Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuleją karty pacjenta onkologicznego

Anna Folkman [email protected]
Archiwum
Lekarze: pomysł kart i pakietu onkologicznego jest dobry. Realizacja kuleje. A przy nowotworach kluczową kwestią jest czas.

Od tego roku jedną z najważniejszych zmian w systemie opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ jest ułatwienie pacjentom szybkiej diagnostyki w celu szybszego rozpoznania i skuteczniejszego leczenia chorób nowotworowych. W praktyce pacjent, który odczuwa dolegliwości, zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten wykonuje badanie i w razie konieczności kieruje na dodatkowe. Na podstawie wyników może skierować pacjenta do specjalisty i wtedy wydaje kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.

W naszym województwie wydano już 2038 "zielonych kart". U 1618 osób potwierdzono raka, u 420 jest podejrzenie. W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie do tej pory wydano 712 kart, w tym 417 dotyczyło kontynuacji leczenia rozpoczętego w ubiegłym roku. - W trakcie leczenia szpitalnego rozpoczętego w 2015 roku na podstawie kart znajduje się 199 pacjentów, 44 osoby są po etapie konsylium i rozpoczną wkrótce leczenie, 52 są na etapie diagnostyki - podaje lek. med. Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa ZCO.

Na wspomniane konsylium - naradę lekarzy, pacjent trafia już ze zdiagnozowanym nowotworem. Decyduje ono o sposobie i harmonogramie leczenia, wybiera osobę nadzorującą. - Każdy pacjent opuszczający zespół onkologiczny, jeśli jest od nas skierowany, trafia pod opiekę naszego koordynatora, który po przyjęciu planu leczenia ustala kolejność postępowania. Uzgadnia termin dla pacjenta w radioterapii, chirurgii, chemioterapii, itd. - mówi Krystyna Pieczyńska, dyrektor ZCO.

Jest jedno "ale": - Założenie szybkiej diagnostyki onkologicznej jest słuszne, ale sposób wprowadzenia zmian budzi niepokój - mówi Joanna Alksnin, lekarz rodzinny ze Szczecina. - System do tzw. "zielonej karty" ma mankamenty. Musimy za każdym razem wprowadzać dane, które można by skopiować. Po wypełnieniu kilkunastu rubryczek, kartę należy wydrukować i ręcznie wypełnić informacje dotyczące chorego, które są w elektronicznej dokumentacji pacjenta. Tracimy czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!