Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ku chwale Ojczyzny będą... strzelać do SS-mana

Joanna Krężelewska
To pomysł dwóch koszalińskich klubów strzeleckich na upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
To pomysł dwóch koszalińskich klubów strzeleckich na upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
To pomysł dwóch koszalińskich klubów strzeleckich na upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Na strzelnicy

Na strzelnicy

W strzelaniu może wziąć udział osoba pełnoletnia i trzeźwa. Na miejscu będzie instruktor strzelectwa sportowego, który pokaże, jak bezpiecznie obchodzić się z bronią. Każdy strzelec otrzyma dyplom poświadczający "spełnienie czynu obywatelskiego przez oddanie 10 strzałów ku chwale Ojczyzny". Dyplom odzwierciedla ten przedwojenny, wydawany przez Związek Strzelecki. Wpisowe - 20 zł. Wypożyczenie broni - 15 zł. Zbiórka na strzelnicy w Manowie o godz. 16.30. O godz. 17 strzałem z VISa rozpocznie się "spełnianie czynu obywatelskiego".

Organizatorami strzelania są Koszaliński Klub Strzelecki "Kaliber" oraz Towarzystwo Strzeleckie w Koszalinie, dwa stowarzyszenia z Koszalina, które dążą do upowszechniania strzelectwa i sportów strzeleckich na naszym terenie. O godz. 17 syrena przypomni wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. "Każdy uczestnik strzelania otrzyma tarczę, do której będzie strzelał, oraz dyplom uroczyście potwierdzający spełnienie czynu obywatelskiego. Strzelać będziemy z pistoletów/rewolwerów centralnego zapłonu do tarczy formatu A3 z odległości 15 metrów" - czytamy w zaproszeniu na imprezę. Obok wzór tarczy...

- Na tarczy jest SS-man. To dla nas oczywiste - mówi Andrzej Turczyn, współorganizator strzelania. Czy nie obawia się oskarżeń o podsycanie nienawiści do Niemców? - Nie można sprowadzać sprawy do narodowości. Nam chodzi o napiętnowanie zbrodniczej ideologii nazistowskiej, a nie narodowości. Gdyby nam chodziło o napiętnowanie Niemców, to byśmy używali tarczy z żołnierzem Wehrmachtu, a nie z SS-manem. SS-manami byli oprócz Niemców również Holendrzy, Szwedzi, Belgowie, Francuzi, Chorwaci, Duńczycy, Węgrzy, Łotysze, Norwegowie, Ukraińcy, Hiszpanie itd.
SS - nie tylko Niemcy

Więcej na ten temat przeczytasz w piątkowym wydaniu "Głosu" oraz w e-wydaniu www.prasa24.pl/

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!