MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto będzie oceniał filmy podczas festiwalu Młodzi i Film? Przedstawiamy jurorów

Joanna Boroń
Joanna Boroń
10 czerwca rusza Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Wiemy już kto będzie oceniać filmy walczące o Jantary i nagrody finansowe.

W poniedziałek zaczyna się kolejna edycja jednego z najważniejszych filmowych festiwali w Polsce. Przedstawiamy jurorów, którzy zadecydują o regulaminowych nagrodach w czterech konkursach 43. Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie. W tym roku twórcy zgłosili do udziału w festiwalu blisko 300 produkcji. Selekcjonerzy wybrali te najciekawsze. Teraz kolej na jurorów oraz oczywiście festiwalową publiczność.

Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych
Sławomir Fabicki (przewodniczący) - reżyser, scenarzysta. Za krótkometrażową „Męską sprawę” – oprócz kilkudziesięciu nagród na festiwalach w Polsce i za granicą- otrzymał w 2002 roku nominację do Oscara. Twórca m.in. „Z odzysku”, i „Miłości”. W 2023 roku zrealizował „Lęk” z Martą Nieradkiewicz i Magdaleną Cielecką w rolach głównych.

Marta Malikowska - aktorka teatralna i filmowa, performerka, lektorka, wokalistka. Współpracowniczka Teatru Nowego, Teatru Rozmaitości w Warszawie oraz Teatru Gorki w Berlinie. Jej dorobek artystyczny to około stu ról w teatrze, filmie, serialach i teledyskach. Zagrała m.in. główną bohaterkę „Przebacz” Marka Stacharskiego  i Pazinę z serialu „Ślepnąc od świateł" Krzysztofa Skoniecznego. Współliderka zespołu Malikowska i Brożek (album „Nasza Miłość" 2019).

Tomasz Naumiuk - operator filmowy. Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów i seriali, w tym  „Zielonej granicy” (2023) i „Obywatela Jonesa” (2019) Agnieszki Holland, „Wszystko dla mojej matki” (2019) Małgorzaty Imielskiej, „Niny” (2018) Olgi Chajdas, i „53 wojen” (2018) Ewy Bukowskiej oraz „Absolutnych debiutantów” (2023), „Odwilży” (2021), „Watahy” (2019) i „1983” (2018). W Koszalinie odebrał statuetki za zdjęcia do filmów „Być jak Kazimierz Deyna” (2012) w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz oraz „Disco Polo” (2015) Macieja Bochniaka.

Elwira Pluta - autorka scenografii, dekoracji wnętrz, instalacji. Laureatka nagród na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w 1999 roku za kształt wizualny filmu „Torowisk”, w Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2009 za scenografię do filmów „Magiczne drzewo” i  „Wszystko co kocham”. Wyróżniona British Film Designers Guild Award: Planet Positive 2023 za film „Chłopi” i British Film Designers Guild Award:: Planet Positive 2024 za serial „Sløborn”.

Paulina Reiter - kulturoznawczyni, dziennikarka i reporterka. Autorka i wieloletnia redaktorka, również naczelna, „Wysokich Obcasów”. Pisze o kulturze, prawach kobiet, ekologii. Opublikowała dwa zbiory rozmów z dr Alicją Długołęcka o ludzkiej seksualności, uczuciach i życiu intymnym: „Seks na wysokich obcasach”. Na podstawie jej książki „Samotne oceany” - uhonorowanej m.in. Nagrodą im. Leonida Teligi biografii żeglarki Krystyny Chojnowskiej -Liskiewicz - powstaje właśnie film fabularny.

Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych
Marta Minorowicz (przewodnicząca) - reżyserka i scenarzystka filmów fabularnych i dokumentalnych. Autorka m.in. dokumentów „Kawałek lata” i „Decrescendo”, kręconej wśród mongolskich stepów hybrydy gatunkowej - „Zud” czy „Iluzji” z Agatą Buzek w roli głównej.

Piotr Jaxa - operator filmowy i fotograf. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie.

Natalia Koryncka-Gruz - reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystka i producentka. Autorka głośnych, nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in.„Bezprizorni”, „Zbig”, „Mała zagłada”, „Simona”, fabularnych „Amok”, „Piekło-niebo”, „Warsaw by Night” i cenionych spektakli Teatru Telewizji, m.in. „Inka1946”.

Piotr Lipiński - reporter, przez niemal dwie dekady związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor ponad dwudziestu książek non-fiction m.in. biografii „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Wasilewska. Czarno-biała” czy zbiorów reportaży o Polsce lat 90. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”.

Anna Zamecka - reżyserka i scenarzystka. Jej pełnometrażowy dokument „Komunia” został pokazany na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych i otrzymał ponad czterdzieści nagród, m.in. Europejską Nagrodę Filmową. Znalazł na też krótkiej liście filmów nominowanych do Oscara.

Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych
Łukasz Ronduda (przewodniczący) - reżyser, scenarzysta i kurator. Zrealizował takie filmy, jak „Performer” (2015, z Maciejem Sobieszczańskim), „Serce miłości” (2017), nagrodzony Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni dramat „Wszystkie nasze strachy” (2021, z Łukaszem Guttem). Współreżyser filmów dokumentalnych: „Lot” (2022, z Anną Zakrzewską) i „Rave” (2024, z Dawidem Nicklem). Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor książek „Strategie subwersywne w sztukach medialnych", „Sztuka polska lat 70. Awangarda", „Polska Nowa Fala. Historia zjawiska, którego nie było", „Kino-Sztuka", „Historia Filmu Awangardowego", „Oświecenie, czyli tu i teraz". Razem z Łukaszem Gorczycą napisał powieść „W połowie puste".

Igor Brejdygant - pisarz, reżyser, fotograf, dramaturg, aktor. Scenarzysta filmów fabularnych „Palimpsest” i „Prosta historia o morderstwie” oraz seriali „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Erynie”, „Otwórz oczy” i „Matka”. Szef zespołu tworzącego scenariusz serialu „Ultraviolet”. Twórca idei oraz współscenarzysta „Szadzi" na podstawie własnej powieści. Szef zespołu i główny scenarzysta w serialach „Rysa" i „Układ" również na podstawie własnych książek. Autor powieści kryminalnych: „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa”, „Układ”, „Wiatr" „Sieroty", „Spirala" oraz „Splątanie”. Współautor serii opowiadań opartych na prawdziwych historiach pod tytułem „Opowiem Ci o zbrodni". Na kanwie tych opowiadań kanał Crime & Investigation Polsat zrealizował już sześć edycji programu pod tym samym tytułem.

Karolina Bruchnicka - aktorka filmowa i teatralna. W filmie zadebiutowała już na studiach - w „Córce trenera" w reżyserii Łukasza Grzegorzka, która przyniosła jej wiele nagród. Widzowie mogli ją oglądać m.in. w takich tytułach jak: „Moje wspaniałe życie”, „Wszystkie nasze strachy”, „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Monument”, izraelsko-niemiecko-polskiej koprodukcji „Delegation” (z premierą na Berlinale 2023), „Supersiostry” i serialach „Osiecka” oraz „Minuta ciszy” (pracuje teraz nad jego drugim sezonem). Współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrem Nowym w Łodzi.

Maciej Cuske - reżyser (głównie) filmów dokumentalnych. Autor „Wieloryba z Lorino”, „Stacji Warszawa”, „Daleko od miasta”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, „Dekalog III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, „Na niebie i ziemi”, „Elektryczki”, „Antykwariatu”, „Kuracji”, „Ciszy”, „I co wy na to Gałuszko?”. Laureat m.in. tytułu Najlepszego reżysera na West Lake Film Festival w Chinach (2021), Orła Nagrody Polskiej Akademii Filmowej (2021), Brązowego i Srebrnego Lajkonika oraz Srebrnego Rogu na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage (2021). Prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz warsztaty filmowe w Polsce i za granicą.

Julia Orlik - reżyserka, autorka animacji. Absolwentka (2021) i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. Mieszkanka Krupskiego Młyna, gdzie w rodzinnym garażu powstały jej wszystkie studenckie filmy. Jej etiuda „Jestem tutaj" zdobyła m.in. Złotą Gołębicę na Festiwalu DOK Leipzig, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima, Nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Animafest Zagreb oraz na Slamdance Film Festival w Los Angeles.Edukację zakończyła dyplomem „To nie będzie film festiwalowy" (2022), który na przekór tytułowi był prezentowany i wyróżniany na licznych festiwalach.

Konkurs Teatrotek
Beata Dzianowicz (przewodnicząca) - reżyserka i scenarzystka. Doktor habilitowana sztuk filmowych, profesor w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Laureatka licznych nagród za twórczość dokumentalną, m.in. za nakręcone w Afganistanie „Latawce". Autorka sztuk teatralnych „Parzyści" (Nagroda na konkursie komediopisarskim Talia 1999) oraz „Koncert życzeń". Ma również w swoim dorobku dwa kinowe filmy fabularne: „Odnajdę cię" (2018) oraz „Strzępy" (2022).

Kamilla Baar, aktorka. Tworzyła kreacje m.in. na deskach Starego Teatru w Krakowie, TR Warszawa, teatrów: Polskiego w Warszawie, Stu w Krakowie. W 2004 roku rozpoczęła współpracę aktorską z zespołem Teatru Narodowego w Warszawie – współpracowała z Janem Englertem, Iwanem Wyrypajewem, Jerzym Jarockim, Mają Kleczewską. Jest współproducentką dwóch spektakli: sztuki „Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird”oraz  instalacji inspirowanej mitem o Orfeuszu i Eurydyce oraz książką Elfriede Jelinek „Cienie. Eurydyka" (Teatr Śląski w Katowicach). Zdobywczyni m.in. Złotej Kaczki, Telekamery, Wiktora.

Tomasz Man - reżyser, dramaturg, nauczyciel akademicki, mąż, ojciec, maratończyk, gitarzysta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hanna Lis o bogatym facecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński