjęcia autorstwa Krzysztofa Sokołowa, znanego koszalińskiego fotografa.

Koszalin 40 lat temu. Poznajesz te miejsca? Tak zmieniło się...

Zobacz także Święto Niepodległości 2021 w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo