Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może korzystać z ulgi odsetkowej

Gazeta Prawna

Nie stać mnie na kupno mieszkania. Rodzice zgodzili się na rozbudowę ich domu tak, by powstało oddzielne mieszkanie. Musiałam wziąć kredyt. Czy mogę skorzystać z ulgi odsetkowej?
TAK. Ustawodawca dopuszcza możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej w takim przypadku. Odliczeniu podlegają wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Może ona być związana z czterema rodzajami inwestycji mieszkaniowych, a mianowicie:
n budową budynku mieszkalnego
n wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku
n zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej
n nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
W pani przypadku będzie to czwarta kategoria, czyli rozbudowa budynku na cele mieszkalne. O ile zostaną spełnione pozostałe warunki dotyczące ulgi, będzie pani mogła skorzystać z odliczenia odsetek.
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Kupiłam na kredyt mieszkanie i od trzech lat korzystam z ulgi odsetkowej. W tym roku biorę ślub. Mój przyszły mąż oszczędza pieniądze w kasie mieszkaniowej i korzystał z ulgi. Czy to prawda, że po ślubie stracę prawo do odliczenia?
TAK. Jednym z warunków niezbędnych do skorzystania z ulgi jest to, by ani podatnik, ani jego małżonek nie korzystał wcześniej lub teraz z odliczenia określonych ulg mieszkaniowych. Chodzi tu o ulgi związane z:
n zakupem gruntu lub odpłatnym przeniesieniem prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę
n budową budynku mieszkalnego
n wkładem budowlanym lub mieszkaniowym do spółdzielni mieszkaniowej
n zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej
n nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne
n przebudową strychu, suszarni albo przystosowaniem innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończeniem lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu
n kasą mieszkaniową.
Prawo do ulgi wyklucza nie tylko korzystanie przez jednego z małżonków z ulgi w czasie trwania małżeństwa. Również ślub z osobą, która korzystała ze starych ulg mieszkaniowych, spowoduje utratę prawa do odliczenia. I nie ma na to wpływu ustrój majątkowy, jaki wiąże małżonków, np. to, że małżonkowie mają podpisaną intercyzę. Co gorsza zgodnie ze stanowiskiem MF straci pani prawo do rozliczenia odsetek za cały rok podatkowy. Zdaniem resortu nie można bowiem rozliczyć ulgi odsetkowej w rozbiciu na okres sprzed ślubu i po ślubie.
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!