Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto kupi zbankrutowaną Słowiankę? Prokurator sprawdza inwestycję

Rajmund Wełnic
Produkcję w dzierżawionym zakładzie Słowianki wznowiła firma Dr. Bee, ale nie zatrudnia ona nawet połowy dawnej załogi
Produkcję w dzierżawionym zakładzie Słowianki wznowiła firma Dr. Bee, ale nie zatrudnia ona nawet połowy dawnej załogi Rajmund Wełnic
Przetarg na majątek upadłej CSI Słowianka w Szczecinku miał być lecie, będzie na przełomie roku. Pytanie, co dalej?

- Przetarg opóźnił się, bo wciąż pojawiają się rzeczy, które trzeba weryfikować, np. wierzytelności Słowianki, które też sprzedajemy - mówi Sławomir Czarnecki, syndyk Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów w Szczecinku, która zbankrutowała w lecie zeszłego roku.

- Potrzebuję także zgody rady wierzycieli na sprzedaż części produkcyjnej, bo na kupno całości nie ma zapotrzebowania.

Podzielona Słowianka idzie pod młotek

Sprzedaż firmy będzie więc w dwóch częściach: zorganizowanej części przedsiębiorstwa z zakładami przy ulicy Harcerskiej (tu mieści się piekarnia, karmelownia w nowej hali i biura) oraz osobno pozostały majątek, w skład którego wchodzi dawny zakład produkcyjny przy ulicy Kościuszki, budynek dawnego internatu przy Piotra Skargi, samochody czy inne urządzenia.

Biegli cały majątek Słowianki wycenili na około 26 mln złotych. Cena w przetargu na poszczególne składniki majątku może nie dać takiej kwoty. Zwykle oferenci przy sprzedaży majątku bankruta chcą go kupić poniżej jego wyceny.

Dr. Bee chce działać

Od ponad roku część produkcyjną dawnej Słowianki dzierżawi firma Dr. Bee, która wytwarza m.in. karmelki i ciastka.

- Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że mamy prawo pierwokupu, zobaczymy więc, czy w ogóle ktoś do przetargu przystąpi i za ile - mówi Grzegorz Raukuć, prezes Dr Bee.

I dodaje, że jest zainteresowany kupnem zakładu, choć problemów - choćby z wyeksploatowanymi liniami - nie brakuje.

- Nieprzypadkowo sprawa budowy hali karmelowni jest w prokuratorze, ktoś na etapie wykonania zrezygnował z klimatyzacji i wentylacji, w efekcie w lecie nie szło tu wysiedzieć, nie mówiąc o produkcji - Grzegorz Raukuć mówi, że przy wysokiej temperaturze i wilgotności cukierki dosłownie się „lały”.

- Spec od klimatyzacji wycenił, że montaż klimatyzacji pochłonąłby dziś 500 tysięcy złotych netto. Nie działa też nowa linia do produkcji karmelków miękkich, która wraz z halą okazała się gwoździem do trumny Słowianki.

- Ktoś wziął za to pieniądze, miał przygotować do produkcji, opracować innowacyjne receptury, a z tego się nie wywiązał - mówi syndyk.

Perspektywicznie wygląda za to sytuacja na rynku ciastek, których produkcję Dr. Bee rozwija. Gorzej w dziale karmelków.

- Koszt produkcji kilograma to około 6 zł, a są producenci z Rosji, którzy już do sklepów oferują karmelki w polskich opakowaniach po 4,8 zł - mówi szef firmy.

Były poślizgi

Nie ukrywa też, że z powodu opóźnień w przekazywaniu dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zakład zatrudnia wielu niepełnosprawnych) w listopadzie zdarzyły się poślizgi w wypłacie pensji pracownikom. Dług CSI Słowianka wynosi około 22,5 miliona złotych.

Największym wierzycielem jest jeden z banków, który pożyczył spółdzielni pieniądze na wkład własny na budowę nowej hali przy Harcerskiej. Jego wierzytelności są zabezpieczone hipoteką, więc będzie spłacany w pierwszej kolejności.

Przypomnijmy: 4 sierpnia zeszłego roku sąd gospodarczy w Koszalinie - na wniosek zarządu Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów Słowianka - ogłosił jej upadłość likwidacyjną. W firmie działa syndyk, który będzie miał za zadanie spłacić wierzycieli. Prokurator działa Doniesienie w sprawie nieprawidłowości przy realizacji inwestycji w Słowiance złożył właśnie syndk.

Śledztwo prowadzi gorzowska prokuratura.

- Sprawa dotycząca CSI Słowianka Szczecinek nadal jest w toku - mówi prokurator Roman Witkowski, rzecznik prasowy PO w Gorzowie Wielkopolskim.

- Śledztwo jest przedłużone do końca lutego 2019 roku. Aktualnie w sprawie przesłuchiwani są kolejni świadkowie - pracownicy firmy realizującej inwestycję związaną z budową nowego zakładu oraz dokonywane są oględziny dokumentacji związanej ze sprawą.

Ponadto w postępowaniu zwrócono się do biegłych z zakresu księgowości i finansów o wycenę opinii, która w sprawie powinna być uzyskana.

Zobacz także Szczecinek: Polonez na Placu Wolności z okazji 100-lecia Niepodległości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo