Ksiądz z Gdyni skazany za molestowanie chłopców. Wojciech...

  Ksiądz z Gdyni skazany za molestowanie chłopców. Wojciech L., były duchowny z parafii na Obłużu, ma spędzić 6 lat w więzieniu

  sz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Były ksiądz z Gdyni skazany za molestowanie chłopców. Moment odczytania wyroku

  Były ksiądz z Gdyni skazany za molestowanie chłopców. Moment odczytania wyroku ©sz

  Na karę sześciu lat pozbawienia wolności skazał w czwartek 8.11.2018 sąd Wojciecha L., byłego księdza z parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu. Duchowny w zeszłym roku usłyszał zarzut molestowania dwóch chłopców, w tym niepełnoletniego.
  Były ksiądz z Gdyni skazany za molestowanie chłopców. Moment odczytania wyroku

  Były ksiądz z Gdyni skazany za molestowanie chłopców. Moment odczytania wyroku ©sz

  Sąd przychylił się do ustaleń śledczych, uznając, że Wojciech L. wielokrotnie dopuszczał się zabronionych czynów wobec 14-latka i jego o cztery lata starszego kolegi, nadużywając panującego między nimi stosunku zależności.

  Do molestowania miało dojść w czerwcu i lipcu 2017 roku w pokoju parafialnym, zajmowanym przez duchownego, ale także podczas wspólnych wyjazdów do Stężycy i na obóz harcerski w Bieszczady. Wojciech L. podczas przesłuchań przyznał się do zarzucanych mu czynów.

  Czytaj również: Ksiądz z Gdyni oskarżony o molestowanie dwóch chłopców. Jeden z nich miał mniej niż 15 lat. Ksiądz przyznał się do stawianych mu zarzutów

  Ksiądz z Gdyni molestował chłopców. Wyrok sądu


  Jak wynika z sentencji dzisiejszego wyroku, odczytanego przez sędzię Annę Miszewską z Sądu Rejonowego w Gdyni, Wojciech L. w obecności młodszego z chłopców obnażał się, nakazywał pokrzywdzonemu zdjąć ubranie, dotykał jego członka, masturbował małoletniego. Duchowny zachęcał też 14-latka do dotykania własnych organów płciowych.

  Bardzo podobny charakter miały też według prokuratury i sądu poczynania byłego księdza względem starszego z chłopców. 18-latka Wojciech L. dodatkowo miał bić kablem po gołych pośladkach i uciskać go ręką w okolicach intymnych.

  Sprawa wyszła na jaw, kiedy chłopcy na postępowanie księdza poskarżyli się rodzicom. 7 lipca 2017 roku nad ranem po Wojciecha L. przyszli funkcjonariusze policji i duchowny został zatrzymany. Od tego czasu przebywa w areszcie. Rok z okładem, spędzony za kratami, zaliczony zostanie mu na poczet orzeczonej kary.

  Dzisiejszy wyrok jest nieprawomocny. Zarówno prokurator, jak i obrońca oskarżonego mogą się od niego odwołać po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia. Czyny, zarzucane byłemu księdzu, zagrożone są karą do 12 lat więzienia.

  Wojciech L. nie zdecydował się wysłuchać osobiście odczytania wyroku. Podczas posiedzenia gdyńskiego sądu wolał pozostać w areszcie.

  Oprócz bezwzględnej kary więzienia sędzia orzekła wobec niego 12-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i dożywotni zakaz sprawowania funkcji związanych z wychowywaniem młodzieży. Jeśli wyrok zostanie utrzymany w mocy, będzie musiał też wypłacić pokrzywdzonym odszkodowania za doznane krzywdy. Zadośćuczynienie wobec młodszego chłopca wynosić ma 80 tys. zł. 18-latek otrzymać ma natomiast 60 tys. zł rekompensaty.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.gk24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo